Viskin tilaaminen netistä?

fullmoon_s

Hei!
Onko kenelläkään kokemusta esim, viskin tilaamisesta netistä?
Valmistaja nettikaupasta saisi pullon viskiä 30 punnalla, mutta sitten tulee päälle vielä verot yms. Onko järkevämpää tilata pullo alkosta? tuleeko halvemmaksi?

2

6641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja huonoja vastauksia

      luvassa.

      Viskin tilaaminen Alkon kautta on erittäin hankalaa ja kallista, yhtä pulloa et voi edes tilata.

      Ulkolaisilta kauppiailta voit tilata niin viskiä kuin muitakin väkeviä juomia. Tullin sivuilta löydät ohjeet siitä kuinka tulee toimia.

      Lyhyesti, täytät asianmukaisen kaavakkeen ja asetat veroennakon. Tilaat tavarat ja kuljetuksen, täytät uuden kaavakkeen ja homma oli siinä - periaatteessa.
      Kannattaa laskea hieman. Jos viski on normi 43% ja 0.7 litran pullon verot ovat kokonaisuudessaan noin 11 euroa, postitus riippuen paikasta on 7.5 - 15 euroa pullo. Näin laskettuna yhden pullon hinnaksi tulisi, hankintahinta (30 puntaa) 35 euroa verot 11 euroa ja postitus noin 10 euroa = noin 53,5 - 61 euroa.

      Eli ei kannata tilata yhtä pulloa, kannattaa mennä vaikka laivamatkalle ja ostaa viski laivalta tai kohdemaasta.

      Toisekseen, ei kannata tila 30 punnan pulloja, jos tilaa kannatta tilata hieman parempia/vanhempia pullotteita, alkaen 60-70 puntaa pullo.

      Alkon Arkadian myymälästä löytyy paras valikoima tarjolla olevista viskeistä. Tosin tämä valikoima on vain noin 1/3 osa siitä mitä Ruotsin parhaassa myymälässä on viskejä tarjolla - kruunun kurssi kun on varsin edullinen ovat myös juomat halvempia kuin Alkossa.

    • ;)

      Minun tietojeni ja kokemuksieni mukaan, jos tilaat ulkomailta esim: Briteistä viskiä.
      Niin ennakko veroilmoitusta ei tarvitse tehdä, jos lähettäjä hankii kuljetuksen tuotteille. Ja verot maksaa lähettäjä Suomeen. Eli pakettiin on tultava lähettäjän kohdalle, lähettäjän tiedot. Ei tilaajan. Kannattaa käyttää luotettavia nettikauppoja kuten The Whisky Exchange onlinea. Paras paikka viskien tilaamiseen mielestäni. Luotettava, nopea toimitus, edullinen verrattuna Suomen alkon hintoihin ja mahtava valikoima.
      Tuotteet ovat tulleet 5 pvä:ssä käteen asti.

      (alkossa mielestäni todella pienet viskivalikoimat ja varsinkin jos haluaa jotain erikoisempaa. Ja pirun kallistakin vielä)


      Eli: Jos tilaat Suomesta Eu:n alueen sisäpuolelta esim: briteistä. Niin ennakko veroilmoitusta ei tarvitse tehdä, jos lähettäjä hankkii kuljetuksen. Ja verovelvollinen on se joka on merkattu lähettäjäksi ja hommannut kuljetuksen. Suomessa on tehty tämä asia niin vaikeaksi ymmärtää. Toivottavasti tämä auttaa.
      Tällä tavalla minä olen asian ymmärtänyt ja toiminut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4353
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      1996
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      61
      1657
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1353
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      913
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      889
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe