Mitä tapahtuisi jos Borgit löytäisivät star wars universumin? Tässä todennäköinen scenaario:
Yksittäinen Borg-cube ilmaantuu trans warp-käytävän läpi jonnekin imperiumin hallitseman avaruuden rajamaille. Kuutio tuhoaa ja assimiloi mopeasti uloimmat etuvartioasemat ja alukset jotka sattuvat kohdalle.
Imperiumi lähettää tähtituhoajan tutkimaan etuvartioasemien hiljenemistä. ISD löytää tuhoutuneet asemat ja rutosti rojua leijumasta avaruudesta. Tutkimukset osoittavat tuntemattoman hyökkääjän olevan tuhon takana. Pian toisen ISD:n hätäviesti kertoo kaiken: valtava, kuutiomainen alus on käynyt tähtituhoajan kimppuun.
Borg-cube leikkelee ISD:n nopeasti kappaleiksi ja vetää osia siitä tutkittavaksi vetosäteellä. Huomattuaan ISD:n aseistuksen riittämättömäksi Borg-cube suuntaa kohti Coruscantia, imperiumin keskusmaailmaa. hätäsanoman vastaanottanut ISD jatkaa takaa-ajoa ja saavuttaa Borg-kuution nopeasti. Borgit huomaavat tulijan ja tuhoavat sen nopeasti ilman, että ISD:n turbolaserit tekevät edes naarmua Borgien aluksen seinämiin.
Borgit kohtaavat matkallaan imperiumin laivaston joka on koottu puolustamaan Coruscantia Borgeja vastaan. Kollektiivi on jo adaptoitunut imperiumin käyttämiin lasereihin, joten taistelusta tulee massiivinen verilöyly. Miljoonat imperiumin sotilaat saavat surmansa tai tulevat assimiloiduksi. Borgit ovat päättäneet assimiloida imperiumin hallitseman avaruuden.
Imperiumi menettää kymmeniä tähtilaivoja muutamassa tunnissa, Borgit jatkavat esteettä kohti imperiumin keskusmaailmaa.
Keisari Palpatine siirtää Kuoleman tähden Coruscantin viimeiseksi puolustuslinjaksi. Borgit siirtävät vaivattomasti kourallisen Borg droneja kuoleman tähdelle ja nämä alkavat assimiloida aseman miehistöä. Kuoleman tähti laukaisee superlaserin Borg-kuution seinään. Kuutio tuhoutuu laukauksessa, mutta Borgien assimiloimat Imperiumin tähtialukset suuntaavat takaisin omaan galaksiinsa ja aikaansa mukanaan suuri määrä kokemusta ja tietoa imperiumista.
Muutaman vuoden päästä toinen Borg-kuutio lähestyy Coruscantia, nyt adaptoituneena imperiumin käyttämiin aseisiin. Imperiumi kokoaa jälleen laivastonsa taisteluun, joka päättyy entistä pahempaan verilöylyyn. Borgit tuhoavat jopa super tähtituhoajan ja assimiloivat nopeasti kaikki alukset jotka eivät ehdi tuhoutua taistelussa.
Viimeiseksi Borgit kohtaavat Kuoleman tähden jälleen. Borg-kuutio silpoo aseman rakenteet alle tunnissa, samalla kun Kuoleman tähteä assimiloidaan sisältä käsin.
Keisari käyttää jälleen Kuoleman tähden superlaseria, joka ei enää tehoa Borg-kuutioon. Laukaus toisensa jälkeen pysähtyy Borgien suojaukseen. Borgit assimiloivat Coruscantin muutamassa päivässä ankaran vastarinnankin keskellä.
Darth Vaderista tulee Borgien taktinen johtaja assimiloituna ja orjuutettuna. Keisari Palpatine saa surmansa Kuoleman tähdellä Borgien käsissä. Kuoleman tähdestä tulee massiivinen Borg-alus, jossa on Superlaser. Borgit liittävät trans-warp teknologian Kuoleman tähteen.
Borgit jatkavat imperiumin avaruuden assimiloimista. Planeetta toisensa jälkeen muuttuu Borgien maailmaksi, yksikään maailma ei kykene tarjoamaan enää vastusta Borgeille. Kapinaliitto valmistautuu taisteluun Borgien lähestyessä Yavinin maailmaa, Borgit assimiloivat koko kapinaliiton alle tunnissa. Ja Borgien galaksin valloitus jatkuu...
Borgien voittokulku johtuu siitä, että imperiumilla ei ole modulaatiota muuttavia suojakenttiä aluksissaan eikä myöskään vaiheisia joiden taajuuksia voidaan muuttaa lennossa. Imperiumilla ei myöskään ole Quantum-torpedoja, eikä aluksia jotka kykenisivät väistelemään Borgien vetosäteitä ja leikkuusäteitä. Imperiumi ei myöskään kykene estämään Borgeja siirtämästä Borg-droneja vapaasti mille tahansa imperiumin alukselle. Viimeiseksi: imperiumilla ei ole Kapteeni Jean-Luc Picardia eikä Enterprisea pelastamassa historian kulkua. Borgit ovat imperiumille täysin pysäyttämätön luonnonvoima.
Borgit vs. imperiumi
3
808
Vastaukset
- Marko1975
Mutta tekstissä ei juuri käsitelty imperiumi galaksin toista ässäkorttia kuolemantähti laserin lisäksi, nimittäin voimaa, ehkäpä joku sankarillinen jedi(tai miksi ei itse vader) olisi voinut taistella tiensä borgien kuution ytimeen ja tuhota siellä lymyilevän borgien johtajan tai esim keisari olisi voinut iskeä suoraan borgien joukkomieleen voiman telepaattisilla puolilla.
Tekoälyä löytyy toki imperiuminkin puolelta, robotit vain kiinni borgien tietoverkkoon ja kaatamaan sitä.
Ja taisi myös unohtua se että imperiumi voitti ensimmäisen erän ja sai siinä itselleen borgien teknologiaa.- KyleKatarn(1987)
Tätä aihettahan on jo jonkin verran käsitelty tuolla itse scifi-osiossa. Minäkin olen sinne erehtynyt jotain höpöjä kirjottelemaan, että jos intoa todella riittää niin sinne vaan keskustelemaan. Kaukainen galaksi tarvitseekin jo kipeästi uusia puolustajia ja ideoita armottomia Borg-legioonia vastaan...
- tarinalle uusi käänne
KyleKatarn(1987) kirjoitti:
Tätä aihettahan on jo jonkin verran käsitelty tuolla itse scifi-osiossa. Minäkin olen sinne erehtynyt jotain höpöjä kirjottelemaan, että jos intoa todella riittää niin sinne vaan keskustelemaan. Kaukainen galaksi tarvitseekin jo kipeästi uusia puolustajia ja ideoita armottomia Borg-legioonia vastaan...
Borgit toisivat mukavasti eloa SW:n nuukahtaneeseen maailmaan. Galaksilla olisi ihan uusi vihollinen, jollaista se ei ole koskaan ennen kohdannut. Samalla imperiumilla olisi vähintään vertaisensa vastustaja.
Borgien tuominen Star Trekin maailmaan muokkasi mukavasti Trekin hieman turhankin kiiltokuvamaista maailmaa. Tähtilaivasto muuttui siistimmäksi sotalaivastoksi ja ihmiskunta sai vihollisen, jota vastaan todella taistella. Samalla Trekin koko universumi synkkeni mukavasti, tuli kunnon scifin tuntua tarinaan. Galaxy-luokan avaruuskaupunki sai väistyä teknologisen ja ahtaamman tuntuisen kunnon sotalaivan tieltä. Sovereign-luokan alus on todella tähtilaiva, joka oikeissa käsissä potkii vihollisia persauksiin. Kunhan kapteeni lopettaa jaarittelut ja alkaa ratkaista ongelmat fotonitorpedoilla. Picardin tilalle olisi vaan pitänyt kaivaa jostain James T. Kirk-tyyppinen hahmo. Picard jätti pehmoilunsa takia käyttämättä tilaisuuden tuhota Borgit jaksossa I Borg. Kirk olisi ampunut kovilla ja hoitanut homman kotiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1908637
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264808- 504268
- 623837
- 513236
- 503020
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262696- 432501
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.452419Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382233