Vikingin tukiaislaivat ja -matkailijat

Jalgratturi

Jos kannattaa aitoa markkinataloutta käyttää Tallinkin laivoja.

Jos taas kannattaa sitä,että veronmaksajien varoilla seilataan tukiaislaivoilla niin ottaa sitten Vikingin laivan.

(Mutta ei sitten sama henkilö valita korkeita verojakaan !)

Ahvenanmaalaisille varustamoille menevät tukiaiset on per työntekijä mielettömät verrattuna maataloustukiin.

Maatilallinen Viking linen laivalla on varsinainen tukiaisyhdistelmä. Siinä on jo tuettu tosisaan.

4

469

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..........

      Tuossa on kyllä hiukan jopas perää. Nimittäin jostain syystä Ahvenanmaa on ihme juttu, kerää sinne veronsa, hyvin alhaiset, eikä Ahvenanmaalaisten veroista tule senttiäkään Manner-Suomeen.

      Silti tosiaan Manner-Suomesta maksetaan Ahvenanmaalaisille yrityksille, kuten Viking Linelle, monenlaisia tukia.

      Viking Linessa ihmetyttää vielä sekin kun vaikka yrityksen tuotto on ollut miinuksella jo jonkin aikaa, niin omistajat ottavat aina vain yhtä korkeita osinkoja ulos itselleen. Juurikaan yhteiskunnallisesti vaikuttavia investointeja ei tehdä.

      • Asun Ahvenanmaalla ja minä niin kuin muutkin ahvenamaalaiset maksamme veromme mantereelle. Saamme sitten takaisin tietyn prosentin valtion budjetista. Ahvenanmaa haluaisi oman verotusoikeuden (jolloin mitään ei tarvitsisi palauttaa), mutta viimeksi kun Matti Vanhanen kävi täällä, hän tyrmäsi ajatuksen kokonaan. Kannattaisi ottaa asioista selvää, ennen kuin menee kirjoittamaan tuollaista soopaa.
        Viking pärjää kyllä ihan hyvin (paremmin kuin Tallink), eikä saa sen enempää tukiaisia kuin muutkaan. Osingotkin ovat pienentyneet huomattavasti.


      • MannerSuomalainen
        ahvennainen kirjoitti:

        Asun Ahvenanmaalla ja minä niin kuin muutkin ahvenamaalaiset maksamme veromme mantereelle. Saamme sitten takaisin tietyn prosentin valtion budjetista. Ahvenanmaa haluaisi oman verotusoikeuden (jolloin mitään ei tarvitsisi palauttaa), mutta viimeksi kun Matti Vanhanen kävi täällä, hän tyrmäsi ajatuksen kokonaan. Kannattaisi ottaa asioista selvää, ennen kuin menee kirjoittamaan tuollaista soopaa.
        Viking pärjää kyllä ihan hyvin (paremmin kuin Tallink), eikä saa sen enempää tukiaisia kuin muutkaan. Osingotkin ovat pienentyneet huomattavasti.

        Viking Line kyllä piti osingot omistajilleen, (kolmen Ahvenanmaalaisen ökysuvun edustajat), ihan samalla tasolla, vaikka tuotto romahti lähes 100%. Nyt on ainakin kahtena vuotena ollut heidän ulosottamansa osingot samalla tasolla riippumatta yhtiön tuotosta.

        Kolmen - neljän vuoden takaisista jätti osingoista tietysti on tultu alemmas, mutta sehän on eri asia. Silloin omistaja-suvut tulouttivat itselleen Viking Linellä jätti osingot ja samaan aikaan yhtiö pisti väkeä pihalle.


    • RIMMIR

      Tallink laivaston?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      146
      842
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      726
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      718
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      603
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      41
      601
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      562
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      536
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      527
    9. 26
      511
    10. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      505
    Aihe