minne vaeltamaan yksin?

vaellltaja

Olen lähdössä Lappiin elokuussa vaeltamaan ja ilmeisesti "joudun" lähtemään yksin, kaverin puutteen takia. Olen kaksi kertaa käynyt vaelluksella Lapissa aiemmin kaverin kanssa. Mikä olisi hyvä kohde jossa on selvästi merkitty reitti (niin ettei varmasti eksy) ja autiotupia mahdollisimman tiheästi niin ettei tarvitse kantaa telttaa mukanaan ja vielä kun olisi paljon ihmisiä liikkeellä tuomassa turvaa jos nyt jotain sattuu. Olen ajatellut Urho Kekkosen kansallispuistoa? olisiko hyvä kohde vai olisiko parempia ehdotuksia jotka täyttäisivät kriteerini.

6

1251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ypöyksin---

      Tuo reitti ainakin on hyvin merkitty ja muutenkin "turvallinen".

      Tämän reissun jälkeen et kaveria huoli ees mukaan...

      • 1542

        suosittelen kanssa


      • on tullut
        1542 kirjoitti:

        suosittelen kanssa

        kierrettyä kaverin kanssa ja yksin. On helpompi vaeltaa yksin sellaista reittiä, minkä jo tuntee etukäteen. Kiersin reitin yksin vain päinvastaiseen suuntaa, siitä tuli vähän vaihtelua.
        Taas edessä tilanne ettei kaveria seuraksi. Ja olenkin miettinyt Kevon reittiä. Siellä on kuljettava jotain tiettyä reittiä pitkin ja ilmeisesti telttailupaikat on määrätty, se lisää turvallisuutta.


      • sateet
        on tullut kirjoitti:

        kierrettyä kaverin kanssa ja yksin. On helpompi vaeltaa yksin sellaista reittiä, minkä jo tuntee etukäteen. Kiersin reitin yksin vain päinvastaiseen suuntaa, siitä tuli vähän vaihtelua.
        Taas edessä tilanne ettei kaveria seuraksi. Ja olenkin miettinyt Kevon reittiä. Siellä on kuljettava jotain tiettyä reittiä pitkin ja ilmeisesti telttailupaikat on määrätty, se lisää turvallisuutta.

        nostaa vedenpintaa ja se lisää jännitystä ylityksissä. Niissä on tosin vaijerit apuna. Hyvä valinta myös yksin kulkevalle.


    • vaikka käsivarteen

      Ja käväise Haltilla, on komiat maisemat ja varmasti et oo yksin jos reitillä pysyttelet. Tosin korvaani hieman särähti tuo "ilman telttaa, ettei sitä tarvitse kantaa mukana" .. Teltta on vakiovaruste, jota ilman on turha lähteä minnekään "oikealle" vaellukselle.

      Itse kävin tänä vuonna vätsärissä yksikseni(ei aloittelijalle), ja nukuin yöni teltassa ja mukavasti meni matka. Eikä tarvinnut törmätä toiseen ihmiseen koko viikkoon :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      222
      4515
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      445
      3288
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2178
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1840
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1188
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1033
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1025
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      25
      984
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      918
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      916
    Aihe