kilpikonnien ruokinnan

monipuolistaminen

Juttu menee näin...
Olin sairaana suht pitkään ja konnia hoiti yleensä toinen ihminen. Konnat (kreikankilpikonna ja nelivarvaskilpikonna) tottuivat yksipuoliseen ruokavalioon (turtle t-rex-rae (joka turvotetaan vedessä) ja salaatti (näihin molempiin lisätty nutrobal). Nyt olen taas kuosissa ja haluaisin todella konnille monipuolisemmin ruokavalion, ongelma on että mikään ei tunnu kelpaavan. Miten saan konnat tottumaan uudelleen monipuolisesti kasviksiin? Mikä kelpaa krantullekin konnalle? Kokeilenko vaan uudelleen ja uudelleen? Konnat muuten terveitä ja kaikki ok. Asuvat molemmat vapaana omassa huoneessaan (eivät samassa), joissa on lämmintä, ei vetoa ja lattiatasossa on lamput (lämpö- ja uv). Ovat olleet terveitä. Toisella kerran (8 vuoden aikana) flunssa ja molemmilta kerran viilattu nokkaa. Ruokapuoli on ainoa mikä huolettaa. Ripuliakaan ei ole pahemmin ollut (joskus piiitkä aika sitten toisella vähän vetisempi uloste).

1

445

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuokki

      Meidän konnat ei voi vastustaa mansikoita. Kyllä salaatinlehti putoaa nokasta kun mansikan heittää näkösälle. Joskus kun jaksan panostaa niin laitan konnille raastetta, kurkkua, kesäkurpitsaa, kurpitsaa, porkkanaa. voikukkaa. kehäkukkaa. tomaattia, paprikaa.... mitä nyt kaapista tai kasvimaalta löytyy, sekaisin ja siihen voi laittaa joukkoon tai pinnalle niitä turvotettuja nappuloita "hämäykseksi".

      Laita alussa enemmän nappulaa ja sitten vähennät pikkuhiljaa, kyllä ne tottuu. joitain ruokia oli mitä pitää välttää: banaani, herneet, sipuli, omena, pinaatti tulee näin äkkiseltään mieleen. Juureksiakin vain rajoitetusti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      118
      2435
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1562
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      644
      1028
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      906
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      696
    Aihe