Luin http://worsa.typepad.fi/nolama/2009/07/al.html että sikiöön tulee alkoholista vaikutuksia alkuraskaudessa. Mulla viikkoja 12 ja silti on nousuhumala tuntunut aina yhtä hyvältä. Mutta pitääks noi jutut paikkansa? Huolestuttaa!!!!!
Raskaus ja alkoholi
4
640
Vastaukset
Pitää paikaansa.
- mutta sitä
ei voi tietää ennen kuin on lapsi ulkona.
Suosittelen, että hyvin kohtuudella alkoholia tai kokonaan ilman. - provo?
Toivottavasti on.
Mutta jos ei ole niin nollalinjalla olisi syytä pysyä, jos lapsen on päättänyt hankkia. Muuten ei näytä hyvältä lapsen tulevaisuus eikä omakaan tulevaisuutesi.
Syystäkin olet huolissasi.- tai ei,
niin kyllä tällaisiin viesteihin kannattaa ottaa kantaa. Näitä voi lukea myös oikeasti raskaana oleva ja asiasta siitä huolimatta epätietoinen.
Juuri raskauden alkuvaihe on kaikkein kriittisintä, siinä vaiheessa sikiön tai oikeammin alkion elimistö ja hermosto on muovautumassa.
Mm. kasvonpiirteet muovautuvat aivan alkuvaiheessa, tästä johtuu alkoholille altistuneet erityiset kasvonpiirteet.
Itsekin olen saanut aivan viime aikoina tarkempaa tietoa alkoholisyndrooman ilmenemisestä lapseen, vaikka lapseni on jo leikki-iässä.
Tarkempaa tietoa olen saanut parhaiten ulkomaisilta lääketieteellisiltä sivustoilta netissä.
Itsekin suhtauduin aika kevyesti alkoholiin raskauden alkuaikoina. Luulin, että juuri silloin ei ole niin väliä alkoholin käytön suhteen.
En kännännyt varsinaisesti, mutta olutta tuli otettua silloin tällöin ja joskus vähän enemmänkin.
Nyt sitten saankin olla epätietoinen siitä loppuelämäni, olenko mahdollisesti aiheuttanut jotain lapseni kehitykselle.
Kun raskauden aikana välttää alkoholia, voi olla ainakin itse hyvällä omallatunnolla, ettei ole tahallaan vaurioittanut omaa lastaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi735022Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1214727- 804213
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak1074189Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa33338Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1253147- 352848
- 282787
- 402783
- 372762