Yrttien huuhtelu?

salamisanteri

Onko esim. kaupoissa myytävä ruukkujääsalaatti turvallista nauttia huuhtelemattomana ?
Jos huuhtelet, mikä on kätevin tapa poistaa huuhteluvesi ?
Asiaa on varmaan käsitelty tällä palstalla lukemattomia kertoja, en vaan löydä linkkiä tähän hätään.

5

1000

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ihan

      hyvä huuhdella niin salaatit kuin muut vihannekset ja yrtit jo sen takia kun ajatteee kuinka moni käsi on ehtinyt niihin koskea ennenkuin ovat omalla pöydälläsi ja voihan niissä olla mullan jäänteitä taikkapa pieniä ötököitä. Salaatit huuhdon yleensä isossa muovisessa sihdissä, jossa ne saa samalla kuivattua kun muutaman kerran ravistelee sihtiä tiskialtaan päällä. Ei tarvitse ostaa mitään erikoista salaattikuivuria.

      • Kaikki salaatit ja hedelmät tulisi huuhdella - ei niinkään nyt niiden ötököitten takia, mutta poistaa mahdollinen multa, lika ja tomu pois. Samoin, jos niissä on jotain ainejäämiä, niin voihan ainakin uskotella, että osa niistä lähtee pesussa.

        Salaatti tulee kuivata huolellisesti ennen käyttöä. Osta sellainen verkkokori, johon mahtuu vaivatta ne salaatinlehdet. Korin päälle pyyhe ja hurjaa heiluttelua ilmassa tiskipöydän yläpuolella.

        Salaatista tulisi saada kaikki irtonainen neste pois - muuten se ei ole enää rapeaa eikä kastike tartu siihen kunnolla.


      • vanhamulkku
        crudo kirjoitti:

        Kaikki salaatit ja hedelmät tulisi huuhdella - ei niinkään nyt niiden ötököitten takia, mutta poistaa mahdollinen multa, lika ja tomu pois. Samoin, jos niissä on jotain ainejäämiä, niin voihan ainakin uskotella, että osa niistä lähtee pesussa.

        Salaatti tulee kuivata huolellisesti ennen käyttöä. Osta sellainen verkkokori, johon mahtuu vaivatta ne salaatinlehdet. Korin päälle pyyhe ja hurjaa heiluttelua ilmassa tiskipöydän yläpuolella.

        Salaatista tulisi saada kaikki irtonainen neste pois - muuten se ei ole enää rapeaa eikä kastike tartu siihen kunnolla.

        voisit imasta mun witalista?


      • Oksennuttaa
        vanhamulkku kirjoitti:

        voisit imasta mun witalista?

        olla fiksu???


    • Hevi myyjätär

      Ainoastaan jos salaatissa näkyvää multaa yms niin sitten voi huuhtaista. Kemiaalisia torjunta-aineitahan näihin kotimaisiin kasvihuone salaatteihin ei käytetä joten minkään torjunta-aine jämäepäilyn vuoksikkin moiseen virutteluun on ihan turha ryhtyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      377
      12446
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      263
      5457
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      216
      3964
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      207
      2741
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      17
      2015
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1854
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      930
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      895
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      802
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      756
    Aihe