On suora tie jonka molemmilla puolilla on kevyenliikenteen väylät. Mistä kohdasta saan pyöräillä tien yli? Suojatien kohdasta en ainakaan, koska se ei ole pyörätien jatke.
Pyörällä tien toiselle puolelle, mutta miten?
öööh öööh öööh
6276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
... tässä kohdassa kevyenliikenteenväylän jatke, jonka saa ylittää pyöräillen.
Kummallakaan puolella suoraa tietä ei ole jalkakäytävää vaan kevyenliikenteenväylät.
jättämällä suojatieraidoista 50cm maalaamatta.
...yleensä kuitenkaan ei.
Niin se vaan menee, että jos suojatie mollemmista päistään päättyy kevyenliikenteenväylään, silloin suojatie on pyöräilijälle kevyenliikenteenväylän jatke.
Kyllähän tien yli voi pyöräillä mistä tahansa kun katsoo ettei jää muiden kulkijoiden alle tai aja kenenkään yli. Kannattaako tuosta nyt väkisin yrittää tehdä taas periaatteellista ongelmaa. Tiedetään kyllä, että asiasta voi tehdä ihan oikeudessakin vaikean, mutta onko pakko?
Olen päätynyt samaan tulokseen, mutta jos sitten jääkin jonkun hurjan alle siinä suojatiellä, niin mitäs sitten. Oikeudessa ja sairaalassa tavataan.
Sen suojatien voi ymmärtää tarkoittavan vain jalankulkijoita. Jos pyöräilijä taluttaa pyörän tien yli, niin silloin laki tulee noudatetuksi kirjaimellisesti. Jos ajat yli suojatietä, niin lakitulkinta voi olla jotain muuta. Toisella puolella pitäisi olla aina se pyörätien jatkumisesta kertova merkki.
Tosin meinaan minäkin ajella yhtäjaksoisesti ilman mitään lakikoukeroita. Matkanteko menisi näillä säännöillä kävelyksi, jos niitä alkaisi noudattaa kirjaimellisesti.
Olenkin alkanut vältää sellaisia pakkopysähdyspaikkoja, ja siirryn sopivassa kohdassa ajamaan ajoradalle. Ja siellä olen sitten samanarvoinen muun liikenteen kanssa. Tienylityksen voi siten tehdä joustavasti ryhmittymällä autojen tapaan.
No jos et käytä tuota pyörätien jatketta, niin vaihtoehtoja jää kaksi: joko seuraavasta risteyksestä siirryt toiselle puolelle tai sitten mistä parhaaksi näet.