Olisho jollain hyvää vinkkiä miten saisi äitienpäiväruusun talvetettua tavallisessa kerrostaloaunnossa joko sisällä tai parvekeella. Olen saanut ruusuni kukkimaan ja kasvamaan kivasti, joten olen jo alkanut pohtia syksyä ja että olis kiva yrittää siirtää ne hengissä seuraavaan kasvukauteen. Ennen se oli helppoa kun oli pieni piha johon saattoi ruusut istuttaa ja menestyivät vuodesta toiseen ilman sen kummempia suojauksia. Nyt on vain parveke mutta olisi kiva yrittää talvettamista.
Äiskänpäiväruusu
3
751
Vastaukset
- PAIKKA KERROSTALOSSA
OLISI SÄILYTTÄÄ SE KYLMÄKELLARISSA JOS EI OLE KAMALAN KUIVA PAIKKA. LASITETULLA PARVEKKEELLA VOISI SÄILYÄ ISOSSA RUUKUSSA HYVIN JA TAVALLISELLA PARVEKKEELLA HARSOLLA PEITETTYNÄ RIIPPUEN TIETYSTI KUINKA KOVIA PAKKASIA TALVELLA ON.
- BaronKorf
Kylmäkellari olisi tietysti ihanteellinen ratkaisu jos sellainen olisi olemassa mutta kun ei ole. Täytyy kai sitten vain yrittää pakkasilla veivata ruukkuja sisälle ja ulos tarpeen mukaan ettei kasvualusta pääse jäätymään pohjaan asti. Ehkä ensi talvi on leuto...?
BaronKorf kirjoitti:
Kylmäkellari olisi tietysti ihanteellinen ratkaisu jos sellainen olisi olemassa mutta kun ei ole. Täytyy kai sitten vain yrittää pakkasilla veivata ruukkuja sisälle ja ulos tarpeen mukaan ettei kasvualusta pääse jäätymään pohjaan asti. Ehkä ensi talvi on leuto...?
Meilla äitienpäiväruusut talvehtivat hyvin lasitetulla parvekkeella. Tänä kesänä hankin lisää erilaisia ruusuja ja kokeilen miten onnistun saamaan ne talvehtimaan. Elokuussu istutan ne suureen ruukkuun, että ehtivät juurtua ennen talvea. Lokakuun lopulla laitan pakkasharsoa ja sanomalehtiän ympärille. Sitä ennen leikkaan ne. Odottelen sitten kevättä ja katson miten kävi. Nuo Äitien päiväruusut kukkivat nyt jo 3 kertaa tänä kesänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432786Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061614Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 581351
- 941253
- 471129
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121128