koe vai tentti

afsd

Mitä eroa on kokeella ja tentillä, vai onko yhtään mitään?

7

5596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • #¤#

      No musta vaan se, missä oppilaitoksessa ko. termejä käytetään. Esim. lukiossa ja alemmilla asteilla käytetään koe-sanaa ja yliopistossa tenttiä. Mistä lie johtuukaan...?

      • trade.

        Amiksessa on kans kokeet. Opet on nimenomaan sanonu ettei oo tenttejä vaan kokeita.


    • Strawman

      "Mitä eroa on kokeella ja tentillä, vai onko yhtään mitään?"

      TKK:lla on jokseenkin vakiintunut käytäntö, että joillakin kursseilla olevista välikokeista käytetään juuri koe-nimitystä.

      Koko kurssin kattava koe on sitten tentti.

      Englanniksi välikoe on "mid-term exam" ja tentti "exam", eli sinänsä kokeella ja tentillä ei kyllä ole mitään merkittävää eroa.

    • ...

      Eli tentti sana taitaa juontaa juurensa ruotsista. Mitään käytännön eroa ei tentin/kokeen välillä ole. Tentti sanaa nyt vain satutaan käyttämään yleisesti yo:ssa/korkeakouluissa.

      • Anna

        Tuolla tavalla kun ajattelee, niin voikin jo päätellä, että tentti-nimityksen käyttö johtuu historiallisista syistä. Yliopistossa on kuitenkin opetettu todennäköisesti ennen suomenkieleen siirtymistä ruotsiksi. Ja toisekseen taustalla on varmaan sitäkin, että myös tällä osa-alueella on haluttu erottaa korkeakoulut selkeästi muista kouluista.


      • Jo vain
        Anna kirjoitti:

        Tuolla tavalla kun ajattelee, niin voikin jo päätellä, että tentti-nimityksen käyttö johtuu historiallisista syistä. Yliopistossa on kuitenkin opetettu todennäköisesti ennen suomenkieleen siirtymistä ruotsiksi. Ja toisekseen taustalla on varmaan sitäkin, että myös tällä osa-alueella on haluttu erottaa korkeakoulut selkeästi muista kouluista.

        Aiemmin, kun opiskelijamäärä on ollut pieni, yliopiston tentit ovat olleet kaksiosaisia: Ensin on ollut kirjallinen osa, joka on ollut muodoltaan nykyisten tenttien/kokeiden kaltainen ja jonka läpäisy on mahdollistunut seuraavan vaiheen. Seuraavaksi on ollut suullinen kuulustelu, jossa professori on kysellyt opiskelijan tietämystä tentittävästä aineesta, ja kysymykset ovat voineet olla hyvinkin vaativia.

        Vasta molempien osuuksien läpäisy on tuonut kurssisuorituksen. Onpa joskus tainnut olla vaatimuksena peräti molempien osien läpäisy samalla tenttikerralla, eli jos vain suullinen kuulustelu on hylätty, molemmat osuudet on pitänyt suorittaa uudelleen.

        Näin tentti on alun perin ollut paljon laajempi suoritus kuin pelkkä koe.


    • kalliainen

      Kokeen ideana on suoriutua annetuista tehtävistä.
      Esim. Jos pyrit johonkin kouluun, on vastassa koe. Myös koulussa pyritään ylemmälle luokalle ja seuraaville kursseille. Vähän niinkuin seuraavalle tasolle siirtyminen.

      Tentti on virallisemmin "kysely tiedosta".
      Tenttiä voidaan pitää enemmän tiedusteluna, jossa kysytään miten paljon tiedät asioista. Siihen ei välttämättä liity kokeenomaista vaatimusta vähimmäistasosta. Esim. "kytät tenttas mua siitä apteekin ryöstöstä".

      Rajat ovat kuitenkin hämärtyneet kokeen ja tentin välillä, koska tentistäkin voi saada hylsyn yliopistossa, mikä on kokeen ominaisuus, kun ei omaa tietoa tarpeeksi paljon. Tosin usein tentin läpäisy ei ole edellytyksenä seuraavalle kurssille kuten yleensä useissa kokeissa (etenkin pääsykokeessa). Nykyään puhutaan kuitenkin samoista asioista kun vastassa koe tai tentti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      93
      9022
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      49
      4790
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4481
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      49
      2765
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1546
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1326
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1266
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1222
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      40
      1187
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      168
      1140
    Aihe