Eximia: Engl. filologia (HYVÄ KURSSI)

mello7

Eli nyt onnellisena Helsingin yliopistoon päässeenä voin kailottaa, että Eximian englantilaisen filologian valmennuskurssi oli todella hyödyllinen ja opettaja erittäin kannustava.

Voin suositella kaikille samaan paikkaan pyrkiville. Paras asia koko kurssissa oli asioiden toistaminen. Tuli käytyä asiat monta kertaa läpi ja se toi itseluottamusta.

Olen huomannut, että monille muille aloille pyrkineet/pyrkivät ovat kritisoineet rajusti Eximiaa, joten tahdoin tuoda mukaan toisenlaista näkökulmaa.

4

639

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kritisoimaton

      Minä pääsin opiskelemaan ilman valmennuskurssia. Voin suositella tätä halpaa väylää kaikille, joilla päätä riittää!

      • mello7

        Tietysti opiskelemaan pääsee myös ilman valmennuskurssia, mutta ne jotka kokevat, että valmennuskurssin tuesta ja lukemisen rytmityksestä on hyötyä, menkööt niille kursseille. Vai vihjaatko, että kursseille menevillä ei ns. päätä riitä?


      • Hmmmm?
        mello7 kirjoitti:

        Tietysti opiskelemaan pääsee myös ilman valmennuskurssia, mutta ne jotka kokevat, että valmennuskurssin tuesta ja lukemisen rytmityksestä on hyötyä, menkööt niille kursseille. Vai vihjaatko, että kursseille menevillä ei ns. päätä riitä?

        Miksi maksaisi hirveitä summia kimppaopiskelusta, jos omakin pää riittää? ;)


      • mello7
        Hmmmm? kirjoitti:

        Miksi maksaisi hirveitä summia kimppaopiskelusta, jos omakin pää riittää? ;)

        :D Jos pätäkkää riittää. Ja loppujen lopuksi suurin työ tehdään yksin neljän seinän sisällä.

        Kimppaopiskelusta ei voida oikein puhua, kun ilmapiirissä vallitsee käsinkosketeltava kilpailuhenki. Vain opettajalta voi toivoa apua, jos ei ymmärrä. Jos ajattelee omaa parastaan, ei auta muita kurssilaisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      93
      2925
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      47
      2417
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      44
      1188
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1017
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      869
    6. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      238
      762
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      9
      754
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      710
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      48
      648
    10. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      46
      613
    Aihe