Meillä on rotikka, joka täyttää syksyllä 3 vuotta.
Viimeaikoina se on alkanut suojella kaikkea mitä hän löytää, ja ei päästä irti ellei Isäntä käske. Onkohan kyseessä joku murrosiän hormonaalinen vaihe?
Aarteisiin kohdistunut suojeluvietti
5
474
Vastaukset
- Kokeilla
Vaihtokaupan tekemistä koiran kanssa, pyydät irroittamaan esineen ja annat namin vastineeksi.
Rottweiler on dominanssiin taipuvainen rotu joka harvoin suostuu olemaan sellaisen ihmisen/eläimen alapuolella jonka kokee itseään heikommaksi.
Suosittelisin että menette käymään ohjatussa koulutuksessa, jossa voitte saada enemmän käytännön neuvoja ja apuja, ettei tilanne pahene. Koira meinaan oppii nopeasti jos joku sitä alkaa väistämään.
Oletteko olleet yhteydessä kasvattajaanne asian suhteen? Sinnekin olisi hyvä ilmoitella asiasta, josko apuja löytyisi.- Siiiiiseli
Meidän rottis on vähän päälle 2v. ja silläkin on nyt tuollainen vaihe. Ihan sama mitä se maasta suuhun nappaa, niin se katsoo alta kulmien, ettei vaan hänen "aarretta" oteta (oli se sitten vaikka pelkkä puukeppi tai käpy). Koira ei kuitenkaan ärähdä ja luovuttaa esineen namin vastineeksi ja välillä siihen riittää pelkkä "irti" käsky (jos nyt sattuu pistämään esimerkiksi kiviä suuhunsa tms.)
- RWU
Jos koira määrää, niin käy helposti näin, että se omii esineet itselleen. Vallan vaihto tai palauttaminen esim. tottelevaisuus treenien kautta olisi paikallaan vaikka jonkin koiraseuran riveissä ja ongelmiin perehtyneen kanssa ellei muuten onnistu.
Vaihtokauppaa on hyvä tehdä jos (kun) koira ei ole hanskassa ja muuhun ei pysty, mutta se ei auta ongelman korjaamiseen vaan tilanne pysyy ennallaan. Muuten samoilla linjoilla edellisen kirjoittajan kanssa.
Rottweiler (kuten moni muukin voimakastahtoinen koira) hakee paikkaansa laumassaan jatkuvasti, pyrkien tietenkin kipuamaan arvoasteikossa ylöspäin. Mihinkään varsinaisiin ikäkausiin en noissa kokeilukausissa usko, kyllä rotikka kokeilee jatkuvasti rajojaan, kun perusasetelma ei ole kotona kunnossa. Tietenkin tuossa 1 ikävuoden tienoilla on selkeä rajaviiva, kun hormonit heräävät.
Rotikka, joka ei tiedä paikaansa laumassa on aikapommi. Koirallesi ei ole nyt ihan selvänä se kuka laumassanne käskee ja ketä. Rotikalle PITÄÄ ehdottomasti olla selvää se, että se on laumassa se pahnanpohjimmainen, eikä sillä ole mitään laumanjohtajan oikeuksia. Rotikallasi ei ole siten oikeutta suojella ja vartioida löytämiänsä "aarteita", vaikka ne kuinka kiinnostavia olisivatkin.
Jokin tuossa laumajärjestyksessä nyt mättää ja pahemman kerran. Asiaan on syytä puuttua heti ennenkuin tilanne eskaloituu pahemmaksi. Millä mallilla koiran peruskoulutus on? Onko esim. BH jo suorittuna? Kannattaa keskustella tietenkin ensin kasvattajan kanssa, mutta mahd. pian hakeutua SRYn alaosaston koulutuksiin. Siellä koulutusohjaaja opastaa koiran peruskoulutuksessa ja saat hyviä ohjeita, joilla koira oppii ymmärtämään paikkansa. Tämä siis tapahtuu koulutuksen kautta - ei IKINÄ väkivallalla tai selätyksellä!- 1,8 kk uros
Omalla kohdalla kokeilin kans tota että vaihdan sen makupalaan, mutta sitten ajattelin että pidemmän päälle se ei voi oppia siihen että se saa aina makupalan jos mä haluun sen luun. Niinpä ihan johdon mukasesti huijasin sen siltä pois jos olin varma etten sitä siltä muuten tuu saamaan.
Sitten vähemmän kiinnostavimpien lelujen kanssa kuten veto leikissä annan joskus voittaa ja joskus taas sen täytyy päästää siitä irti että se saa sen takas. Harrastetaan myös kopittelua että koira päästää irti niin se saa sen palkinnoks takas. Koira istuu vieressä ja heitän sen sille takas ja se ottaa kopin.. ja tuo sen lelun taas minulle. jatkumo.. eli aina vaan tärkeempi lelu seuraavaksi
Tein myös pienestä pennusta niin, että saatoin sormella sekottaa sen ruokaa sillä tavalla, että se katsoi ja sillon kun se söi sitä, ikään että se tajuais että voin ottaa sen ruoan siltä pois vaikka kesken kaiken jos niin päättäisin (tosi en koskaan ole sitä siltä ottanut). Tällä pyrin siihen, että koira ei ala puolustelemaan sen ruokakuppia tms muita herkkuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 285651
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333613Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533522Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263417Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1243006Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322727Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint222419Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1212392- 442390
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205