Epäystävällistä porukkaa

ainahan siitä on puhuttu et turussa olis epäystävällistä ja tylyä porukkaa. en tietenkään heti uskonut kuulopuheista, mutta olen kyllä joutunut pettymyksekseni huomaamaan että näin on!

muualla suomessa kanssaihmisiä kunnioitetaan.(ainakin enemmän kuin täällä) ei kirjastoissa puhuta kovaan ääneen, samoin elokuvateattereissa! (saati et tullaan myöhässä elokuviin ja hypitään muitten näkökentässä ku etitään omaa paikkaa..) ei muualla näin paljon tönitä ja tiuskita.. känniläisetkin örveltää joka nurkissa ja sikailee.

en ole suomen joka kolkkaa tietystikään tutkinut ja toki tällaista käyttäytymistä on joka puolella, mutta että täällä näinkin paljon! huh..
16663
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

sinulla sellainen on , niin minäkin ja ei tarvii valittaa.

Äänestä

En usko, että täällä suhteessa sen enempää tai vähempää epäkohteliaita ihmisiä on kuin muuallakaan. Joskus voi tuntua että niitä sattuu useammin vastaan, ainakin itse olen huomannut joinakin päivinä ns. töykeysrintaman liikkuvan Turun ylitse. Silloin ihmiset tiuskivat jos erehdyt seisomaan väärässä kohtaa, autoilijoiden pinna on kireällä ja torvi soi ihmisten ylittäessä tietä liian hitaasti... Niin, tämä sattui eilen bussissa; lumoutuneena kuuntelin, kuinka ystävällisen "hei, täällä on aika tukalan kuuma, joten oiskohan ollut mahdollista saada kattoikkunaa auki?" -kysymyksen sijaan matkustaja päätti aloittaa karjumalla kuskille, että "sen pitäisi olla kuskin vastuu huolehtia ilmanvaihdosta p*rkle, uskomatonta h*lvtti", perään puhinaa ja ikkunoiden kiskomista ja vielä vähän kiroilua. Päällisin puolin ihan fiksun oloinen mies, mutta hermonsa menettämällä pilasi kuskin päivän, oman mielenrauhansa ja on nyt varmaan viikon lähempänä veritulpan aiheuttamaa ennenaikasta kuolemaa.
Tuntuu maailmassa olevan yllättävän paljon ihmisiä, jotka eivät ole koskaan opetelleet ratkomaan ristiriitoja ilman negatiivista sävyä.

Äänestä
  • Kaksi kaveria päättivät järjestää teatteriesityksen. He osoittelivat sormellaan taivaaseen, porukkaa kertyi ympärille. Sitten he vain kävelivät pois.

    Äänestä

Suoraan sanottuna häpeän aivan älyttömästi olla turkulainen. Onneksi en sentään ole syntyperäinen. Pahinta on jos iltapäivällä erehdyt Hansaan pienten lasten kanssa. Idiootit turkulaiset suorastaan rynnivät pienten lasten yli, vaikka nämä ovat tiukasti äidin käsipuolessa kiinni. Yhtään ei voida väistää. Ja vaikka olisi ilman lapsia liikenteessä, niin sen verran läheltä täytyy ohi tölväistä että kassi lentää olalta.

Itse olen matkustellut tosi paljon - niin kotimaassa kuin ulkomaillakin, eikä näin sikoja ihmisiä kyllä missään muualla ole. Hesalaisia olen joskus kuullut nimitettävän töykeiksi mutta häviävät tässä turkulaisille 10-0. Olen aina saanut ystävällistä kohtelua Helsingissä, esim. tietä kysyessä.

Erityisesti tuntuu että pienten lasten vanhemmat saavat ilmeisesti laitoksella jonkinlaisen töykeysruiskeen. Missään muualla en ole kuullut että vieraiden lapsille HUUDETAAN kun nämä leikkivät naapurin taloyhtiön pihalla. Käsittämätöntä. Ei tulisi mieleenkään korottaa ääntä vieraille pienille lapsille. Vaan Turussa nämä(kään) riidat eivät ole harvinaisia.

Vaan niinhän se on että turkulaiset voivat asua vuosikymmeniä naapureina samassa talossa, tervehtimättä kertaakaan ;)

Äänestä
  • Kaupassa käynti on välillä tuskaa turussa. Ihmiset ajaa niillä kärryillä päin, vaikka seisot sivussa ja yrität välttää törmäyksiä. Myös vastaantulevat vaihtavat käytävällä jopa puolta, jotta joutuisit väistymään. Tämä ihan jokapäiväistä. Missään muualla ei ole näin itsekästä ja kiusaa tekevää kauppa-asiakasta, kui turussa. Kummallisia vastarannan kiiskejä nämä turkulaiset.

    Äänestä

mittää epäystävällist porukkaa oo misää, emmää ainakaa huamaa ja nää missää et olis, san sit jos näät jossai. ja haista vittu.

Äänestä

Niinhän sitä sanotaan, että Turku on Suomen Pariisi.

Äänestä
  • suomen persereikä se on.

    Äänestä

  • anu saukko kirjoitti:

    suomen persereikä se on.

    on kuolleena yhtä mukava kuin muutkin,kun sen hautaa metrin syvemmälle kuin muut.

    Äänestä

joo olen itsekin ihmetellyt mistä se johtuu että kadulla kävellessä ei sitten millään viititä väistää vaan tullaan vaikka ennemmin päälle. Monta kertaa on itse joutunut hyppäämään viime tingassa alta pois kun vastaantulija on jyräämässä alleen. Enkä tarkoita että sitä tapahtuisi pelkästään ruuhkassa vaan muutenkin. On ruennut sen verran ärsyttämään että olen päättänyt että jos ei sovi huomioida muita liikenteessä olevia ni tulkoot päälle seuraavalla kerralla, en ala minäkään enää väistämään!

Äänestä

Onpahan todella väsynyt trolli!

Äänestä
  • Miten kaupungilla liikkuessaan tunnistaa kuka on turkulainen ja kuka on vaikka naapurikaupungista.Täytyy tunnustaa,että minä en tunnista,minusta koko ihmismassa näyttää ihan samanlaiselta.En edes ole huomannut mitään merkkejä poikkeavasta käytöksestä,josta voisi päätellä vastaankävelevän henkilön olevan vaikka Paimiosta eikä Pahaniemestä.

    Äänestä

  • En tunnista kirjoitti:

    Miten kaupungilla liikkuessaan tunnistaa kuka on turkulainen ja kuka on vaikka naapurikaupungista.Täytyy tunnustaa,että minä en tunnista,minusta koko ihmismassa näyttää ihan samanlaiselta.En edes ole huomannut mitään merkkejä poikkeavasta käytöksestä,josta voisi päätellä vastaankävelevän henkilön olevan vaikka Paimiosta eikä Pahaniemestä.

    Väärät sääret, Pallomaha, Astelee takakenossa kuin pingviini, eikä osaa huomioida muita liikkujia.

    Äänestä

  • En tunnista kirjoitti:

    Miten kaupungilla liikkuessaan tunnistaa kuka on turkulainen ja kuka on vaikka naapurikaupungista.Täytyy tunnustaa,että minä en tunnista,minusta koko ihmismassa näyttää ihan samanlaiselta.En edes ole huomannut mitään merkkejä poikkeavasta käytöksestä,josta voisi päätellä vastaankävelevän henkilön olevan vaikka Paimiosta eikä Pahaniemestä.

    kaupungilla tuuppijat ovat vaikka Paimiosta, mutta kummasti ne osaavat siellä Paimion puolella käyttäytyä, jyrääminen alkaa vasta Turun rajojen sisällä ;)

    Äänestä

  • että ne kirjoitti:

    kaupungilla tuuppijat ovat vaikka Paimiosta, mutta kummasti ne osaavat siellä Paimion puolella käyttäytyä, jyrääminen alkaa vasta Turun rajojen sisällä ;)

    Joo,olihan hotellissa pari töykeää asiakasta,ja muualta tulleita kuten mekin. Nyt oli paljon Turussa turisteja ja heidän käytöksensä perusteella ei voi turkulaisia arvostella. Itse kiertelin aamuneljään Turun kapakoita lauantaina ja juttuseuraa sai aina eikä mitään sanaharkkaakaan tullut.Olin jopa positiivisen yllättynyt,miten hyvällä fiiliksellä bailaavaa porukkaa Turussa on ja Hamburger Börssissä oikein hyvä menomesta ja mukavia paikkoja paljon muuallakin sekä muuten Amarillossa erinomainen ruoka Rennossa kotuuhintaiset juomat. Turku on kaunis kaupunki.Ei tarvi hävetä,että on kulttuuripääkaupunki parin vuoden päästä kunhan vaan saisivat noi katuremontit kuntoon. Niin,että meillä oli Turussa hauskaa,Kiitos!

    Äänestä

Aijemmin täällä sujui jalankulku jalkakäytävillä vaivatta,ennenkuin maaltapakolaiset tulivat lehmiensä joukosta ja sama systeemi jatkui jalkakäytävillä. Kukaan ei lopulta tiennyt,ketä väistää miltä puolelta vastaantulijaa,kun ennen vastaantulijat tulivat vasemmalta vastaan.Sama kun katuristeyksissä vaihtuu valot,on jo kauan pitännyt rynnätä koko ihmislauman voimalla massana vastaantulevaa massaa vasten,kun aiemmin vastaantulijat tulivat vasemmalta vastaan?Kun noustiin ennen bussiin,etuovesta menivä oikealta puolelta kuljettajalle käteisellä maksavat ja vasemmalta jotka leimasivat korttinsa ja jatkoivat istumaan.Nyt se ei käy,koska koko etuovi on tungokseennasti täynnä ihmiset tunkevat itsensä muiden tielle?Eräs hyvä asia on tullut muualta muuttaneiden myötä,he ovat luonnollisempia ja pystyvät keskustelemaan tarvittaessa pari sanaa iloisesti jos tarve on? Turkulaiset ovat perinteisesti olleet paskantärkeitä kuin pylväspyhimykset.Jos kysyt vaikka oikeaa aikaa Turkulaiselta,hän vastaa hyvinnäkkiä,että "Anteeksi,olemmeko tavanneet joskus aijemmin?"Jos neuvot turkulaista joka seisoo peitetyn bussipysäkin kohdalla,että Siinä voi joutua odottamaan bussia turhan kauan,tilapäis pysäkki on siirretty 40 metrin päähän katua eteenpäin? Pysäkillä autoa odottanut lähti juoksemaan pakoon,kuin hänen henkeään olisi uhattu?Esimerkkejä on paljon.Kulttuurissamme ja sivistyksessämme on myös hienosäätönä henkinen korkea viritteisyys,eli jos on sairas taikka henkinen taso korkealla,on eroa usein vaikeaa eroittaa,jos keskivertoa pidetään jonkinlaisena perustana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pettynytt kirjoitti:

ainahan siitä on puhuttu et turussa olis epäystävällistä ja tylyä porukkaa. en tietenkään heti uskonut kuulopuheista, mutta olen kyllä joutunut pettymyksekseni huomaamaan että näin on!

muualla suomessa kanssaihmisiä kunnioitetaan.(ainakin enemmän kuin täällä) ei kirjastoissa puhuta kovaan ääneen, samoin elokuvateattereissa! (saati et tullaan myöhässä elokuviin ja hypitään muitten näkökentässä ku etitään omaa paikkaa..) ei muualla näin paljon tönitä ja tiuskita.. känniläisetkin örveltää joka nurkissa ja sikailee.

en ole suomen joka kolkkaa tietystikään tutkinut ja toki tällaista käyttäytymistä on joka puolella, mutta että täällä näinkin paljon! huh..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu