paljonko yksi kultakala vaatii litroja?

pulla-aivo

mulla on 250 litran (älkää haukkuko mä tiiän et liian pieni akvaario ,siks kysynkin) akvaariossa 4 kultista.. yks iso 20 cm ja kaks 10cm ja sit niistä kahen poikanen n. 4cm .. kalat hankittii sillon ku en tienny niistä mitään ja eläinkauppias vakuutteli että 250 litrasee mahtuu 5 kultakalaa.. no nyt olis hankinnassa uus akvaario ja toiveissa vielä yksi kultis.. Eli lajiakvaario paitsi että vanhoista monnisista en halua hankkiutua eroon.. nii eli minkä kokosen nämä 4 ( mieluusti viides kultis) tarviis? mä rakastan mun kultiksia enkä haluu luopuu niist.. teki jo tiukkaa antaa eläinkauppaan kaheksan poikasta jotka oli kaikki niin ihania.. JA vaik ne nyt ilmeisesti voi tos pienes akvaarios suht hyvin ku poikasia tunkevat, nii haluisin niille silti paremmat olot..
kiitos sille joka jaksaa vastata..

4

1054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsdsdssdds

      Luulisin että tuolle joukolle jokin yli 500 litran akvaario voisi olla aika hyvä... Mutta tietysti mitä isompi sitä parempi, varsinkin kultsien kohdalla.

    • fish KING

      Kun kultakala on parvikalaksi luokiteltu sitä sopisi olla n. kuusi ... kalaa samassa akvaariossa.
      Yhdelle kultakalalle on taas luokiteltu että n. 150l akvaario vettä olisi sopivasti tilaa. Kun tämä kerrotaan n.6 ... kalalla saadaan tulokseksi n. 900l ... akvaario.
      Suodatin massatilavuutta saisi olla kolme kertaa niin paljon kuin mitä normaali seura akvaarioihin suositellaan eli 900 litraiseen akvaan 2700l/h kierrättävä ulkosuodatin kokonaisuus.

      Nuoria yksilöitä voi parvea pitää n. 300-400 litraisessa ensimäiset kaksi vuotta mutta jo silloin kalojen tulisi saada seuraavaksi suuri akvaario. Mutta tässä ei kenties ole mitään järkeä sillä akvat maksaa rahaa ja ehkä juuri sillä hetkellä kun kalat vaativat lisää tilaa, rahaa ei olekaan. Vaikka pienet kultakalat näyttävät pieniltä suuressa akvaariossa ne silmin nähden nauttivat tilasta joka niille tarjotaan vankeutensa ajaksi ;/

      • Ms.x

        Kaverilla on noita parimetrisessä akvassa pieni parvi ja kyllä se sen kokoinen vähintään saisi olla. Hyvin uimatilaa ja viileä vesi.

        Kun saa seurata kultseja isossa akvassa, huomaa pian miksi ne ei sovi pieneen ja yksittäin. Vilkas ja suureksi kasvava parvikala. Kakkii paljon ja syö lähes kaikki kasvit.


      • kutsiskuu
        Ms.x kirjoitti:

        Kaverilla on noita parimetrisessä akvassa pieni parvi ja kyllä se sen kokoinen vähintään saisi olla. Hyvin uimatilaa ja viileä vesi.

        Kun saa seurata kultseja isossa akvassa, huomaa pian miksi ne ei sovi pieneen ja yksittäin. Vilkas ja suureksi kasvava parvikala. Kakkii paljon ja syö lähes kaikki kasvit.

        Riittä hyvin yhdelle tai kahdellekkin kultakalalle. Huom, kultakala ei ole varsinaisesti parvikala, ne liikkuvat lähinnä pienissä rymissä, ja niitä voi pitää yksinkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      388
      4385
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3759
    3. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      103
      2725
    4. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2441
    5. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      17
      2264
    6. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      16
      2012
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1932
    8. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1868
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      120
      1836
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1419
    Aihe