Torit ja muut yleisö tapahtumat kannattaa välttää.
SIKAINFLUNSSA ON TULOSSA.
Yrittäjä.
131207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Sitä on maailmala paljon vaarallisempia tauteja:kuten aids,tuberkuloosi ja paljon muita jotka tappavat sata kertaa enemmän ihmisiä.Kyllä isketään taas miljaardeja karjalan mäntyyn,ihan turhan tähden.Mutta pitäähän meedian ja turhien tutkijoiden ja lääketeollisuuden jollain elää.Lahjoittakaa nekin rahat johonkin hyödylliseen keksin kyllä niille käyttöä.nimim.ohjelmasuomi 2000
se koko influenssa on liioteltua paskaa.
Samaa mieltä, eipä ole norm.influenssaa kummempi terveelle ihmiselle. Mutta, vouhotus tulee tästä kiihtymään vaan, mikä on valitettavaa....
tulee jos on tullakseen...
Täällä todellakin voi välttää varsin hyvin väenkokouksia. Kaupassakaan ei joudu monen kanssa tekemisiin.
Tärkeää on huolehtia henkilökohtaisesta puhtaudesta. Siihen kuuluu käsien pesu aina heti kotiin tultua.
On syytä muistaa että sairauden aiheuttajat leviävät helposti paikoista, joita ihmiset koskettelevat. Niitä ovat vaikkapa ovien kädensijat. Erityisen helposti se leviää kättelyn välityksellä, joka on paha eurooppalainen ja länsimainen tapa; itämaillahan ei kätellä.
Älkää siis kätelkö missään ja lopettakaa ylensäkin koko tapa. Kättelyn kautta on aina välitetty sairauksiakin.
Tauti tulee nyt ryminällä pohjoisesta etelään.
On paikallaan muistuttaa, että H1N1 (sikainfluenssa) leviää myös sellaisten esineiden kautta, joita monet ihmiset koskettelevat, esimerkkeinä ovat ovien rivat.
Henkilökohtainen hygienia on erittäin tärkeä; niinpä on syytä pestä tai vielä mieluummin desinfioida kädet useaan otteeseen päivässä.
Kädestä pitäen tervehtimisen voi korvata kahdella tavalla:
- rennompi tapa: oikea käsi (tarpeen vaatiessa, esim. kantamuksen takia vpi olla sen sijasta vasen käsi) on sivulla ja taittuu hetkiseksi kyynärpäästä rintamasuuntaan 90-120 astetta; on nykyään ja laajasti käytössä, joten siihen siirtymien on helppoa
- hienostunut itämainen tapa: painetaan kämmenet yhteen rinnalle ja nostetaan siitä niin korkealle, etä sormien kärjet ovat hieman leuankärjen edessä; on helposti opittavissa ja on myös osoitus käyttäjän sivistyneisyydestä; tällöin kuitenkin molempien käsien tulee olla vapaat kantamuksista.
ilman tätä sika epidemiaakin.Sehän on itestään selvä asia, että kun tullaan kotia pestään kädet ensin. Rahoja käsitellessä ja kaupasta tullessa ym. Kädethän pestään ennen wc hen menoa ja sen jälkeen. Ihan normaali juttua ei sen ihmeitä vaadi.
Seteleiden ja kolikkojen käyttöä on syytä välttää ja parasta on maksaa ostokset pankkikortilla silloin, kun se vain on mahdollista.
kahdeksan tuntiahan tuo bakteeri elelee esim ovenrivassa tai huoneilmassa. Sen jälkeen muisto vain....ei muuta, kun rokotuksia jonoittamaan, millos niitä muuten alkaa saada normaalit pulliaisetkin....??
se koko influenssa on aika liioteltua..kaikki nysvää kotona ja pesee käsiään paskat housussa että millon se tarttuu..
Pysykää nyt terveenä.
mäntyharjulaisten tyhmyys ja kateus on vaarallisempaa kuin nuo pikku virukset
Kirjoitusten perusteella täällä on kyllä joku vakavampi tauti valloillaan.