minne vaeltamaan yksin?

vaellltaja

Olen lähdössä Lappiin elokuussa vaeltamaan ja ilmeisesti "joudun" lähtemään yksin, kaverin puutteen takia. Olen kaksi kertaa käynyt vaelluksella Lapissa aiemmin kaverin kanssa. Mikä olisi hyvä kohde jossa on selvästi merkitty reitti (niin ettei varmasti eksy) ja autiotupia mahdollisimman tiheästi niin ettei tarvitse kantaa telttaa mukanaan ja vielä kun olisi paljon ihmisiä liikkeellä tuomassa turvaa jos nyt jotain sattuu. Olen ajatellut Urho Kekkosen kansallispuistoa? olisiko hyvä kohde vai olisiko parempia ehdotuksia jotka täyttäisivät kriteerini.

6

1228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ypöyksin---

      Tuo reitti ainakin on hyvin merkitty ja muutenkin "turvallinen".

      Tämän reissun jälkeen et kaveria huoli ees mukaan...

      • 1542

        suosittelen kanssa


      • on tullut
        1542 kirjoitti:

        suosittelen kanssa

        kierrettyä kaverin kanssa ja yksin. On helpompi vaeltaa yksin sellaista reittiä, minkä jo tuntee etukäteen. Kiersin reitin yksin vain päinvastaiseen suuntaa, siitä tuli vähän vaihtelua.
        Taas edessä tilanne ettei kaveria seuraksi. Ja olenkin miettinyt Kevon reittiä. Siellä on kuljettava jotain tiettyä reittiä pitkin ja ilmeisesti telttailupaikat on määrätty, se lisää turvallisuutta.


      • sateet
        on tullut kirjoitti:

        kierrettyä kaverin kanssa ja yksin. On helpompi vaeltaa yksin sellaista reittiä, minkä jo tuntee etukäteen. Kiersin reitin yksin vain päinvastaiseen suuntaa, siitä tuli vähän vaihtelua.
        Taas edessä tilanne ettei kaveria seuraksi. Ja olenkin miettinyt Kevon reittiä. Siellä on kuljettava jotain tiettyä reittiä pitkin ja ilmeisesti telttailupaikat on määrätty, se lisää turvallisuutta.

        nostaa vedenpintaa ja se lisää jännitystä ylityksissä. Niissä on tosin vaijerit apuna. Hyvä valinta myös yksin kulkevalle.


    • vaikka käsivarteen

      Ja käväise Haltilla, on komiat maisemat ja varmasti et oo yksin jos reitillä pysyttelet. Tosin korvaani hieman särähti tuo "ilman telttaa, ettei sitä tarvitse kantaa mukana" .. Teltta on vakiovaruste, jota ilman on turha lähteä minnekään "oikealle" vaellukselle.

      Itse kävin tänä vuonna vätsärissä yksikseni(ei aloittelijalle), ja nukuin yöni teltassa ja mukavasti meni matka. Eikä tarvinnut törmätä toiseen ihmiseen koko viikkoon :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 155
      3931
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      91
      3316
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      93
      2701
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      281
      2528
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2276
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      109
      1956
    7. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      1039
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1018
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      53
      889
    10. Haapaveille jotain uutta!

      Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.
      Haapavesi
      16
      840
    Aihe