Matti Vanhasen ero on vain päivien asia.
Kepu on nyt kusessa
Huvitutti.
15133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Korhoselle.
nousu!!
Kai ymmättät että kumpikin haluu säilyttää kasvonsa ja pallinsa.Jaappanissa olis ollu jo harakiri
Minusta, kun näyttää, että molempien pallit tutisee ihan tuntuvasti ja näkyvästi. Ei niitä palleillaan enää mikään pitele. Ensin lähtee Korhonen ja sitten myöhemmin lähtee Vanhanen. Nämä Vanhasen sekoilut tuntuu, että alkais jo riittämään.....
Katsos, Jaappanissa oli vielä jäljellä kunniantuntoa ja samurai-henkeä.
Kepu koplaa ja iltalypsää, pesee vaalirahaa ja myy poliitikkojen vaalitaidetta. Esitä tuollaisille nyt harakiriä....
Katainen ja Urpilainen kuin Vanhanen.
Nämä kaksi "pulmusta" ei ole vielä julkaisseet vaalirahoitustaan.
..Korhonen on hoitanut hommansa monin verroin paremmin kuin muut sihteerit kun on saanut ilman mitään vääryyttä keskustalle tukea niin tekee kunnollinen ja vastuullinen sihteeri te olette vain pelkästään kateellisia ja se on pahin tauti.
Toisekseen Suomalaiset ihmiset ovat äänestäneet keskustan suurimmaksi puolueeksi ei raha, jokaisella on vain yksi ääni ja se kannattaa käyttää viisaasti.
14.7.2009 Pohjalainen: ”Kiviniemen erityisavustaja: Korhonen uhkaa kostotoimilla
Jarmo Korhonen ei aio erota. Eroa vaatineet äänetkin ovat nyt vaienneet. Mari Kiviniemen erityisavustajan mukaan ne on vaiennettu. Puoluesihteeri Jarmo Korhosta (kesk.) arvostelleet ja eroakin vaatineet keskustan naisministerit hiljentyivät sen jälkeen kun Korhonen ilmoitti, ettei aio erota pestistään. Kiviniemen erityisavustaja valaisee miksi.
Liikenne ja viestintäministeri Anu Vehviläinen ei halunnut enää kommentoida Korhosen ulostuloa.
Korhosen ilmoitus ei irrottanut Hallinto- ja kuntaministeri Mari Kiviniemenkään kielenkantoja, mutta Kiviniemen erityisavustaja ja keskustan entinen kansanedustaja Tatja Karvonen halusi kuitenkin taustoittaa "tapaus Korhosta" Pohjalaisen haastattelussa.
Karvosen mukaan puoluesihteerillä on omanlaisensa pelottelutaktiikka niitä kohtaan, jotka sanovat hänestä jotain negatiivista.
- Sen takia monet eivät halua kommentoida millään tavalla, koska hän käyttää erityyppisiä kostotoimia niitä henkilöitä kohtaan, jotka ovat häntä vastaan jotain lausuneet tai eivät olleet hänen ajatustensa takana.
Puukkoa odotellessa
Karvosen mukaan Kiviniemen kansliassa ollaan varauduttu ministerin viimeviikkoisen kommenttien jälkeen, että "jotain puukkoa" Korhosen suunnalta tulee.
- Uhkauskirjeet ovat yksi. Semmoisille, jotka epäröivät toimia. Ja Korhonen tekee kaikkensa etteivät sellaiset politiikan mukana olevat, jotka pyrkivät johonkin tiettyyn paikkaan esimerkiksi pieniinkin luottamustehtäviin, tulisi valituksi. Hän on ulottanut lonkeronsa hyvinkin pitkälle puoluekentässä, Karvonen selittää.
Korhosen kummalliset puheet ja valheet ovat erityisavustajan mukaan puolueväelle tuttuja. Korhonen oli muun muassa päättänyt, että kansaedustaja Juha Korkeaoja (kesk.) ei enää asetu ehdolle seuraavissa eduskuntavaaleissa.
Riittääkö luottamus?
Korhosen luottamus arvioidaan vasta ensi kesän puoluekokouksessa.
- Ainut olisi se, että pääministeri Matti Vanhanen sanoisi ensimmäisenä ettei luottamusta enää ole. Silloin puoluehallitus voisi valita vt. puoluesihteerin, mikäli puoluesihteeri eroaisi ja hänenhän pitäisi käytännössä erota, Karvonen toteaa.
Jos koko puoluehallitus olisi sataprosenttisesti samaa mieltä Korhosen epäluotettavuudesta, hänen jatkamisensa olisi erittäin epätodennäköistä.
- Tuskin sieltä kuitenkaan sadan prosentin tyrmäys tulisi. Sielläkin on niitä, joille Korhonen on vannottanut, että jos olette hänen kelkassaan, minä teen teistä ministerit.”
rypemistä paskassaan. Ja ruikuttamista. Sitä riittää...
Tuo painajaisesi tulee jatkumaan vielä pitkään....Matti tekee hyvää työtä vaikka hänestä väännetään syypää kaikkeen mikä liikkuu.
Matti on osoittanut millainen paineensietokyky miehellä on.
Moni olisi hettänyt jo pyyhkeen kehään ja katsonut muita töitä, sitä iloa saatte demarit ja persut vielä odotella.
änkyttämälläkö ja housuun kusemisella selvitään.sueraava liike on kurapaskat housuun
Suomen politiikka on turhan kaksijakoista. (oppositio-hallitus) Ministerien ajasta menee liian suuri osa kaapin paikan näyttämiseen ja kansalaisten ja kansakunnan asiat jää retuperälle. Sossuissa on se hyvä puoli, että eivät ala selitteleen. Kait ne ovat sen verran "kokeneempia konnia". Ja sosialismiinhan kuuluu korruptio oleellisena osana, niin että siinä ei ole mitään kummallista, jos AY-liikkeen rahoja käytetään vaalikampanjointiin. Mutta annas olla, kun joku toinen menettelee heidän laillaan niin johan nousee äläkkä.
23.6.2003 ISn pilapiirros: ”Kepun Kosto- kontraus & nokitusosasto”:
”Elintarvikevirastolupailukortti??? …Eikö meillä muuta ole??” (kortissa: Berlusconi) muuta rekvisiittaa: sappea, Lipponen-nukke; orsilla Anneli ja Irak.
Kommarikeput häslää YKSITTÄISTEN liikemiehien etuja mutta selitäppä lantasaapaskepukommari (maataloustuettu) miten vaarallista AY-tuki? Sillä ei tueta hallituksesta/oppositiosta yksittäisiä henkilöä vaan valtaosaa kansaa.
että on demarien vika kun pääministeri on tullut hulluksi.