Sain tänään elämäni ensimmäisen sakon (jipii...). Kysymys kuuluu, montako parkki- tai muuta sakkoa saa tulla, ennenkuin tulee ongelmia väliaikaisen ajokortin kanssa??
Kyllä muuten ovat skarppina ja aamuvirkkuja nuo parkkipirkot, että LA-aamuna klo 7 auto ehti olla PUOLI TUNTIA siellä, niin jo tuli sakkolappu tuulilasiin!
Kyllä muuten ovat skarppina ja aamuvirkkuja nuo parkkipirkot, että LA-aamuna klo 7 auto ehti olla PUOLI TUNTIA siellä, niin jo tuli sakkolappu tuulilasiin!
Vastaukset 3
Vanhimmat
...vaan PYSÄKÖINTIVIRHEMAKSU. Ei vaikuta millään tavalla ajokorttiin.
Ajokorttiin vaikuttavat kaikki päiväsakkoihin johtaneet liikennerikkomukset sekä ylinopeudesta ja paljastinrikkomuksesta saadut rikesakot. Pysäköintivirhemaksut tai muista syistä saadut rikesakot (esim. puhelimen käyttö ilman hands-freetä, turvavyön käyttämättä jättäminen jne.) eivät vaikuta. Väliaikainen kortti otetaan pois, jos rikkeitä tulee kaksi vuodessa. Pysyvä kortti otetaan kuivumaan, mikäli rikkeitä kertyy kolme vuodessa tai neljä kahdessa vuodessa.
paitsi paljastinrikkomuksesta saa 20 päiväsakkoa. On täällä näköjään myös täysipäisiä kiitos sinulle siitä.
Eikös kortti mene hyllylle suorilla paljastinkärystä?