Lehdessä oli ilmoitus ja vastasin siihen. Sain vastauskirjeen, jossa selitettiin tuleva toiminta sekä tiedon siitä, että tapahtumasta tullaan ilmoittamaan lähempänä tapahtumaa, missä ja milloin kaikki tapahtuu.
Olin paikalla tuolloin aikaisin aamulla. Kaikesta näkyi amerikkalaisuuden vaikutus. Kuten siitä, että piti hyväksyä sopimus, jossa kuvaaja vapautettiin melkein kaikesta. Menisikö tuo meillä edes missään oikeudessa läpi?
Kun vaatteet sekä kello ja korut ovat muovipussissa Vanhan Kauppahallin parkkipaikalla, siirryimme Kauppatorille. Sinne marssi noin kaksituhatta alastonta ihmistä tiiviinä joukkona Spencer Tunicin ohjaamana.
Tällainen tapahtuma oli minulle uusi kokemus. Olinhan toki ollut mm. Pihlajasaaressa, mutta siellä kukin on enemmän tai vähemmän omissa oloissaan. Nyt minulle tuli yllätyksenä henkilökohtaisen reviirin katoaminen. Me liikuimme todella tiiviinä ryhmänä viileässä elokuisessa varhaisaamussa. Olimme suorastaan ihotuntumalla. Ja se kaikki tuntui täysin luonnolliselta. Havaitsin sivusilmällä, että jo kirjeissä painotettu turvallisuus oli hyvin hoidossa ja sinipukuiset poliisit vahtivat hieman syrjemmällä, ettei meitä häirittäisi. Eikä häiritty.
Makasimme Kauppatorin kivillä, kadulla, Havis Amandan luona. Ei tuntunut kylmältä. Koko ajan Spencer ohjasi ja tulkki avusti. Yllätys oli aamulla Havis Amandalla, kun suihkulähde alkoi äkkiä toimia. Automaattia ei oltu huomattu kytkeä pois. Aiheutti vain hauskuutta.
Nyt sitten moni sellainen, joka vain unelmoi nakurannoista tai yhteissaunoista, ihmettelee, kuinka kovasti minulla otti eteen. Ne, joilla on kokemusta, tietävät, että niin ei käy eikä käynyt minullekaan. Vaikka makasin kauniiden naisten keskellä, totesin vain heidän olevan kauniita, mutta en kokenut heitä seksuaalisiksi. Ja tuo on kyllä ollut niitä ainoita kertoja elämässäni, jolloin noin on käynyt. Kertaakaan ei tosiaankaan tullut mieleen, että tuossapa olisi naitavan näköinen typsy. Oikeastaan tuntui, kuin me kaikki alastomat olisimme olleet yhtä perhettä.
Oliko täältä muita tuolloin paikalla? Minulle tuo oli unohtumaton kokemus ja menisin uudestaan, jos Tunic tulisi tänne. Nyt tuosta tulee ensi kuussa seitsemän vuotta.
Siitä on seitsemän vuotta
9
1613
Vastaukset
- himohiekka
-Tämä oli naturismia pelkistetyimmillään.
-Tai taidetta - miten sen haluaa sanoa.
Olet nyt poistanut kolme aloitustasi, miksi?
Heti neljäs jne. on käyttämättä- SamiJuha.
Todellinen ELÄMYS. Vaikka sen takia pitikin nousta aivan säädyttömän aikaisin.
Siinä moni muu tunne haihtui. Ei tuntunut ilma viileältä, pienet kivet eivät haitanneet paljaiden jalkojen alla, yms. Samoin oma turvareviiri haihtui miltei olemattomiin. Olimme kuin yhtä suurta organismia.
Jos uusintakuvaus tulisi, olisin ilman muuta mukana. Minulle ei jäänyt siitä mitään negatiivista. Kertakaikkisen hieno juttu.
- Vanha viesti
Tämä sama teksti on ollut täällä jo aiemmin ja lähes sanasta sanaan sama.
Onko järjenjuoksussasi jotain outoa, kun lähdet kopioimaan vanhoja viestejä muka ominasi?- himohiekka
Olen vastannut vuoden vanhaan kirjoitukseen.
Näin ollen tämä pitäisi olla sanasta sanaan.
Kopiointi on ihan eri juttu - kyllä sinä ymmärrät, kun rautalngasta ............................................... himohiekka kirjoitti:
Olen vastannut vuoden vanhaan kirjoitukseen.
Näin ollen tämä pitäisi olla sanasta sanaan.
Kopiointi on ihan eri juttu - kyllä sinä ymmärrät, kun rautalngasta ...............................................Multinimimerkki (nyt Vanha viesti) meni ymmälleen. SamiJuhan kirjoitus oli upea. Miksi Suomessa ei voisi kokea tällaista perheellisyyttä ilman ulkomaalaista kuvaajaakin. Miten?
- Tiimalasi.
himohiekka kirjoitti:
Olen vastannut vuoden vanhaan kirjoitukseen.
Näin ollen tämä pitäisi olla sanasta sanaan.
Kopiointi on ihan eri juttu - kyllä sinä ymmärrät, kun rautalngasta ...............................................sinun vai tunkeutujan kirjoitus.
Veikkaan, että sinun. On sen verran tökerö.
Voisit kyllä jo myöntää keksineesi koko jutun.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1217246Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4965388Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1503323Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162641Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t432338Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431282Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681278En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771252Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111169- 1111143
