Eli mä tiiän et yhellä ihmisellä ois 2 vee hevonen eikä sitä oo mitenkään opetettu nii voisko semmosta ottaa ensi hevoseksi???
Mä oon alottanu ratsastuksen 7 vuotiaana ja oon sillon tällön aina ratsastanu.. Osaan perus asiat ym.. Miten sen vois kouluttaa jos semmosen vois ottaa?? se nimittäin tapetaan jos sitä ei kukkaan ota.. Oisko ratsuksi kouluttaminen helppoa niinku ihan ite.. oon 12 vuotias.. mä tiiän et tää kuulostaa ihan hullulta mut vastailkaa oikeesti tää on tosi tärkeetä!!!!!
Mä oon alottanu ratsastuksen 7 vuotiaana ja oon sillon tällön aina ratsastanu.. Osaan perus asiat ym.. Miten sen vois kouluttaa jos semmosen vois ottaa?? se nimittäin tapetaan jos sitä ei kukkaan ota.. Oisko ratsuksi kouluttaminen helppoa niinku ihan ite.. oon 12 vuotias.. mä tiiän et tää kuulostaa ihan hullulta mut vastailkaa oikeesti tää on tosi tärkeetä!!!!!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Järki käteen nyt ihmiset!!
Hevosen selkä ei kestä edes harjoittelua ennen kuin hevonen on 4-vuotias. Jos et sitä edes tiennyt ja aijot hevosta hankkia, sekä itse kouluttaa sitä, niin on kyllä kumma ettei kukaan ole palauttanu sua vauhdilla takas maanpinnalle. No minäpä sen sitten teen.
Ensi hevoseksi harvoin sopii alle 10-vuotias. Hevosen pitää olla hyvinkoulutettu, maastovarma sekä muutenkin turvallinen.
Koluttaminen ei ole mitään lasten puuhaa, se on pitkä prosessi. Kun kerran olet vasta 12, niin 3 vuotta sinun sitten pitäis joka päivä jaksaa kouluttaa hevosta. Koluttaminen ei ole pelkästään ratsastamista. Hevosen pitää tietää että ihminen on sen johtaja, tietävä miten milloinkin käyttäytyä ja paljon muuta. Varsa ja lapsi, siinä olisi vasta vaarallinen kaksikko.
Joten keskity vaan koulunkäymiseen ja käy silloin kuin huvittaa ja jaksat tallissa hoitamassa hoidokkejasi. Sitten kun sydän on särkynyt, sinulla on oma taloutesi kunnossa voit harkita hevosen ostamista. Näin.
Juu Lillis on ihan oikeassa. Tuskin pärjäisit. Hevosen kouluttaminen on aikuisen hommaa. Se on monimutkaista, aikaa vaativaa jne..
ja tosiaan tuota voisi totuttaa satulaan vasta 3v. ja ratsastaa 4vuotiaana.
Sanoitko että olet ratsastanut 7vuotta? Jos olet 12w. niin oot niinku aloittanu ridauksen 5vuotiaana?!!! Minä en ainekaan laske niitä 3vuotiaana otettuja talutusratsastuksia mukaan. Vaan kyllä ihan kunnon tunneista lasken. Ja hepan hoidosta.
:)
Mutta hoitele niitä tallin hepoja tai ota vuokralle joku n. 10-15v. hepoli ja katso että ympärillä on myös koneempia kuin sinä.
Ja sitten katsot miten pärjäsit.
Hae ammatti apua sen hevosen koulutuksen suhteen!!! Mutta voit varmasti tietysti auttaa koulutuksessa!