kuka helvetin äly aloittelee noita samoja alotuksia alvariinsa? Ja on sitte muute tehny näitä, sen jälkee, ku sielt puoliks sortuneesta huushollista raahattiin ne rääkätyt elikot veks. Ei tartte olla ees salapolliisi, ku voi päätellä....
Onks tällä palstalla sheriffiä?
-pännii-
22336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Nyt oot kyllä tulossa ihan jälkijunassa, näitä keskusteluja ja asiatietojen keräystä on tapahtunut jo huhtikuusta lähtien.
Et pysy näköjään "ajan hermolla", ei tässä mittään sheriffejä tarvita, pistä joku muu mielenkiintoinen keskusteluntynkä alulle, ÄLÄKÄ VIKISE!
kesäkuun 13. päev? Ja huhtikuust saakk on kyseltt? Oo vähä sukkela jutt.
Onko oma lehmä niinsanotusti ojassa?
mutta jos asioista puhutaan, ilman huutoa ja ärräpäitä ja muuta melskaamista, miksi niin ei voisi tehdä? Aikuiset ihmiset? Täh?
Rahantulon loppuako pelkäät?
Porukkaa jos vieläkin jakavat lahjoitusvaroja sellaiselle turvakodille josta ainoastaan kymmenen kissaa kahdeksastakymmenestä jää henkiin. Melkoinen kuolleisuusprosentti turvakotiin viedyillä kissoilla.. Onko joku vielä niin naivi että haluaa lahjoittaa rahojaan tällaiseen toimintaan?
"kuka helvetin äly aloittelee noita samoja alotuksia alvariinsa? Ja on sitte muute tehny näitä, sen jälkee, ku sielt puoliks sortuneesta huushollista raahattiin ne rääkätyt elikot veks. Ei tartte olla ees salapolliisi, ku voi päätellä...."
Kiroamista - aina sama henkilö asialla. Puoliksi sortunut = reikä katossa, ei eläinten kohdalla (?). Rääktyt = hyväkuntoiset, kiiltäväkarvaiset. Päättele rauhassa; kaikki ainakin tietävät kuka itse olet...
tavalla tai toisella.
lällätilää, meni mettään ja lujaa. Ai, että oli sortumavaarassa vaan toiselta puolelta,hiano juttu, heh. Jos pitää omistuksiaan tossa kunnossa, niin se kertoo ihmisen kyvyistä huolehtia kaiken, että turha tulla puhumaan mistään kiiltävästä karvasta,heh. Kyl ihan aiheesta puututtiin, tälläkin kertaa.
Lehtikuvassa hevosella joka oli Kosken kanssa samassa kuvassa, oli kiiltävä karva, eikä ollut nälkiintyneen näköinen. Mikäli väitetään että karva oli alkanut kiiltämään Kosken hellässä huomassa, on väite väärä, sillä mikäli karva on kiilloton, ei se ainakaan ilman kemikaaleja tule kiiltäväksi noin lyhyessä ajassa..
Jos navetta on noin 300 M2 ja yhdellä puolella on noin 1 m2 kokoinen reikä katossa keskikesällä niin ei kai silloin koko rakennus ole huonokuntoinen.
On muuten kokemusta, puuvajani katossa oli n. ½ m2 reikä, kasvavan puun oksa oli tunkeutunut sisälle katosta. Ei ollut katto muuten kärsinyt eikä puuvajakaan.
Rakennus oli valmistunut n. 1950- luvulla ja jänneväli on edelleen 2,3 m, eikä sortumavaarasta ole tietoakaan. Tein uuden katon vanhan päälle n. 3 vuotta sitten ja katto silloin keski oikein hyvin oman painoni, kute myös lumikuorman talvisin.
Oisko Sastamalan rakennustarkastaja vähän pelkuri?
"Turha tulla puhumaan mistään kiiltävästä karvasta, heh."
Kyllä sillä hevosellä joka esiintyi SK:n sivulla takkuharjaisena (ei haittaa hevoselle) oli aivan erinomaisen kaunis kesäkarva.
Kerros mullekin mitä varten se Sastamala ell Moisala itsekin myöntää HU-lehdessä että varsinkin oriit olivat hyvässä karvassa, jos ei kerran olleet.
Kukahan sitäkin reppana ell:ää onnistui vetämään retkuun, että ne hevoset piti roudata Euraan, ja varsakin katosi samantien?
auto on vanha tai huonossa maalissa; kertooko se sinulle heti, että henkilö ei kykene huolehtimaan eläimistään? Tai jos kulkee "huonoissa vaatteissa" tai "epämuodikkaissa vaatteissa", mitähän se kertoo eläimen omistajasta?
Miten ihmeessä rakennus on sortumavaarassa, jos katossa on pieni (eli pari prosenttia kokonaispinta-alasta) reikä, kattohan ei ollut edes notkahtanut muualta. Monissa vanhoissa ulkorakennuksissa näkee pahastikin notkahtaneita/painuneita kattoja, mutta eivät sorru kymmeniin vuosiin.
Eli turha tulla puhumaan kiiltävästä karvasta - vaikka lukuisissa valokuvissa se olisi eri hevosilla kiiltävää - mutta ei se voi siis olla mahdollista! Ja ELL Moisala kai valehtelee huvikseen väittäen, että osa hevosista, mm. ne oriit olivat erinomaisessa kunnossa. Just joo...
toisin kuin eräs. Heh heh, onko sulla joku vika? En ikinä usko Hevosurheilun antavan kirjoituttaa sivuilleen 10/7-09 kaltaista juttua, jos se olisi puuta heinää.
TK sai koko maan käsittävää mainosta sen sivuilla. Hevostalli. net-- siellä lisää. Olisiko sitten niin, itkukin aina oikeudessa kertoo ihmisen kyvystä hallita itseään ja mieltään, ja silti tapattaa työkseen eläimiä.
Itku pitkästä ilosta ( yli 10v) pitää paikkansa ja tulee sen oikeankin itkun aika.. Luopuminen on raskasta kuulemma..Varsinkin jos joutuu luopumaan omaisuudestaan..
Hyvä kysymys, eiks vaan?
Opettele käyttämään ja lukemaan, nyt sii selvästi:
Esim: Yleistä Satakunnasta ja sitten katsot missä löytyy juuri sinua kiinnostava keskustelu loiki sinne, ja vikise siellä.
oliki tosi karssia? Siäl ol sit niinko Elon Akel (raumlaiset tietää). Se pit päästvedettäväs sängyjalas lammas , sisäl huushollis, naru nokas.
Olik ne kartnol, eik huushollis? Ei se ell Moisalaka sit mikkä ammatti ihmine ollukka? Se jossa sanos 3 heost ol iha kelvollissi. Niistäki sit TK armahti vaa sen ainokaise. Ollek tua TK kouluttan ittes heostohtriks kans, ko o pareve asjantuntti ko ell Moisala?
Kerrost sääki ko näys kaik tiätävä, mitävarte se eläinsuojeluyhdistys Esko ry/Eskon eläikoti sen Ben- heose tarvitti? Jäik se niiko heijä kotoväe hupilaiseks, sin laatotetul pihamaal?Oleks tiatone?
Kui se sitä sit ei saanu huanoks hoidettu, eiks ne ollu jo kolm viikko sill ollu? Epäonnistuik se jollai taval siin huanonnukses?
Onnea sullekin ny vaa, sil valittemallas tiäl !
Asioilla on aina tapana selvitä, enemmin tai myöhemmin.. Sinullekin joka päivästä toiseen jaksat metelöidä, totuus tulee ilmi,enemmin tai myöhemmin.. T.Ksta en itse voi sanoa pahaa sanaa. En mitenkään
Minä tunnen suurta myötähäpeää!
tk:ta pitäis kehua? Siis oikeesti mistä syystä/syistä? Voisiko joku valistaa? Joku joka tietää?
mieluummin niitä hyviä. Niinhän oletamme tapahtuvan,( eläimet löytävät oman tai uuden kodin, ne hoidetaan kuntoon...), maksamalla ja tukemalla elläinsuojelua.
Ovat lahjoittajat rahaa antaneet. Vaan miten on käynyt.. Koska löytöeläimet eivät siis ruokia tarvitse enää 2 viikon jälkeen siirtyessään ajasta ikuisuuteen, ja sitä ennen niiden hoidosta / ruoasta vastaa Rauman kaupunki, herää kysymys, minne ovat lahjoitusvarat menneet, mihin käytetty..