Tässä olis teille "pari" kysymystä.
-Minkälainen norjanharmaa on metsällä?
-Minkä kalibeerinen on hyvä koiramiehen ase? Koska metsästän Kymenlaakson metsissä ja siellä on aika lailla kasvillisuutta.
-Pitääkö mun opettaa koira jäljestämään ennen ku se saa ensimmäisen hirvikosketuksen?
-Kannattaako ostaa koira GPS vai tutka? Ja mistä niitä saisi halvalla ja hyviä.
Siinä oli teille pieni tentti, kiitos vastauksista jo etukäteen!
Ps. Voisitteko antaa hyviä vinkkejä koirankoulutukseen ja kasvattamiseen.?
Koiramiehet
1
368
Vastaukset
- Koiramieheltä
Norjanharmaa on varmin hirvelle pelaava rotu.lyhytjalkainen,hidas.
Aseen kaliberilla ei ole väliä,308 on yleiskaliberi,halvat patit,ja voi myös lintuja ampua.
Koiran kanssa on tärkeintä että käyt metsässä kerran viikossa.muista kiinnipitoaika.Koira opettaa sinut,voit toki käydä kokeneemman koiramiehen mukana,ja mieluummin useamman kanssa esim. haukkukisoissa.
GPS tutka on parempi kuin haravamalli,toki kalliinpi.Käytettyjä haravia saa vrmaankin jo satasella,kepsejä muutamalla satasella.
Itse sain alkuopit kulkemalla metsällä useamman koiramiehen mukana.Ensimmäinen varsinainen hirvikoira sattui sitten olemaan riistaveristä mallia,joten se opetti minua siellä metsässä.
Jos et siellä Kaakonkulmilla pääse jahtiin,kerää kymmenen kaveria ja ota metsähallitukselta lupa esim. Kainuuseen.
Siitä se ura urkenee mahtavan harrastuksen parissa--Liharuuat on sitten ympärivuoden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä292795- 921051
- 58921
- 66885
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26857Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6847Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37810Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65804Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75734Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu136729