Noniin. Huomasin sitten että kukoistava Basilikani on vallattu :(
Lehdissä näkyy syötyjä 'kiemuroita', oikein polkuja joita joku toukka on rouskuttanut. Lisäksi kasvi näyttää voivan huonosti, ei kukoista ja kasva enää samalla tavalla kuin ennen. Pidän kasvin pääasiassa sisällä, mutta joskus aurinkoisina päivinä annan sen olla lämpöisessä auringon paisteessa parvekkeella.
Löysin oikein pahasti rouskutetusta lehdestä, käytävän 'sisältä', pienenpienen valkean toukan jolla oli mustaa toisessa päässä.. Mikä tää otus on, miten se on Basilikaani päässyt ja ennenkaikkea: MITEN PÄÄSEN SIITÄ EROON!? Onko vaan pakko heittää rehevä ja kaunis (no, ainaki oli) kasvini menemään :(
Mun ihana basilika on tuhottu!!
2
3586
Vastaukset
- ulos!!
Tai saat myrkytellä sitä jatkuvasti! Ehdotus...
leikkaa huonot lehdet ja vartta pois (älä pelkää - jos juuret on kunnossa, alkaa haaroa rajusti).
Sitten suihkutat kevyesti millä vain kasvituholaismyrkyllä kevyesti.
Kasvin tynkä sisään EI LIIAN AURINKOISELLE ikkunalle.
Anna hieman kuivahtaa, sitten kastelua normaalisti ja sitten RAVINTEITA (puikko, sammutettu hevonsonta... kanan kakka).
Anna kasvin rauhottua. Se alkaa kasvaa ja tekee jop a pensasvarren ja paljon vartta.
Minulla oli iiiso pensas joka jaksoi PIENESSSÄ ruukussa pari vuotta.
Teki julmetun määrän pestoa. Muista nyppiä latvan päätylehtiä, jotta alkaa jakamaan uutta vartta ja lehteä! Ja jos kituu istuta uusia. - ahane
Jos se tekee käytäviä lehtiin, se on joku miinaaja eli pienenpieni kärpänen, jonka toukat tekevät käytäviä.
Saattaa olla hankala päästä niistä eroon. Kannattaa ottaa pistokas terveestä oksasta, jos sellainen vielä on sekä juurruttaa ja kasvattaa se toisessa huoneessa ja vaikka muovin sisässä etteivät kärpäset pääse munimaan lehtiin.
Eviran sivuilla on tietoa niistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_252628Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1162506Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup262184Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.581963Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua301753Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3221306- 601063
- 2591039
- 54992
- 146933