Suomi on vahvasti yksikielinen!

Suomalaisuuteen ei kuulu ruotsalaisuus, mutta suomenruotsalaisuuteen kuuluu vahva suomalaisuus!

Suomi on yksikielinen maa koska, Suomessa asuu yksikielinen suomen kielinen enemmistö jolla on suomalainen identtiteetti. Samalla Suomessa asuu yksikielinen ruotsin kielinen vähemmistö jolla on suomenruotsalainen identtiteetti. Siis kummallakin kansanosalla on yksi kieli ja yksi identtiteetti.

Suomessa on arviolta 98% väestöstä yksikielisiä, eli suomi ei ole kaksikielinen vaan yksikielinen maa jossa asuu yksikielisiä ihmisiä. Kaksikielisyys on täysin vierasta suomalaisuudessa.

Jos suomen valtio on virallisesti kaksikielinen se ei tee kenestäkään ihmisestä kaksikielistä. Lait ovat ihmisten asettamia jotenka ne eivät määrittele maatamme, siksi niitä voidaankin muuttaa. Tämän maan määrittelee sen asuttama kansa eikä mikään laki. Suomen kansaa on jymäytetty menestyksekkäästi jo kymmeniä vuosia luulemaan että suomalaisuus olisi kaksikielinen.
Suomenruotsalaisuuskin pyrkii vahvasti säilyttämään yksikielisyyden. Muutamat kaksikieliset pääkaupunkiseudun Peter Nymannit ja Marco Bjurstömmit ovat vähemmistönä suomenruotsalaisten joukossa.(mm. Bettina S ei ole kaksikielinen)

Yleensä suomen kielinen joutuu ensimmäisen kerran tekemisiin ruotsalaisuuden kanssa vasta koulussa pakkoruotsin muodossa. Se ei ole syy olettaa että suomalaisuuteen kuuluisi ruotsalaisuus, ruotsalaisuus on suomen kieliselle yhtä vieras kuin norjalaisuus tai venäläisyys.

Koska suomenruotsalaiset ovat asuneet Suomessa heidän on ollut mahdotonta välttyä suomalaisuudelta, siksi suomenruotsalaisuuteen kuuluu vahva suomalaisuus. Tästä ovat osoituksena suomenruotsin suomalainen ääntämys ja suomalaiset tavat yms. (sauna, viina, pärrgele)

Omaako suomenkielinen joensuulainen tai edes helsinkiläinen jotain ruotsalaista? Itse helsinkiläisenä koen ruotsin ja venäjän yhtä kaukaisina. Kerro esimerkki mikä voisi olla ruotsalaisuutta tavallisessa suomenkielisessä suomalaisessa.

Tätä tekstiä saa vapaasti lainata pakkoruotsituksen poistamiseen.
281699
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

TÄYTTÄ ASIAA!!!

Äänestä

Luin tässä vuosi sitten, että meissä suomalaisissa on yllättävän paljon samoja länsieurooppalaisia geenejä kuin ruotsalaisissakin. Yllättävää sikäli, että monesti on ajateltu, että suomalaiset on aika homogeeninen idästä tullut kansa, mutta ilmeisesti meillä on ollut jo varsin pitkät siteet myös ruotsalaisiin.

Äänestä
  • On se tosiaan vähän outoa, että meidän maamme on kaksikielinen -virallisesti ja se toinen kieli on nimenomaan ruotsi. Väitän, että Ruotsissa on melkoisesti suomenkielisiä suomalaisia. Kuitenkaan Ruotsi ei ole vastaavasti kaksikielinen maa, jossa pakko-suomea on luettava kouluissa, kuten meillä.
    Keski-Euroopassa ruotsin kielellä ei tee yhtään mitään, eikä paljon muuallakaan, sen enempää kuin suomenkielelläkään. Joten miksi näin???

    PS. Olen lukenut ruotsia ja kirjoittanut siitä M:n, mutta enpä jaksa sitä oikein harrastaa, enkä kuunnella. Toki kaikki oppi on hyväksi, mutta hyöty näkökulma on vähän niin ja näin...nykymaailmassa.

    Äänestä

  • "vanha rouva" kirjoitti:

    On se tosiaan vähän outoa, että meidän maamme on kaksikielinen -virallisesti ja se toinen kieli on nimenomaan ruotsi. Väitän, että Ruotsissa on melkoisesti suomenkielisiä suomalaisia. Kuitenkaan Ruotsi ei ole vastaavasti kaksikielinen maa, jossa pakko-suomea on luettava kouluissa, kuten meillä.
    Keski-Euroopassa ruotsin kielellä ei tee yhtään mitään, eikä paljon muuallakaan, sen enempää kuin suomenkielelläkään. Joten miksi näin???

    PS. Olen lukenut ruotsia ja kirjoittanut siitä M:n, mutta enpä jaksa sitä oikein harrastaa, enkä kuunnella. Toki kaikki oppi on hyväksi, mutta hyöty näkökulma on vähän niin ja näin...nykymaailmassa.

    Suomen- ruotsin- ja saamenkieli ovat marginaalikieliä joilla ei tee Euroopassa mitään. Koska näin on korjataan suunta kerralla ja toimitaan näin.
    Kielletään suomen- ruotsin- ja saamenkielten puhuminen kirjoittaminen ja opiskelu.
    Kaikki lukekoot Flaaminkieltä sekä Urdua. Näillä kielillä on runsaasti käyttäjiä ja kansakuntamme siirtyy kerrala kansojen joukkoon jossa ei ole kieliriitoja.

    Äänestä

Olen kaksikielinen ja minusta se on hyvä asia, josta en luopuisi mistään hinnasta. Osaan molempia virallisia kieliä, mikä antaa minulle yksikielisiä ruotsin- tai suomenkielisiä paremmat valmiudet toimia esim. virkamiehenä. Suosittelen, että kannattaa kaikkien opiskella uusia kieliä. Ne ovat myös henkilökohtainen rikkaus, jonka avulla voi kommunikoida vieraiden ihmisten kanssa, mikä avartaa omaa maailmankuvaa ja voi muuttaa maailmankatsomusta suvaitsevampaan suuntaan. Minusta Suomi voisi olla monikielisempikin valtio. En tiedä, onko esim. saamelaisten ja romanien kielelliset oikeudet lainsäädännössämme riittävästi turvattu. Lisäksi monien maahanmuuttajien ja pakolaisten kielellinen asema on maassamme luvattoman heikko.

Äänestä

Heti näin alkuun täytyy todeta, että itse olen yksikielinen, siis suomenkielinen.Ymmärrän ruotsin kieltä hyvin, mutta kun olin niin pienellä budjetilla aikoinaan siellä kielikurseilla, niin siihen hintaan en puhumaan oikein oppinut, kaverini Kalle sitä vastoin oppi puhumaan mutta ei ymmärtämään.

Näen asian kuitenkin niin, että Suomi on vähintään kolmikielinen maa.

Niin Suomen ja Ruotsin kielen ohella, myös Saamen kieli on yksi virallinen kieli, lisäksi tulee tummien käyttämä oma romaankieli ja sitten vielä meidän monien käyttämä se "ruskea" kieli, jota me suomalaiset käytämme luvattoman usein....

Olen sitä mieltä että Ruotsinkieli on tärkeä kieli myös täällä Suomessa jo kulttuurellisesti se on tärkeä ja mieltä avartava kieli, paljon mukavampi kuin tuo aiemmin mainitsemani ruskea kieli

Eli pakkoruotsi kunniaan ja ruskean kielen lipitys pannaan!!!

Äänestä
  • Vastaa kysymykseen...

    Äänestä

  • arar kirjoitti:

    Vastaa kysymykseen...

    Etkö sinä tiedä, että me poliittisesti suuntautuneet ihmiset emme vastaa koskaan kysymykseen, me vain kiertelemme ja olemme vastailevinamme....

    Äänestä

  • arar kirjoitti:

    Vastaa kysymykseen...

    PAKKORUOTSIA TARVITAAN EHDOTTOMASTI ! JA MIELUUMMIN SITÄ KUIN PAKKOVENÄJÄÄ!

    Äänestä

  • Wladimirow kirjoitti:

    Etkö sinä tiedä, että me poliittisesti suuntautuneet ihmiset emme vastaa koskaan kysymykseen, me vain kiertelemme ja olemme vastailevinamme....

    Tämähän selittää kuin Väyrynen konsanaan ! :)

    Äänestä

  • Kieltä...Hah,haahaaa,Hyvä kirjoitus!

    Äänestä

Joutavaa vatkaamista tästä asiasta.

Äänestä
  • Turhaa vouhotusta tällänen keskustelu

    Äänestä

Ei se kieli, vaan ne ihmiset!!! Mitenköhän kaikkien suomenruotsalaisten päähän saisi iskettyä sen tosiasian, että ne ei oo yhtään sen parempia kansalaisia kuin kukaan muukaan?

Äänestä
  • Mistä tollasta oot päähäs saanut? Itse en ole noin kokenut koskaan

    Äänestä

  • Haloo tuon te suomenkieliset olette keksineet omasta päästänne!

    Äänestä

  • Olenko minä, maalla syntynyt, m.m. lehmien ja sikojen paskassa koko elämäni työtä tehnyt, paljon parempi ihminen kuin sinä, vain koska äidinkieleni on ruotsi?

    En minä väheksy niitä joiden äidinkieli on suomi, älkää siis tekään pitäkö meitä jotenkin erilaisina kuin te itse olette. Kaikkihan me kuitenkin suomalaisia ollaan. Passissakin lukee nationality FIN, ei SWE.

    Snobeja löytyy meistä suomenruotsalaisista, sen myönnän, mutta kyllä niitä löytyy ihan suomenkielisistäkin! Yhtä lailla meitä on juntteja, maalaisia, tolloja, fiksuja, ääliöitä jne. Listaa voisi jatkaa vaikka kuinka pitkään, mutta emme me eroa muista suomalaisesta sen kummemmin.

    Inhoan tätä yleistysä! Svenska talande bättre folket..niinpä niin. Ne jotka inhoavat meitä, ovat suppeita ihmisiä, kielirasisteja, hävetkää..

    Äänestä

  • mikä tekee sinusta suomenruotsalaisen paremmaksi....vai onko se vain sellainen sanonta..

    Äänestä

  • svenskatalande kirjoitti:

    mikä tekee sinusta suomenruotsalaisen paremmaksi....vai onko se vain sellainen sanonta..

    En tiedä miten oisin sen paremmin ilmiassut omassa tekstissäni.. MUTTA tarkoitin NIMENOMAAN sitä, että olemme kaikki samanarvoisia!!!!
    En siis pidä itseäni parempana kuin muut. Ehkä parempana navetan hoitajana kuin kaupunkilaiset kanssasisareni, mutten muuta.

    Voi huhhuhu!

    Äänestä

Mitä varten pakkoruotsi tuli 30v sitten pakolliseksi? Pitikö Suomen kouluttaa Ruotsiin halpaa ja kielitaitoista työvoimaa? Mitenkä suomalaiset pärjäsivät keskenään ennen kuin oli pakkoruotsia? Pitäisikö jatkaa samaa rataa?

Ruotsalainen työnantaja kiittää Suomea halvan ja kielitaitoisen työvoiman kouluttamisesta jakamalla kuninkaan prenikoita Suomen polittiselle eliitille.

Mitä mitä ????

Äänestä

Huomaan että et ole lukenut historiaa ja olet muutenkin huonosti koulutettu! Säälin sinua!
Ethän sinä ole kaksikielinen!!!! Olet VAIN suomenkielinen. Juuresi ovat todennäköisesti Venäjän puolelta. Sieltähän te suomenkieliset olette tulleet Suomeen kun me ruotsinkieliset olimme jo täällä.

Äänestä
  • Niinhän mä kerroin että suomalaisuuteen ei kuulu ruotsalaisuus eikä ruotsinkieli. Olen siis tavallinen keskimääräinen suomalainen.

    Olen vahvasti suomenkielinen eli minulla on yksi äidinkieli(monolingual) mutta osaan saksaa, englantia ja ruotsia.

    Äänestä

  • arar kirjoitti:

    Niinhän mä kerroin että suomalaisuuteen ei kuulu ruotsalaisuus eikä ruotsinkieli. Olen siis tavallinen keskimääräinen suomalainen.

    Olen vahvasti suomenkielinen eli minulla on yksi äidinkieli(monolingual) mutta osaan saksaa, englantia ja ruotsia.

    Jos tarkoituksesi on nostattaa omaa isänmaallisuuttasi,venkoamalla joutavia kieliasioita, niin menee kuule päin ahteria.

    Suomessa on aina ollut kaksi kieltä ja sillä siisti. Sitä paitsi näin suomenkielisenä voin sanoa, että tunnen monta todella isänmaallista suomalaista, joiden äidinkieli on ruotsi.

    Olisi kyllä pohja pois koko hommalta, jos kaltaisillasi mielipiteillä olisi jotain merkitystä.

    Ihme että et venkoile venäjänkielen pakko-opetuksen puolesta!

    Ps. Kunnioitettu ja juuri edesmennyt jalkaväen kenraali Adolf Ehnroth oli muuten myös äidinkieleltään ruosinkielinen, mutta käytti molempia kotimaisia ja oli muuten erittäin arvostettava mies! Puhunut koskaan mitään joutavia kuten "eräät".

    Äänestä

  • arar kirjoitti:

    Niinhän mä kerroin että suomalaisuuteen ei kuulu ruotsalaisuus eikä ruotsinkieli. Olen siis tavallinen keskimääräinen suomalainen.

    Olen vahvasti suomenkielinen eli minulla on yksi äidinkieli(monolingual) mutta osaan saksaa, englantia ja ruotsia.

    arar olet todellinen tuulimyllynvastustaja-

    Et ole yksikielinen - olet yksinkertainen ja epäisänmaallinen.
    Miten olisi hoitojakso ja sitten tulet takaisin.
    Sukulaisesi olisivat tyytyväisiä ja heillä olisi helpompaa.
    Mene nyt kiltisti hoitoon kun on tulossa ne Grethelserkun rippijuhlat helluntaina.

    Och nu lyder du

    tant Agatha

    Äänestä

  • Upseeri Ollikainen kirjoitti:

    Jos tarkoituksesi on nostattaa omaa isänmaallisuuttasi,venkoamalla joutavia kieliasioita, niin menee kuule päin ahteria.

    Suomessa on aina ollut kaksi kieltä ja sillä siisti. Sitä paitsi näin suomenkielisenä voin sanoa, että tunnen monta todella isänmaallista suomalaista, joiden äidinkieli on ruotsi.

    Olisi kyllä pohja pois koko hommalta, jos kaltaisillasi mielipiteillä olisi jotain merkitystä.

    Ihme että et venkoile venäjänkielen pakko-opetuksen puolesta!

    Ps. Kunnioitettu ja juuri edesmennyt jalkaväen kenraali Adolf Ehnroth oli muuten myös äidinkieleltään ruosinkielinen, mutta käytti molempia kotimaisia ja oli muuten erittäin arvostettava mies! Puhunut koskaan mitään joutavia kuten "eräät".

    Tässä olikin asiaa oikein roppa kaupalla.Olen samaa mieltä kirjoittajan kanssa että varsin turhaa jauhaa tätä kieliasiaa. On mikä on ja sillä siisti.

    Äänestä

Jos puhutaan Suomesta ja suomessa puhuttavista/opiskeltavista kielistä, mitä tekemistä ruotsalaisuudella siinä on? Suomessa asuvathan ovat suomalaisia, oli heidän äidinkielensä mikä hyvänsä. Esim. André Wickström on julkisesti ihmetellyt, mistä suomenkielisten keskuuteen on tullut käsitys, että ruotsinkieliset jotenkin ihannoisivat Ruotsia tai olisivat Ruotsin "puolella".

"Yleensä suomenkielinen joutuu ensimmäisen kerran tekemisiin ruotsalaisuuden kanssa vasta koulussa pakkoruotsin muodossa."

Suomenkielinen joutuu tekemisiin ruotsin kielen, ei ruotsalaisuuden kanssa. Ei englannin kielikään ole sama kuin englantilaisuus. En siis oikein ymmärrä kirjoituksesi pointtia - jos perustelet pakkoruotsin poistamista sillä, että sen mukana jotenkin automaattisesti tulee myös "ruotsalaisuus", niin kuulostaa hiukkasen kaukaa haetulta.

Siitä tietysti voi keskustella, miten paljon HYÖTYÄ suomalaiselle on ruotsin kielen opiskelusta sinänsä. Itselleni ruotsin kielen taidosta on ollut enemmän hyötyä kuin venäjän kielestä, jota aikanaan myös luin. En koe, että mikään opiskelemani kieli silti olisi hukkaan mennyt, kaikkia olen käyttänyt. On tosin ihmisiä, jotka eivät tee koskaan mitään sillä "pakkoenglannillakaan". Onko parempi poistaa kielten opiskelu peruskoulusta kokonaan? Tietääkö ihminen vähän päälle kymmenvuotiaana, mitä tulee myöhemmin elämässään tekemään ja mitä kielitaitoa tarvitsemaan?

Äänestä
  • Tässä puhutaan ihan täyttä asiaa!! Olen itse suomenruotsalainen ja juuri tätä mieltä asiasta!

    Äänestä

Ihan sama millä kielellä lusit tuomiosi.
Kielitaidoista huolimatta kaikille on samaa soppa ja sellit samanlaiset, kaikki saavat myös ulkoilla tunnin päivässä.

Siis kaikki tämä kun lusit suomessa, venäjällä on toiset olot ja tavat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


arar kirjoitti:

Suomalaisuuteen ei kuulu ruotsalaisuus, mutta suomenruotsalaisuuteen kuuluu vahva suomalaisuus!

Suomi on yksikielinen maa koska, Suomessa asuu yksikielinen suomen kielinen enemmistö jolla on suomalainen identtiteetti. Samalla Suomessa asuu yksikielinen ruotsin kielinen vähemmistö jolla on suomenruotsalainen identtiteetti. Siis kummallakin kansanosalla on yksi kieli ja yksi identtiteetti.

Suomessa on arviolta 98% väestöstä yksikielisiä, eli suomi ei ole kaksikielinen vaan yksikielinen maa jossa asuu yksikielisiä ihmisiä. Kaksikielisyys on täysin vierasta suomalaisuudessa.

Jos suomen valtio on virallisesti kaksikielinen se ei tee kenestäkään ihmisestä kaksikielistä. Lait ovat ihmisten asettamia jotenka ne eivät määrittele maatamme, siksi niitä voidaankin muuttaa. Tämän maan määrittelee sen asuttama kansa eikä mikään laki. Suomen kansaa on jymäytetty menestyksekkäästi jo kymmeniä vuosia luulemaan että suomalaisuus olisi kaksikielinen.
Suomenruotsalaisuuskin pyrkii vahvasti säilyttämään yksikielisyyden. Muutamat kaksikieliset pääkaupunkiseudun Peter Nymannit ja Marco Bjurstömmit ovat vähemmistönä suomenruotsalaisten joukossa.(mm. Bettina S ei ole kaksikielinen)

Yleensä suomen kielinen joutuu ensimmäisen kerran tekemisiin ruotsalaisuuden kanssa vasta koulussa pakkoruotsin muodossa. Se ei ole syy olettaa että suomalaisuuteen kuuluisi ruotsalaisuus, ruotsalaisuus on suomen kieliselle yhtä vieras kuin norjalaisuus tai venäläisyys.

Koska suomenruotsalaiset ovat asuneet Suomessa heidän on ollut mahdotonta välttyä suomalaisuudelta, siksi suomenruotsalaisuuteen kuuluu vahva suomalaisuus. Tästä ovat osoituksena suomenruotsin suomalainen ääntämys ja suomalaiset tavat yms. (sauna, viina, pärrgele)

Omaako suomenkielinen joensuulainen tai edes helsinkiläinen jotain ruotsalaista? Itse helsinkiläisenä koen ruotsin ja venäjän yhtä kaukaisina. Kerro esimerkki mikä voisi olla ruotsalaisuutta tavallisessa suomenkielisessä suomalaisessa.

Tätä tekstiä saa vapaasti lainata pakkoruotsituksen poistamiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu