Dynaaminen- , staattinen- ja DDNS-ip-osoite

apuva, apuva

Jos dynaaminen ip-osoite ei muutu kuin puolen vuoden välein, niin onko se täysin teknisesti sama kuin staattinen ip-osoite? Vai kannattaako dynaaminen ip-osoite korvata kuitenkin DDNS-palveluna (esim. dyndns.com)?

Kokeilin kotona vnc-etähallintaa: client-kone kännykän kautta verkossa ja serveri-kone ADSL-yhteydessä palomuurin takana. Serveri-koneen palomuurista oli avattu tarvittava portti. Kaikki toimi.

Vein serveri-koneen toiselle paikkakunnalle. Siellä olleseen palomuuriin avasin saman portin. Sielläkin siis pitkäaikainen hyvin harvoin muuttuva dynaaminen IP.

Mutta ei vaan toimi.

Systeemit toimi siis kotona kännykällä Elisan verkosta DNA:n ADSL-verkkoon. Mutta ei kännykällä Elisan verkosta Elisan ADSL-verkkoon. Modeemikin siis muuttui TeleWell EA-200 --> Telewell EA-501.

Vikahan viittaisi TW EA-501-modeemiin: pitääkö se laittaa käyttämään DDNS:ää??? Joku netissä oli saanut asiat toimimaan hieman vastaavanlaisten ongelmien kanssa silloin kun käytti DDNS:ää (esim. dyndns.org).

Onko kellään kokemuksia?

3

1766

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei tajua

      serveri koneessa on palomuuri, mutta toisella pakkakunnalla jonne serverin veit on myös palomuuri.
      Onko serverillä ulkoverkon ip-osoite vai sisäverkon ip-osoite?

      • aloittaja

        Serverikone oli kotona modeemin (EA-200) palomuurin takana. Toisella paikkakunnalla serveri on myös modeemin palomuurin takana, mutta modeemi (EA-501) on eri.


    • itselleni

      vncserver -ohjelmia/sessioita/palveluja tms. oli kotona testattaessa koneessa useita pyörimässä samaan aikaan. Ilman komentorivioptiota, uusi vncserver aloittaa seuraavassa vapaassa "ikkunassa" tai mikä lie. Jos kotona olisin käynnistänyt Xubuntun uudestaan (virrat pois ja päälle), niin sama vika olisi toistunut kotikoneessa ja olisin tajunnut syyn. Serverikone siis odotteli toisella paikkakunnalla väärässä portissa, kuin olin modeemin palomuurin avannut. Lokitiedostosta asian selvitin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      568
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      46
      471
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      442
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe