Salon Poliisi on varmaankin jo kyllästynyt puhdistamaan puistoja?. Ei se meno siellä päivisin ja iltaisin mitään kummempaa ole ollut kuin muilla kunnillakaan. Pullon kerjääjiäkin on varmasti enemmän kuin pullon kantajia. Salon poliisi on oikein yheddätuumin Salon kaupungin kanssa antanut luvan ryyppää siellä toisella puolella siltaa. Kuka hullu sinne nyt menee? aivan joen vieressä eikä edes asutusta. Niin no Poliisi ilmeisesti toivoo, että "luonto" korjaa.
Takaisin puistoihin. Nuoret ja vanhemmatkin tulevat Salossa hyvin toimeen.
Takaisin puistoihin. Nuoret ja vanhemmatkin tulevat Salossa hyvin toimeen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Valitan kirjoituksessa olevia virheitä. (tunnonpuuskassa).
"Salon poliisi on oikein yheddätuumin Salon kaupungin kanssa antanut luvan ryyppää siellä toisella puolella siltaa"
siis missä?:O
Aivan. Mikä on tämä mystinen "sillan toinen puoli" jossa saa ryypätä ja juopotella oikein poliisin luvalla?
Tuolla kaikki puliukot pyörivät
http://img151.yfrog.com/i/salo.jpg/
Siis tossa joessa vai? :D selvä
eiköhän kaikille selvinnyt asia? ei kai kukaan joessa pyöri?
Kaikki Salolaiset sen ainakin tietävät ja ne jotka kulkevat joen toistapuolta töihin tms..
Slo:n Kaupunki on sinne tuonut 3 betonista puistoistuinta vaikka vain 2 on jäljellä. Eli siis rautatiesillan alta joen viereiselle penkereelle. (entisen pyörävaraston takana) se puuvaja. Poliisi pyytää poistumaan sinne, koska ei ole näkyvyyttä yleisille paikoille tai puistoalueelle ollenkaan. Mikä sinäänsä on hyvä asia. Mutta jos jotain sattuu jne..
Eikä Salossa ole yhtäkään oleskelu tilaa nuorille jotka ovat noin 16-20v . Urheilla voi ja paljonkin siihen on rahaa mutta ei oteta enään huomioon kuin tuo 100v puhuttu "vanheneva väestö"
No kyllähän tää työtön katunuoriso Suomessa tuleekin näyttämään aikanaan paikkansa. Koskee koko Suomea. nim: salkkupullossa
toimintatila nuorille, Kiffari .
tarkoitettu nimenomaan nuorisolle, sen kiinnimenon jälkeen sopiikin jo tuon ikäisten mennä kotiin.
Eiks eläkeläiset valloittaneet Kiffarin ja vielä lehdessä valittivat paikasta...
nykyään isona laumana junaradan vieressä siinä missä
on iso romuttamo.. Siinä keulitaan ja kiihdytellään mopoilla.
Sais poliisi laittaa kollit kuriin ennenkui sivulliset jää mopon alle ku nää pellet
siellä luulee olevansa jotain sirkustaitureita!
Tätä viestiä on pakko komppaa ja vielä ihan omalla nimellään.
Turussa Vartiovuorenmäki esim kesäiltaisin kovassa käytössä, ihmiset menevät työpäivän jälkeen sinne istumaan ja nauttimaan kauniista kesäpäivästä. Sama tilanne myös monissa muissa kaupungeissa,
meilläkin hieno tykkipuisto keskellä kaupunkia, johon oisi mukava levittää viltti ja ottaa se yksi kaksi olutta taikka vaikka limua, pelata mölkkyä, petankkia, potkia footbagia ym ym, nauttia puistotunnelmasta, soitella musiikkia, kuitenkin pitää muistaa se että omat jäljet pitää siivota.
Mutta salolaiset istuvat mieluummin iltaansa viettämässä abc:lla kahvikupin ääressä, ei sekään huono vaihtoehto ole.
eli rohkeasti sinne yleiseen tykkipuistoon viltti leviäksi ja nauttimaan kauniista kesästä ja mukavasta puistofiiliksestä.
Laki ei kiellä sitä, joten poliisi ei voi sieltä ketään pois ajaa.
alkoholin nauttiminen on yleisellä paikalla myös sallittua, ainoastaan pahennuksen aiheuttaminen on kiellettyä.
Ja yhden tai kahden oluen nauttiminen ei ole todellakaan pahennusta aiheuttavaa. :)
nähdään puistossa.
ps. 8.8--> asemanpuistossa musiikkia ja piknik fiilistä, klo 12.00 alkaen.
"Laki ei kiellä sitä, joten poliisi ei voi sieltä ketään pois ajaa.
alkoholin nauttiminen on yleisellä paikalla myös sallittua, ainoastaan pahennuksen aiheuttaminen on kiellettyä."
Niinhän se pitäisi olla mutta eihän se käytännössä ole. Jos nyt vaikka mäyriksen heität jalkojes viereen ja alat olutta siemailla niin ainakin Salon poliisi kehoittaa poistumaan ja jos ei se vie pois. Sano vastaan ja saat 8h ilmaisen hotellihuoneen.
mikä herättää pahennusta , mikä taas ei. Eka kirjoittaja puhui pullosta tai parista, toinen heitti jo mäyriksen jalkojen juureen...
ja ala-ikäisten kaljanjuonti ja juomien hallussapito on rikollista, joku on sen heille jollakin tapaa hankkinut.
Ei sillä Salossa ole merkitystä juotko yhdestä pullosta kossuu, kaljaa, tai vaikka olet vaan samassa seurassa ja juot limsaa. Poliisi KÄSKEE KOKO revohkan poistumaan ja tietysti jos alaikäisi on ?. Niin niille on omat toimenpiteet.
Todellisuudessa Salossa vanhemmat poliisit ovatkin nuorisoa ja vast. Pullonhenfen henkilökuntaa ymmärtäviä. Mutta kun nuorempi on mukana tai molemmat on äänikelossa suuntaa näyttävä. Ei nyt heti putkaan joudu mutta käveleppä samoja poliiseja vastaan 2-3 krt niin ainakin pääset. Tai "ala sitten selvittää tuiskeessa lakipykäliä" oikeuksistasi. Niino voithan tietysti soittaa Poliisit paikalle. !
Mutta se on pajon kiinni siitä kuinka puhuttelet. Minä en nöyrry kuuntelemaan käskytyksiä tästä aiheesta juon pullon tyhjäksi yhdellä kulauksella oli se sitten vaikka 80% vodkaa tai muumilimsaa näin vastapainoksi. :) Mutta pääsen sitten nukkumaankin ja taas aamulla uusi kesäinen päivä alkaa / talvi,
Tässä meillä on taas tulevaisuuden toivon nuorta uhoa. Eipä ole tarvinnut totella koskaan...
Niinpä tämä nuoriso ei varmaankaan tule kaipaamaan teitä eläkeikää lähestyviä kovinkaan suopeasti. Sillä mitä nyt annatte - sitä tulette saamaan ;)