Raskaus ja alkoholi

Luin http://worsa.typepad.fi/nolama/2009/07/al.html että sikiöön tulee alkoholista vaikutuksia alkuraskaudessa. Mulla viikkoja 12 ja silti on nousuhumala tuntunut aina yhtä hyvältä. Mutta pitääks noi jutut paikkansa? Huolestuttaa!!!!!
4664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pitää paikaansa.

Äänestä

ei voi tietää ennen kuin on lapsi ulkona.
Suosittelen, että hyvin kohtuudella alkoholia tai kokonaan ilman.

Äänestä

Toivottavasti on.
Mutta jos ei ole niin nollalinjalla olisi syytä pysyä, jos lapsen on päättänyt hankkia. Muuten ei näytä hyvältä lapsen tulevaisuus eikä omakaan tulevaisuutesi.
Syystäkin olet huolissasi.

Äänestä
  • niin kyllä tällaisiin viesteihin kannattaa ottaa kantaa. Näitä voi lukea myös oikeasti raskaana oleva ja asiasta siitä huolimatta epätietoinen.
    Juuri raskauden alkuvaihe on kaikkein kriittisintä, siinä vaiheessa sikiön tai oikeammin alkion elimistö ja hermosto on muovautumassa.
    Mm. kasvonpiirteet muovautuvat aivan alkuvaiheessa, tästä johtuu alkoholille altistuneet erityiset kasvonpiirteet.
    Itsekin olen saanut aivan viime aikoina tarkempaa tietoa alkoholisyndrooman ilmenemisestä lapseen, vaikka lapseni on jo leikki-iässä.
    Tarkempaa tietoa olen saanut parhaiten ulkomaisilta lääketieteellisiltä sivustoilta netissä.
    Itsekin suhtauduin aika kevyesti alkoholiin raskauden alkuaikoina. Luulin, että juuri silloin ei ole niin väliä alkoholin käytön suhteen.
    En kännännyt varsinaisesti, mutta olutta tuli otettua silloin tällöin ja joskus vähän enemmänkin.
    Nyt sitten saankin olla epätietoinen siitä loppuelämäni, olenko mahdollisesti aiheuttanut jotain lapseni kehitykselle.
    Kun raskauden aikana välttää alkoholia, voi olla ainakin itse hyvällä omallatunnolla, ettei ole tahallaan vaurioittanut omaa lastaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


vko 12 kirjoitti:

Luin http://worsa.typepad.fi/nolama/2009/07/al.html että sikiöön tulee alkoholista vaikutuksia alkuraskaudessa. Mulla viikkoja 12 ja silti on nousuhumala tuntunut aina yhtä hyvältä. Mutta pitääks noi jutut paikkansa? Huolestuttaa!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu