Olisho jollain hyvää vinkkiä miten saisi äitienpäiväruusun talvetettua tavallisessa kerrostaloaunnossa joko sisällä tai parvekeella. Olen saanut ruusuni kukkimaan ja kasvamaan kivasti, joten olen jo alkanut pohtia syksyä ja että olis kiva yrittää siirtää ne hengissä seuraavaan kasvukauteen. Ennen se oli helppoa kun oli pieni piha johon saattoi ruusut istuttaa ja menestyivät vuodesta toiseen ilman sen kummempia suojauksia. Nyt on vain parveke mutta olisi kiva yrittää talvettamista.
Äiskänpäiväruusu
3
755
Vastaukset
- PAIKKA KERROSTALOSSA
OLISI SÄILYTTÄÄ SE KYLMÄKELLARISSA JOS EI OLE KAMALAN KUIVA PAIKKA. LASITETULLA PARVEKKEELLA VOISI SÄILYÄ ISOSSA RUUKUSSA HYVIN JA TAVALLISELLA PARVEKKEELLA HARSOLLA PEITETTYNÄ RIIPPUEN TIETYSTI KUINKA KOVIA PAKKASIA TALVELLA ON.
- BaronKorf
Kylmäkellari olisi tietysti ihanteellinen ratkaisu jos sellainen olisi olemassa mutta kun ei ole. Täytyy kai sitten vain yrittää pakkasilla veivata ruukkuja sisälle ja ulos tarpeen mukaan ettei kasvualusta pääse jäätymään pohjaan asti. Ehkä ensi talvi on leuto...?
BaronKorf kirjoitti:
Kylmäkellari olisi tietysti ihanteellinen ratkaisu jos sellainen olisi olemassa mutta kun ei ole. Täytyy kai sitten vain yrittää pakkasilla veivata ruukkuja sisälle ja ulos tarpeen mukaan ettei kasvualusta pääse jäätymään pohjaan asti. Ehkä ensi talvi on leuto...?
Meilla äitienpäiväruusut talvehtivat hyvin lasitetulla parvekkeella. Tänä kesänä hankin lisää erilaisia ruusuja ja kokeilen miten onnistun saamaan ne talvehtimaan. Elokuussu istutan ne suureen ruukkuun, että ehtivät juurtua ennen talvea. Lokakuun lopulla laitan pakkasharsoa ja sanomalehtiän ympärille. Sitä ennen leikkaan ne. Odottelen sitten kevättä ja katson miten kävi. Nuo Äitien päiväruusut kukkivat nyt jo 3 kertaa tänä kesänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62449Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652258- 2001276
- 711088
- 1071071
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig214909Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211899Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �10827- 47769
Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa
Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta49741