Onko takapyörän laakerin vaihto vaikea ja kannattaako itse sitä lähteä tekemään?
Mikä olis Helsingissä edullisin paikka se vaihdattaa?
KIITOS VINKEISTÄ JA NEUVOSTA!
Grand Voyager 3,3 -97 takapyörän laakerin vaihto?
12
3126
Vastaukset
- tehnyt
ei se vaikeaa ole, neljällä pultilla kiinni ja laakeri on navan kanssa eli irroita vanha ja kiinnitä uusi
- pystyykö itse vaihtamaan
KIITOS! Täytyy itse vaihtaa niin säästyy rahaa.
- Laipalla
Miten on, meneekö koko laippa uusiksi vai pystyykö siihen laakerin vaihtamaan?
Motonetissä hinta laipalla 244e, saako jostain halvemmalla?
KIITOS TIEDOISTA! - herr_laakersson
Laipalla kirjoitti:
Miten on, meneekö koko laippa uusiksi vai pystyykö siihen laakerin vaihtamaan?
Motonetissä hinta laipalla 244e, saako jostain halvemmalla?
KIITOS TIEDOISTA!Myydäänkö laakeria erikseen? Jos myydään niin eiköhän sen voi vaihtaa. Voi olla että se täytyy irrottaa hydraylipuristimella - käy jossain metallipajalla. Uusi laakeri pakkaseen (pienenee!) ja sen jälkeen naputtelet varoivasesti esim. vanhan laakerin avulla paikoilleen. Tuo oli veikkaus - GV:n laakeria en ole koskaan vaihtanut.
- herr_laakerssons
herr_laakersson kirjoitti:
Myydäänkö laakeria erikseen? Jos myydään niin eiköhän sen voi vaihtaa. Voi olla että se täytyy irrottaa hydraylipuristimella - käy jossain metallipajalla. Uusi laakeri pakkaseen (pienenee!) ja sen jälkeen naputtelet varoivasesti esim. vanhan laakerin avulla paikoilleen. Tuo oli veikkaus - GV:n laakeria en ole koskaan vaihtanut.
ps. tunnin työ, eli vaihtohinta 50-80e kun viet osan..
- hommonen h
herr_laakerssons kirjoitti:
ps. tunnin työ, eli vaihtohinta 50-80e kun viet osan..
Kuulostaa kovalta tuo motonetin hinta 244e joku kauppas huutonetissä 130e hintaan.
- vaan on
hommonen h kirjoitti:
Kuulostaa kovalta tuo motonetin hinta 244e joku kauppas huutonetissä 130e hintaan.
ostettava koko napa. Ikävä kyllä.
- vojaakkeristi
vaan on kirjoitti:
ostettava koko napa. Ikävä kyllä.
Purin navan laakereiden vaihdon toivossa... ei onnistu. Navassa ei ole erillisiä laakerin ulkokooleja, eli koko napa toimii ulkokoolina. Jouduin köyhtymään minäki 244€ ja sama hurina jatkuu... :) Olipa halpa virhediagnoosi. Elämä on tällaista.
Itse vaihto on helppoa. Tarvii 19mm ja 10mm hylsyt ja räikän. Ja tietysti tunkin. - ...............
vojaakkeristi kirjoitti:
Purin navan laakereiden vaihdon toivossa... ei onnistu. Navassa ei ole erillisiä laakerin ulkokooleja, eli koko napa toimii ulkokoolina. Jouduin köyhtymään minäki 244€ ja sama hurina jatkuu... :) Olipa halpa virhediagnoosi. Elämä on tällaista.
Itse vaihto on helppoa. Tarvii 19mm ja 10mm hylsyt ja räikän. Ja tietysti tunkin.Oletkos varma että vaihdoit oikealta puolelta? Napa on aina vaihdettava kokonaan, laakeria ei voi vaihtaa. Sama koskaa myös muita Chryslereitä.
- tarkka68
us parts loimaa hitusen yli sata egee halvempi laakeri,eli saat molemmat laakerit jos motonetin hintoja katselee
- Driver.
Noita kiinanpaskoja kannata asentaa vaikka sais ilman, menee kallis työ vain hukkaan.
- raisusti
www. usa varaosat koskinen. sieltä löytyy raisuun varaosat etu ja taka laakerit tulevat napoineen 4 pultilla kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5318965Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616170Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3745220Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664749Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s994361Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664053SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853942- 921896
- 1041412
- 47979