kulutusluotto gallup

laitetaas pikaista galluppia.

Mikä on suurin kulutusluottosi?

Mistä pankista?

Ja millä tuloilla?

Itsellä olisi tarve 10 000€ kulutusluotolle ilman takaajia, mutta ei ole vielä uskaltautunut pankkiin kysymään. Summan tarvitsisin muiden lainojen maksuun. Tulot on 2700e/brutto.
13693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Me saatiin nordeasta 11000 lainaa, avokilla tulot 1500 e/bruttona, mä olin äitiyspäivärahalla 750 bruttona, työpaikka kyllä odottamassa. Oltiin itsekin aika ihmeissään että tuo laina saatiin, mut se helpotti kyllä tosi paljon tilannetta, makseltiin muita lainoja pois.

Äänestä

Minulla on noin 0 euroa. Sitä ei tarvinnut mistään kysyä, joten en voi paikkaa sanoa. Korko on myös melko lähellä nollaa, mutta eipä tuo korkotason heilahtelu paljoa vaikutakaan.

Tuloja on, joten voin ensin SÄÄSTÄÄ sen, mitä myöhemmin käytän. Säästämisen aloitin alle 10 vuotiaana, joten aina on voinut ensin säästää, koska bufferia on aina. Isoin ostos tosin tähän asti ainoastaan uusi moottoripyörä, enkä siis asuntoa varten en sentään ole voinut säästää etukäteen kaikkea. Vain hyvän alun.

...ja on helppoa ja halpaa. Ja kivaakin.

Äänestä
  • Tulot meillä noin 4000 euroa netto kuussa. Ei ole muita luottoja, eikä tule. Säästämme mieluummin ensin. Näin on hankittu autot ja muut ylimääräiset. Eli kauppaan sitten kun on tarvittava summa koossa. Eikä tule ihan heti hätä, vaikka työttömyyskin iskisi. Kummallista on nykyään ihmisten velkaisuus. On velkaa velan päälle, ja sitten helposti vaikeuksissa.

    Äänestä

  • perheellinen kirjoitti:

    Tulot meillä noin 4000 euroa netto kuussa. Ei ole muita luottoja, eikä tule. Säästämme mieluummin ensin. Näin on hankittu autot ja muut ylimääräiset. Eli kauppaan sitten kun on tarvittava summa koossa. Eikä tule ihan heti hätä, vaikka työttömyyskin iskisi. Kummallista on nykyään ihmisten velkaisuus. On velkaa velan päälle, ja sitten helposti vaikeuksissa.

    Juu, on se kyllä kummallista että joka taloudessa ei ole kahta henkilöä tienaamassa 4000 nettona, että vois säästää jos jotain aikoo ostaa.

    Äänestä

  • niinjoo kirjoitti:

    Juu, on se kyllä kummallista että joka taloudessa ei ole kahta henkilöä tienaamassa 4000 nettona, että vois säästää jos jotain aikoo ostaa.

    taisi 4000 olla yhteistulot, ja vaikka olisikin molemmilla, niin mitä väliä sillä on? Jokainen elää niilä tuloilla, mitä on.

    Hnakki mitä tahansa, niin se pitää maksaa niillä tuloilla, jotka on, oli se sitten säästettyä rahaa, tai velkaa. Jos kerran kykenee velalla ostamaan, eli maksamaan ne velat pois, niin takuulla pystyy myös säästämään.

    Asuntovelka on ainoa velka yksityiselle, jonka minä ymmärrän. Asunnon jälkeen kaikki muu on joko tarpeetonta, tai sen verran pinetä, että sen voi inhimillisessä ajassa säästää ennen ostoa.

    Äänestä

  • sanompahan vain kirjoitti:

    taisi 4000 olla yhteistulot, ja vaikka olisikin molemmilla, niin mitä väliä sillä on? Jokainen elää niilä tuloilla, mitä on.

    Hnakki mitä tahansa, niin se pitää maksaa niillä tuloilla, jotka on, oli se sitten säästettyä rahaa, tai velkaa. Jos kerran kykenee velalla ostamaan, eli maksamaan ne velat pois, niin takuulla pystyy myös säästämään.

    Asuntovelka on ainoa velka yksityiselle, jonka minä ymmärrän. Asunnon jälkeen kaikki muu on joko tarpeetonta, tai sen verran pinetä, että sen voi inhimillisessä ajassa säästää ennen ostoa.

    että löytyy näitä kulutusvelkaisia, kun on ostettava enemmän kuin tienaa.

    Onko se vain pakko näyttää naapurille?

    Äänestä

  • ja sittenhän voit ihan vaikka rahoittaa sisälukutaidon kurssin ja jos rahat riittää niin myös oikeinkirjoituskurssin.... sanommmmmmpahan vaan että voi prkl mistä teitä sikiää?!?

    Äänestä

  • lukutaitoinen2 kirjoitti:

    ja sittenhän voit ihan vaikka rahoittaa sisälukutaidon kurssin ja jos rahat riittää niin myös oikeinkirjoituskurssin.... sanommmmmmpahan vaan että voi prkl mistä teitä sikiää?!?

    Avauksessahan kysyttiin suurinta kulutusluottoa ja sen minä kerroin. Ja perusteetkin sille. Jatkossa vastasin myöhempiin kommentteihin. En siis tosiaan ymmärrä, miten sinun sisälukutaitosi on noin huono, koska viestisi ei liity mihinkään. Mutta en minä silti sinun kurssejasi rupea maksamaan.

    Ja muuten oikeinkirjoituksesta:

    " sanommmmmmpahan vaan että voi prkl mistä teitä sikiää?!?"

    Tuossa on muuten aika monta virhettä. Esimerkiksi tuo ensimmäinen sana kirjoitetaan "sanonpahan". Koska olet ilmiselvästi niin tyhmä, niin pakko neuvoa, että älä myöskään ota mallia minun nimimerkistäni. Nimimerkissäni on lähes samanlainen sana, jonka tarkoitus on vain paljastaa idiootit. Se on idioottivarma idioottitutka, koska nimimerkkiäni kommentoivat idiootit, joilla ei ole mitään oikeaa kommentoitavaa, tai jotka eivät ymmärrä, että nimimerkikisi ihan kaikkien kirjoitussääntöjen mukaan kelpaa vaikka "dfgjnhl".

    Sitten tuo "prkl" on myös virheellisesti kirjoitettu. Ja lauseen päättää vain yksi merkki näistä kolmesta: . ? !

    Äänestä

  • niinjoo kirjoitti:

    Juu, on se kyllä kummallista että joka taloudessa ei ole kahta henkilöä tienaamassa 4000 nettona, että vois säästää jos jotain aikoo ostaa.

    Itsekin olen käynyt opin velkakierteen kautta nuoruudessani. Jos on varaa kulutusluottoihin, on varaa myöskin säästää. Turha väittää muuta. Mutta tietysti, jos kaikki pitää saada "heti mulle nyt periaatteella", niin oma moka. Tyhmäkin sen tajuaa. Miksi maksaa kalliita korkoja, ja luulla olevansa pakotettu siihen. Jos on varaa korkoihin, on varaa myöskin säästämiseen. Tai sitten pitää karsia jostain.

    Jos meillä on nettotulot noin 4000 euroa kuussa, on meillä menojakin suurehkon perheen vuoksi. Mutta meillä on myös kaksi toisiinsa sitoutunutta elättäjää. Itse teen työtä, joka nykyään ei ole kovinkaan arvostettu, eikä myöskään hyvin palkattu. Laksepas uudestaan paljonko on palkkojen osuus, koska tuo nettosumma sisältää myöskin vammaisen lapsen hoitotuen sekä lapsilisät. Ja Hoitotuki kattaa kuluista vain osan, eli sitä on turha kadehtia.

    Mutta teemme paljon itse. Esimerkillinen ja hyvä tapa säästää on päivähoitomaksut. Jostakin tinkimällä (oma mukavuus, sekä puolisoiden yhteinen aika) saa jo paljon säästöä. Mutta yllättäen huomasimme myöskin elämänlaatumme parantuneen, kun hyppäsimme pois perinteisestä lapsiperheiden oravanpyörästä.

    Ei kannata alkaa pukkaamaan perhettä vastuuttomien kanssa. Se on minun kantani. Ja asioita kannattaa miettiä monelta kantilta, sekä ennakkoluulottomasti. Maksamme nyt asuntolainaa, sekä satojen eurojen verran jää kuukausittain myöskin säästöön. Lapsillamme on vaatteet ja ruoka, ja meillä kaksi autoa. Sekä myöskin taloudellista turvaa.

    Eikä ole perintöjä tai muita tulomuotoja. Vain omat kädet, sekä aikaisemmat kokemukset. Pienituloisella ei todellakaan ole varaa kulutusluottoihin.

    Äänestä

Olen ottanut aikoja sitten 10000 euron autolainen, osuuspankista ja se on maksettu aikoja sitten takaisin. Kosla on taas vanhentunut, tällä kertaa koitan säästää etukäteen. Asuntolainaa on hiukan jäljellä.

Muuta kulutusluottoa ei ole ja toivottavasti ei tulekaan. Luottokorttia vois käyttää befferina, se on suht. edullista lainaa verrattuna oikeaan lainaan eikä luottorajaa ole kuin 2000 euroa, joten en pääse kovin paljoa velkaantumaan. Säännölliset tulot on.

Äänestä

Reilu pari vuotta sitten otin nokian n95 elisan kahden vuoden kytkynä. Sekin jo hieman hirvitti =)... Aloittajaa silti tahdon hieman ihmetellä. Luulisi noilla tuloilla ne muut lainat hoituvan suht kivuttomasti ilman uuttakin velkaa. Tai anna kun arvaan! Velkaa hänellä on ehkä noin 7000€ ja ajatuksissa kutkuttaa maksaa kaikki vanhat pois, ja ottaa 3000 lisää. Onpahan sitten täysi selkeä kymppi, jota hoitaa yhteen paikkaan ja elämä hymyilee... Paitsi että on hyvin kestämätön ja vaarallinen tie pidemmän päälle. Tämä oli vaan omaa spekulointiani. Ei tarvitse hermostua!
Ps. nimim. "Sanompahan vain"puhuu asiaa!!

Äänestä

Toi "otettiiin lainaa lainanmaksuun" kuulostaa tosi fiksulta. HEH HEH

Vieläkö on luottotiedot kunnossa? Tuolla menolla ei kauaa ole.

Äänestä

Eipä noita ole vielä tähän mennessä tarvittu, kun en koskaan käytä rahojani viimeiseen euroon asti. En maksa korkoja vaan saan niitä muilta. Siitä vähitellen kertyy ja aina käy elämä helpommaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


luottoa kirjoitti:

laitetaas pikaista galluppia.

Mikä on suurin kulutusluottosi?

Mistä pankista?

Ja millä tuloilla?

Itsellä olisi tarve 10 000€ kulutusluotolle ilman takaajia, mutta ei ole vielä uskaltautunut pankkiin kysymään. Summan tarvitsisin muiden lainojen maksuun. Tulot on 2700e/brutto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu