Luin http://worsa.typepad.fi/nolama/2009/07/al.html että sikiöön tulee alkoholista vaikutuksia alkuraskaudessa. Mulla viikkoja 12 ja silti on nousuhumala tuntunut aina yhtä hyvältä. Mutta pitääks noi jutut paikkansa? Huolestuttaa!!!!!
Raskaus ja alkoholi
4
644
Vastaukset
Pitää paikaansa.
- mutta sitä
ei voi tietää ennen kuin on lapsi ulkona.
Suosittelen, että hyvin kohtuudella alkoholia tai kokonaan ilman. - provo?
Toivottavasti on.
Mutta jos ei ole niin nollalinjalla olisi syytä pysyä, jos lapsen on päättänyt hankkia. Muuten ei näytä hyvältä lapsen tulevaisuus eikä omakaan tulevaisuutesi.
Syystäkin olet huolissasi.- tai ei,
niin kyllä tällaisiin viesteihin kannattaa ottaa kantaa. Näitä voi lukea myös oikeasti raskaana oleva ja asiasta siitä huolimatta epätietoinen.
Juuri raskauden alkuvaihe on kaikkein kriittisintä, siinä vaiheessa sikiön tai oikeammin alkion elimistö ja hermosto on muovautumassa.
Mm. kasvonpiirteet muovautuvat aivan alkuvaiheessa, tästä johtuu alkoholille altistuneet erityiset kasvonpiirteet.
Itsekin olen saanut aivan viime aikoina tarkempaa tietoa alkoholisyndrooman ilmenemisestä lapseen, vaikka lapseni on jo leikki-iässä.
Tarkempaa tietoa olen saanut parhaiten ulkomaisilta lääketieteellisiltä sivustoilta netissä.
Itsekin suhtauduin aika kevyesti alkoholiin raskauden alkuaikoina. Luulin, että juuri silloin ei ole niin väliä alkoholin käytön suhteen.
En kännännyt varsinaisesti, mutta olutta tuli otettua silloin tällöin ja joskus vähän enemmänkin.
Nyt sitten saankin olla epätietoinen siitä loppuelämäni, olenko mahdollisesti aiheuttanut jotain lapseni kehitykselle.
Kun raskauden aikana välttää alkoholia, voi olla ainakin itse hyvällä omallatunnolla, ettei ole tahallaan vaurioittanut omaa lastaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2652764Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka182210Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3391944- 1051659
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1001615Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2081323- 541239
- 681223
- 521129
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl751093