Mistä mustikkaa E-karjalasta?

muuttaja_a

Vasta ollaan muutettu Lappeenrantaan, enkä tunne seutuja. Mistä päin kannattaisi lähteä katselemaan mustikkaa?

4

320

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niitä

      ole vähän jokapuolella? En itsekään tunne täkäläisiä metsiä, mutta olen vaan etsimällä löytänyt mustikkapaikkoja. Pakkasessa on nyt jo yli 30 litraa ja taidan vieläkin poimia kun niitä näyttää olevan. Ajele noilla sivuteillä, kyllä sieltä löytyy.

    • meillä joskus

      Vajaa 3v.sitten muutettiin seudulle ja marja/sienimetsään teki mieli.Ostimme GT-3:n ja GT-6:n ja läksimme ajelemaan sivuteille. Hyvin on marjoissa/sienissä pysytty. Vähäisen kokemuksen perusteella voin sanoa että poimittavaa löytyy lähti sitten kaupungista mihin suuntaan tahansa.

      • vastaajille

        Ehkäpä olen ollut myöhässä liikkeellä, kun on löytynyt vain valmiiksi riivittyjä paikkoja. Etsintä jatkuu.


      • löydetty
        vastaajille kirjoitti:

        Ehkäpä olen ollut myöhässä liikkeellä, kun on löytynyt vain valmiiksi riivittyjä paikkoja. Etsintä jatkuu.

        Vehkataipaleen suunnalta sivutien sivutien sivutieltä löysin ihan kelpo mustikkapaikan.Keräsin 7l:n ämpärin ja huomenna haen pari samankokoista sangollista.Uskon ettei se ole ainut marjakko seutukunnalla.Mielestäni kannattaa etsiä sellaisista paikoista mihin kenenkään ei uskoisi viitsivän mennä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2952
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      68
      2827
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1822
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1679
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1657
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1600
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      25
      1582
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1297
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1273
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1259
    Aihe