Suuseksin ja esileikin aikana tunnen aina mieheni peniksessä olevat "näppylät" .. ne sijaitsevat peniksen alapuolella, kun vedät esinahan taakse tulevat ne esiin. niitä on noin 1e kokosella alueella ryppäänä.. tuntuu inhottavalta suussa. Mitä ne ovat? jotain hikinäppyjä?
En kehtaa valittaa asiasta miehelleni sillä hän menee aina hämilleen.
En kehtaa valittaa asiasta miehelleni sillä hän menee aina hämilleen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
vaarattomiahan mutta ikävän näk.niihinkin jotain hoitoja olis kuhan menis lekurin kautta asiat järjestyis
voisi ehkä olla kondylooman aiheuttamia näppylöitä.. voivat ilmestyä vasta 2 vuotta tartunnan jälkeen.. en ole ikinä kuullutkaan että talinäppylöitä tulisi tuolla tavalla.. että uskoisin kyllä että voisi olla tuo kondylooma..
että ne olisi vain rypäs nytermiä?
Sen reuna voi olla aivan sileä, mutta siinä voi esiintyä myös pieniä nystermiä, joita voisi kutsua vaikka helmiäisnäppylöiksi englanninkielinen nimityksen "Pearly Penile Papules " mukaisesti.
Tai
Siittimen varren ihossa voi olla vaaleita hieman koholla olevia näppylöitä (Sebaceous Prominence), jotka tulevat usein murrosiässä vasta esille. Ne ovat talirauhasia ja kuuluvat normaaliin ihon rakenteeseen.
noista näppylöistä. Eli juuri tuolla terskan alapuolella, tulee esiin kun venyttää nahkaa. Näpyt ovat ihan pienia, hennon vaaleita, maksimissaan pienen mannaryynin kokoisia. Ovatko normaaleja ihonyppyjä vai kenties merkki kondyloomasta? Näppyjä on terskan alapuolella n. puolen sentin leveydeltä.
voisi olla talinäppyjä mutta riippuu kuinka pieniä ne ovat.. tali näpyt ovat todellakin pieniä ja niitä ei oikeastaan tunne.. kondylooma näpyt ovat kanssa pieniä mutta jotkut isoja.. mutta muistuttavat enimmäkseen alussa ihonpalaista joka olisi repeytynyt.. jos ei tauti ole edennyt pitkällä ja on alussa vasta luulisin että sinulla vain on talinäppyjä mutta jos ne ovat jo olleet itselläsi aikas kauan niin voi kyllä olla kondyloomakin..luulen että lääkärillä käynti auttaisi enemmän..
Ne on kaikki suunnilleen saman kokoisia, ehkä sellasia "kananlihalla olevan ihon" -kokosia. Tai vähän ku kielen makunystyrät - oikeestaan näyttää eniten niille. Ja niitä on vaan siellä alhaalla. Jotain neljä kuukautta ne on ollu jo ainakin. Voiks niitä olla aina vaan, vaikkei oliskaan mitään. En oo aikasemmin kiinnittäny huomioo.
joo eli kyllä ne sitten ovat ihan vain talinäppyjä ja niitä on aina.. eli ei syytä huoleen.. ihan normaali ilmiö=)
tosiaan talirauhasiahan ne ja ihan normaalia. Terskan tyvessä sen sijaan voi olla helmiäisnauhaksi kutsuttu koko terskan kiertävä "näppyläjono". Sekin on täysin normaalia ja muistan joskus jostakin lukeneeni että 20% miehistä on tällainen kikuliaan komistamassa.