Turun katukuvassa näyttää olevan paljon miehiä, joilla on valkoiset kengät, valkoinen vyö ja pinkki paita josta kaulukset joskus nostettu ylös myös sisätiloissa oltaessa (vaikkei auringon tuntuisi haittaavan sisällä). Reissaan ympäri maapalloa työkseni enkä ole vastaavaan muoti-oikkuun muualla törmännyt. Onko tämä paikallinen ilmiö, voisiko joku muotialan ihminen valaista asiaa? Vai onko kyseessä paikallisen vähemmistön harrastama pukeutumiskoodi?
Pinkkiä miehellä
19
890
Vastaukset
- Hämärä ruohonleikkaaja
A) Tyypillinen casual Turkukeikari.
Tossut Hulluilta päiviltä ostetut alennus Lacostet tai Fredperryt.
Vyö on Tigerin. Huom. kyseessä on useamman vuoden vanha malli.
Paita on Lacosten pikee. Todennäköisesti joululahjaksi saatu. Muuta ei äiti sitten ostanutkaan lahjaksi, koska paita maksoi 79 euroa. Sitä samaa paitaa keikari sitten käyttää päivästä toiseen.
B) Feikkikeikari.
Jack&Jonesilta hankittu varustus. Kengät Anttilan miestenosastolta.
Yhteistä näille pelleille on kiesi tukka.- Hämärä ruohonleikkaaja
Molemmilla vaihtoehdoilla kova halu päästä taas Onnelaan bilettämään.
- Anna kukkien kukkia
Hämärä ruohonleikkaaja kirjoitti:
Molemmilla vaihtoehdoilla kova halu päästä taas Onnelaan bilettämään.
Mitä sitten jos käyttävät pinkkiä paitaa! Jos sillä saa pimp... tyttöjen suosiota, niin anti mennä vaan.
- kateellinen saatana
sinä ja muut tuollaiset läskipersepoolohyppyritukat tms ootte vaan kateellisia kun jotku kundit pukeutuu hyvin ja saa osakseen kauniiden naisten ihailua
- Reippaasti erilainen
kateellinen saatana kirjoitti:
sinä ja muut tuollaiset läskipersepoolohyppyritukat tms ootte vaan kateellisia kun jotku kundit pukeutuu hyvin ja saa osakseen kauniiden naisten ihailua
Voi elämä. 3 kohtaa jotka rassaa.
1. Kundit HAHAHAH
2. Pukeutuu hyvin, tyylittömyyttähän tuo on, tai pitäisikö sanoa massa hysteriaa. Turussa ei uskalleta olla erilaisia.
3. Kauniit naiset ovat vain pintaliidosta kiinnostuneita muovitehtaan ylijäämäpaloja. Erityisesti Seduloista löytyvät. Jos arvostat sellaista niin oma on menetyksesi. Toki joukkoon mahtuu niitä helmiäkin, mutta toivottavasti ymmärtävät etteivät jättäydy sioille.
Jos astut laivaan ja menet Tukholmaan, mitä kaltaisesi junti ei tee, niin et juurikaan näe kyseisellä tavalla pukeutuneita tyyppejä. Siellä vasta naiset ovatkin kauniita ja takuulla vientiä on. Molemmilta osapuolilta löytyy tyylikkyyttä toisin kuin Turussa. Mene vaan patiolle pätemään, itse nauran sinulle ja muille guido-kavereillesi. - Päällikkö_
Reippaasti erilainen kirjoitti:
Voi elämä. 3 kohtaa jotka rassaa.
1. Kundit HAHAHAH
2. Pukeutuu hyvin, tyylittömyyttähän tuo on, tai pitäisikö sanoa massa hysteriaa. Turussa ei uskalleta olla erilaisia.
3. Kauniit naiset ovat vain pintaliidosta kiinnostuneita muovitehtaan ylijäämäpaloja. Erityisesti Seduloista löytyvät. Jos arvostat sellaista niin oma on menetyksesi. Toki joukkoon mahtuu niitä helmiäkin, mutta toivottavasti ymmärtävät etteivät jättäydy sioille.
Jos astut laivaan ja menet Tukholmaan, mitä kaltaisesi junti ei tee, niin et juurikaan näe kyseisellä tavalla pukeutuneita tyyppejä. Siellä vasta naiset ovatkin kauniita ja takuulla vientiä on. Molemmilta osapuolilta löytyy tyylikkyyttä toisin kuin Turussa. Mene vaan patiolle pätemään, itse nauran sinulle ja muille guido-kavereillesi.1) Oletko itse joku neiti vai? HAHAHAH
2) Taidat itse olla juntti. Itselläni on juurikin edellä mainittu look.
Diesel farkut 100€, Tiger vyö 89 Studio 25:sta, Polon tai Lacosten pikee Hansan Kappashopist tai Armani jeans tpaita Stockmanilta!
Byh the way.. Juuri ruotsin läheisyys vaikuttaa siihen, että tääl Turkkuses ollaa trendikkäitä! Itselläs taitaa olla joku Controllin lookki ja sit tuut dissaa muita tänne. HAHAHAH
3) Turkulaiset ämmät on parhaimpii ja etenkin just Onnelas käy parhaat friidut.
Ja mitä järkee mennä jonnekki homoje Ruottii ku Stadii päääsee parissa tunnissa. Taatusti paremmat liikkeet ja baarit! Jos menee junal, niin voi ottaa jopa bissee matkalla.
Ite oot vaan kade kun et sovi SK paikkoihin. Taidat itse käydä jossain lähiöpubis!
Onnela ja just patio on ihan päällikkö mestoi! Ja sit tietty jos omistaa Goldin, niin meno vaan paraneee;)
- Hetro
Mielummin katselen vaikka tyttoja
- reissaat
olet varmaan ollut Afrikan pimennoissa, jos et vielä ole nähnyt, miten pinkit ja muut pastelliväripaidat ovat suurinta muotia olleet jo jonkin aikaa. Maailmalla oli jossakin välissä muotia pinkit housut, jotka ei , Luojan kiitos, rantautunut Suomeen.
Että se sun muotitietoisuudesta :) - homma!
Mutta tuohan on tosi hienoa! :) Muodikkaat nuoret miehet ovat loistavia piristyksiä muuten niin ankeaan ja tylsään suomalaisten miesten muotiin (?), joka on vuodesta toiseen sitä samaa nahkakenkää, perusfarkkua ja pusakkaa sekä yksitoikkoisia värejä.
Miehillekin soisi enemmän rohkeutta pukeutua väreihin ja hauskoihin kuoseihin. Mitähän mahtavat pelätä, kun eivät uskalla muuttaa kangistuneita kaavojaan? Nuorilla on pallo hallussa tässäkin asiassa! Loistavaa!
T: kolmekymppinen nainen - jep jep...
Vaan LUODAAN muotia
- Ei beigeä
Hienoa, että uskalletaan pukeutua uudenlaisiin kuoseihin. "Peessit" kuosit ovat niin tylsiä. Katukuvassa huvittaa kun nuoret naiset pukeutuvat beigeen ja sellaiseen englantilaiseen ruutukuosiin, joka kuuluu vanhojen yli 80-vuotiaiden tyyliin muualla maailmassa. Samaa sarjaa on rusehtava miesten "kamelikarvatakki" sellainen sutenöörimalli, jota näkee vanhoissa elokuvissa.
Joten todella upeaa on miehellä pinkki ja naisellakin värit, vaikka sitten pastillit.
Se ainainen musta tekee hautajaisitunnelmaa ja vaaleanruskea on nuhjuinen.
Värit esille, jee ! - pinkkiä!
Ei beigeä kirjoitti:
Hienoa, että uskalletaan pukeutua uudenlaisiin kuoseihin. "Peessit" kuosit ovat niin tylsiä. Katukuvassa huvittaa kun nuoret naiset pukeutuvat beigeen ja sellaiseen englantilaiseen ruutukuosiin, joka kuuluu vanhojen yli 80-vuotiaiden tyyliin muualla maailmassa. Samaa sarjaa on rusehtava miesten "kamelikarvatakki" sellainen sutenöörimalli, jota näkee vanhoissa elokuvissa.
Joten todella upeaa on miehellä pinkki ja naisellakin värit, vaikka sitten pastillit.
Se ainainen musta tekee hautajaisitunnelmaa ja vaaleanruskea on nuhjuinen.
Värit esille, jee !On se vaan hyvä että miehet uskaltavat pukeutua kirkkaisiin väreihin,eivätkä ajattele että ne ovat vain muijien värejä.
Ei jaksa katsoa sellaisia perus sini,musta,harmaa-miehiä ollenkaan. - suomalaisella
pinkkiä! kirjoitti:
On se vaan hyvä että miehet uskaltavat pukeutua kirkkaisiin väreihin,eivätkä ajattele että ne ovat vain muijien värejä.
Ei jaksa katsoa sellaisia perus sini,musta,harmaa-miehiä ollenkaan.miehellä on homojen juttu!
viivkymppisen naisen mielestä vaaleanpunainen paita
miehekkäällä miehellä on seksikäs mut ei pikeepaita!
valkoiset kengät yök!
en ole muutamaan vuoteen käynyt Turun yöelämässä
mut vaikeeta kuvitella suomalaisella MIEHELLÄ homomaista
pukeutumista...
- Mies Turusta
Ei mies käytä valkoisia tennareita ja pukeudu säännöllisesti vaaleanpunaiseen paitaan kuin yhdestä syystä. Se haluaa kipeästi tyttöä/poikaa.
Ovat huomanneet, että tommonen pukeutuminen puree pissiksiin parhaiten. Värit Rapalan vaappumalleista. Mahdollisimman värikästä, iloista ja vaaleaa. Siihen pissis nappaa.
Jos Rapalan matkinta jatkuu, niin ensi kesänä tulevat metallivärit ja ääntä pitävät helistimet vaatteissa.- tietysti
Pitkä, paksu ja käyrä...
- miehille.
tietysti kirjoitti:
Pitkä, paksu ja käyrä...
Pinkki tai jokin muu kirkkaanvärinen hyvin istuva kauluspaita,istuvat farkut ja valkoiset hieman "pitkänmalliset" valkoiset kengät ovat erittäin tyylikäs yhdistelmä miehelle joka osaa kantaa asunsa.
- Räätäli Rääpäle
miehille. kirjoitti:
Pinkki tai jokin muu kirkkaanvärinen hyvin istuva kauluspaita,istuvat farkut ja valkoiset hieman "pitkänmalliset" valkoiset kengät ovat erittäin tyylikäs yhdistelmä miehelle joka osaa kantaa asunsa.
Turkulainen 35 mies joka pukeutuu tiedostavasti ostaa näin yleistäen casual vaatteensa luokkaa Gant storesta. Bisnes look hankitaan taas Stockmannin suppeasta valikoimasta.
Tämän alapuolella sitten ne Dresmann, Seppälä jne ostajakunta.
Yläpuolella taas ne ketkä ostavat työmatkoiltaan sekä vapaa-ajan matkoiltaan ulkomailta vaatteensa. Tämä ryhmä harvoin ostaa enää mitääs Suomesta.
Nämä yläpuolella/alapuolella ei ollut sitten mitään luokkaerottelua, vaan ihan kulutustapoihin nimettyjä.
- Anonyymi
Vaaleanpunainen miesten paita.
Käyttö miehet julkinen esillä myös kirjautuu hotellit.
Hoitovirhe näyttö miehiä oikeanpuolen kautta, mene nenän varren kautta vasempaan silmään luomen kautta.
Silmätipat käyttö määräys vain naiselle sama ammatti tauti luokitus Mela- Anonyymi
Homo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370