Yrittäjien, näiden perheiden sekä yrittäjähenkisten kannattaa koota voimansa ja ryhmittyä omaksi vahvaksi puolueeksi.
Kun uolueen kannattajiin lukeutuu niin yksityiset huippujuristit, turvallisuuspalvelut, pankit, tietokoneexpertit, lentoyhtiöt, energiayhtiöt yms. niin näin puolue pystyy ajamaan yrittäjien. ja samalla koko Suomen etua riittävän vahvasti!
Ja työtä riittääkin: byrokratiaa on karsittava siten että Suomalainen tuote on jatkossa hyvin kysytty ja myyvä. Riistososialismi aisoihin ja hyvinvointiin, taloudelliseen turvallisuuteen ja yms on kiinnitettävä aivan erityistä huomiota.
Hyvinvointia, arvoja sekä vapautta... ja tietenkin yrittäjävetoisesti!
Kun uolueen kannattajiin lukeutuu niin yksityiset huippujuristit, turvallisuuspalvelut, pankit, tietokoneexpertit, lentoyhtiöt, energiayhtiöt yms. niin näin puolue pystyy ajamaan yrittäjien. ja samalla koko Suomen etua riittävän vahvasti!
Ja työtä riittääkin: byrokratiaa on karsittava siten että Suomalainen tuote on jatkossa hyvin kysytty ja myyvä. Riistososialismi aisoihin ja hyvinvointiin, taloudelliseen turvallisuuteen ja yms on kiinnitettävä aivan erityistä huomiota.
Hyvinvointia, arvoja sekä vapautta... ja tietenkin yrittäjävetoisesti!
Vastaukset 16
Vanhimmat
EK:n jatke, jos siinä ovat mukana mainitsemasi energiayhtiöt, lentoyhtiöt ja pörssiyhtiöt varmasti myös. Eivät suomalaiset pein- ja keskisuuret yritykset moista tarvitse. Yrittäjien edut ovat useasti vastakkaiset riippuen siitä, onko kyse suuryrityksestä vai pienestä. Itse en ainakaan ääntäni sellaiselle puolueelle antaisi.
Jep. Suuret yritykset ja "valtionyhtiöt" ovat tosiaan aivan eri asia: ajaahan Suomen Yleisradio "OY" lähinnä vain työväenasiaa.
Eikä yksityiset lentoyhtiötkään ole paljon mahdollisuutta saaneet.
Finnverankin homma on taas sitä luokkaa että kovasti kyllä ihmettelen miten entiset taistolaiset toimivat nyt muka "rahoituspäälliköinä" valtion erityisrahoituslaitos OY:ssä.
Eli yrittäjäpuolueelle hommia piisaa, EK saa jatkaa omien etujensa ajamista, toki... ja varmaan yhteisiä intressejäkin löytyy!
pitkällä!
Yrittäjiä korpee Kokoomyksen öykkärimäinen ylikansallinen suosinta!
Pienyrittäjät on jääneet heidän ohjelmastaa pois, vaihka he itseään mainostaa meidänkin asian edustajina, mutta se ei näy missään,,
Jopa työväenkokoomus on heh. mennyt paremmin, vaihka heitäkin he ovat kurjistaneet.
Keskusta taas on unohtanut maatalousyrittäjät, Vanhasen hyvin pääkaupunkikeskeisellä politiikalla! Mikä myötäilee Kokoomus ohjelmaa ja jopa Kokoomuksen sylikoiraksikin sanottu.
Suomen valtajakaumaan on tulossa muutos, Piraatit, ..
Yrittäjien puolueeseen on kaavailtu 10% kannatusta
piraateille jotain 3%
Tällainen asetelma pitää pakan sekaisin ja nykyinsen ylikansallisen vallan kätyrit joutuvat ahtaalle!
Näin voidaan ajaa puhtaasti yrittäjien aseman parantamista!
puoluetta valmistellaan toivottavasti päivänvalosa
70% ex kokoomuslaisia
25% ex kepulaisia
5% ex muita
kartoituksen mukaan 18% ei vaihda uuteen puolueeseen!
vapaamuurarit ja muut vastaavat lupaa pysyä kokoomuksessa.
Samoin Ukonnolliset ei aio vaihtaa kepusta.
Tässä poittina, voi heittää, kepua kannatta enemmän uskonnollisa, kuin KD porukkaa.
KD porukalle on israelin nuolenta henki ja elämä, KD on siis ulkovaltainen puolue!
kokoomuskannatus putoaisi 7%
kepun 3%
sehän on hieno homma!
pirajat kun vielä syö kepua ja vihreitä, sekä demareita..
Yksikään puolue ei ylitä 20% kannatuspohjaa!
Tämä toisi varsinaista demokratiaa ja YRITTÄJÄN ÄÄNEN kuuluviin!
Kun joku tuolla heitti että Yrittäjäpuolue olisi "EK:n jatke" niin mielestäni Keskusta Matin holhouksessa on ollut taas kuin SAK:n jatke!
Yrittäjät ei ole mikään eturyhmä.
Suoman suurimmaksi puolueeksi 15%n kannatuksella tämä on ihan hyvä idea.
Kannattaa sitä porvarikenttää ihan todella vieläkin pilkkoa pinempiin osiin.
pienyrittäjien työntekijöillä menee hyvin jos itse yritykselläkin menee että eiköhä niistä työntekijoistäkin tuu aika merkittävä yrittäjienpuolueen jäsenryhmä koska mikä on yrittäjän etu on myös sen työntekijän etu sitäkautta koko suomen etu ,että eiköhän se puolueen koko tuu oleen kahen kolmenkymmenen prosentinvalilla parien vaalien jälkeen. tervetuloa mukaan rakentamaan rehellistä yrittäjienpuoluetta.
Kun nyt yrittäjät ovat vallanneet korruptiolla eduskunnan,niin mitä vielä lisää? Haluatteko tappaa toismieliset äänestäjät? Eikö maassa ole jo puolet äänestäjistä nukkuvien puolueessa teikäläisten härskin toiminnan vuoksi?
Oletteko huomanneet että talous on romahtanut juuri yrittäjien ahneuden takia? Jos ette,niin syytä teidänkin on oppia lukemaan. Pelkkä ahneus ei pitkälle potki. Tehkää työtänne ja väistykää sivuun politiikan kentältä rahojenne kanssa. Olette toistuvasti tehneet äänestäjät ja demokratian naurettavaksi. Katson aina tarkkaan,kenen tuotteita ostan. En halua itseäni petettävän.
Yrittäjyys takaisin arvoon sille kuuluvaan!
Myös yrittäjiä jotka ovat laman, byrokratian, maailman kovimpiin kuuluvan verotuksen tms. takia joutuneet vaikeuksiin on autettava takaisin yrittäjyyden pariin eli takaisin omaan työhönsä.
Suomessahan velkajärjestely on lähinnä työssäkäyville: nyt yrittäjille pitää suoda aivan uuden tyyppinen mahdollisuus selvitä vaikeistakin rahoitusongelmista.
"Oletteko huomanneet että talous on romahtanut juuri yrittäjien ahneuden takia?"
Yrittäjällä ja yrittäjällä on ero. Pienyrittäjillä ei ole mitään tekemistä nykyisen laman kanssa, muutoin kuin, että he joutuvat ehkä kovimmin siitä kärsimään, koska yrittäjä ei pääse kortistoon ihan noin vain tai ei ainakaan saa työttömyyskorvauksia.
Pörssiyhtiöiden osakkeenomistajat ja johtajat ovat suurimpia syyllisiä nykyiseenkin lamaan. Samoin pankit ja pankkiirit. Tämä on finanssipuolen aiheuttama kriisi. Osakkeenomistaja ei ole edes yrittäjä eikä häntä voi luokitella omistajaksikaan, muutoin kuin paperilla hän on ns. omistaja. Omistaja, jolla ei ole vastuuta. Ainut, mitä hän "omistamaltaan" yritykseltä haluaa, on mahdollisimman suuren tuoton. Eikä se tuotto muodostu yrityksen tuloksesta vaan kauppaa käydään osakkeilla. Tämä on heidän businsideansa. Jollain tavallahan se kurssi on ylös saatava. Siihen käytetään momenlaisia konsteja, jotka ovat useimmiten pelkkää bluffia tai sitten voittoa tuottavan yrityksen kulujen vähennyksiä (työntekijät).
Vielä kun johtajien saamat korvaukset on sidottu yhtiön osakkeen kurssiin, niin ei tilanne voisi olla muuta kuin äärimmäisen vinoutunut. Tällaisia yrittäjiä ja yrityksiä me emme tarvitse. Puhtaasti reaalitaloudesta elävät yrittäjät ovat aivan jotain muuta. Pitää nähdä ero näiden vippaskonsteilla elävien sekä puhtaasti työllä rehellisesti elävien yrittäjien välillä.
talous romahtanu sakn ekn mtkn ja yleensä tän kepu hallituksen takia
puolue, kokoomuksessa ja sen kepuloisissa!
YP tarvitsee menestyäkseen luotettavan, rehellisen, vahvan... ja vieläpä aivan tuoreen puoluejohtajan... sekä tietetysti hyvän tiimin.
Yrittäjäyyttä voi oikeastikkin edistää... eikä vain muodollisesti olla "yrittäjien asialla."
Ei enää poliittista showta, itsevaltiaita... vaan aitoa työtä Suomalaisen yrittämisen eteen!