mikäköhän on kun tuosta menee itäistä rantakatua pitkin siitä Aboa Vetuksen ohi niin siinä HAISEE aivan tajuttoman pahalta! joku paskan ja kusen ja oksennuksen sekasotku, tätä on jatkunu nyt varmaan pari viikkoa ainakin heti keskiaikamarkkinoiden jälkeen.
Paska haisee jokirannassa?
sellastavaanihmettelen
5432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kukaan ei tiedä mistä on kyse?
Voiko Aurajoessa uida?
Se tulee jostain viemäriputkesta aurajokeen,tai sitten joku paineviemäri vuotaa kaupungin´tai jonkin asunto-osakeyhtiön viemäri,on sitä varten väriaineet,että voi talokohtaisesti kokeilla.Turku taitaa olla kyllä muutenkin kelluvaa sorttia,että ei se ihme että joku putki vuotaa.
joo voi uida vedenottamon yläpuolella,mutta se likaoja joka virtaa kaupungin läpi niin en suosittele.Mutta jos olet sitä mieltä että vesi virtaa merestä kaupunkiin päin, niin mene ihmeessä uimaan jos meinaat ,että se on puhdasta itämerta.
Kävinpä tarkastamassa paikan, ja kyse on tästä nykykesien oudosta ilmiöstä: Lehmuksista (tai kirvojen peräpäästä) tippuva sokeritöhnä alkaa kuumina päivinä käydä/homehtua/mädäntyä/mitälie, ja haisee tosi pahasti. Sama haju on ilmassa melkein joka paikassa, missä asfaltti on tahmassa ja lehmuksia pään päällä. Olihan tuosta pari vuotta sitten paljon lehtikirjoitteluakin, Helsingissä ainakin oli sama ongelma ellei pahempikin.