Täällä yksi aloitteleva putarhuri pohtii typeriä... Intoa löytyy, mutta tietoa ja taitoa ei :)
Kysymys siis kuuluu: miten perustan kukkapenkin oikein? Viime kesänä kaivoin yhden penkin, jonka pohjalle levitin sellaisen juurimaton tai suodatinkankaan, mikä sen nimi nyt onkaan. Penkkiin istutin tulppaaneja ja perennoja. Kukat ovat kukkineet hienosti, mutta tulppaanien kanssa samalla kohdalla olleet perennat eivät nousseet lainkaan. Syynä lienee se, että tulppaanien tiheä lehdistö ei päästänyt valoa perennoille alkukesällä. Istutinko tulpaanit liian tiheään? Miten te kokeneemmat olette yhdistäneet sipulikukat ja perennat samassa penkissä?
Nyt suunnitteilla olisi uusi iso kukkapenkki ja olen miettinyt tarviiko penkin pojalle laittaa sitä suodatinkangasta? Tunkevatko heinät, voikukat ja muut rikkaruohot kukkapenkistä läpi ilman kangasta? Mutta jos laitan kankaan, eivät perennojen juuret pääse tunkeutumaan maahan kovin syvälle (en kuitenkaan jaksa kaivaa mitään metrin syvyistä kuoppaa ja sellaiseen uppoaisi multaakin niin tavattoman paljon...). Kärsivätkö kukat tästä ja tuleeko penkissä pian ahdasta?
Löytyykö muita vinkkejä? Tonttimme on vanhaa peltoa eli maa on tiukkaa savimaata, jos se nyt vaikuttaa vastauksiin :)
Neuvoja kukkapenkin perustamiseen!
2
3160
Vastaukset
- kaivuu.
Kukkapenkin kaivamisessa olen käyttänyt seuraavanlaista logiikkaa. Kukkapenkkiä perustettaessa olemassa olevaa maata pitää kaivaa ylös siksi että:
1) Nähdään onko maassa jo valmiiksi hyvää multaa vai esim. kalloita, kiviä, kovaa savea tms. kasvualustaksi kelpaamatonta. Tarvittaessa pitää sitten parantaa tai vaihtaa kokonaan.
2) Varmistetaan, että märkänäkään syksynä kukkien juuret/mukulat/sipulit eivät jää veteen makaamaan talveksi ja kuole siihen. Jotkut suosii kohopenkkiä joka rakennetaan kokonaan muuta alustaa ylemmäksi, esim. suoraan nurmikolle. Itse en ole kokeillut. Syvempään penkkiin pitää kaivaa "salaoja" eli reilu sorakerros mullan alapuolelle.
3) Poistetaan kaikki ei toivotut kasvit juurineen. Esim. nurmikolla poistan yleensä koko nurmikkokerroksen n. 10-15 cm syvyyteen asti. Entisiä kukkapenkkejä parantaessa möyhin järjestelmällisesti koko pintamullan ja otan kaikki rikkaruohojen kasvinosat pois.
Käytännössä omassa savikkopihassani kaivan siis n.puolimetriä syvän montun, johon laitan ensin soraa ainakin 20cm kerroksen ja sitten rikkaruohotonta pussimultaa niin paljon, että penkki jää vielä numikon pintaa korkeammalle. Penkin reunoihin laitan usein n.25 cm muovisuikaleen pystysuoraan numikon reunan ja uuden mullan väliin, jotta heinä ei heti levitä juuriaan uuteen kukkamultaan. Muovin reuna siis juuri ja juuri maan pintaan saakka.
Kuullostaa monimutkaiselta, mutta ei sitä ole. Toivottavasti autoin. Rohkeasti lapio käteen ja kokeilemaan!- Viherporopeukalo
Kiitos oikein selkeästä vastauksesta!! Ja nyt vaan hommiin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3309219Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat845731Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3415270SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden813686Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33122Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662693Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal652650Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42452Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72388- 1132356