uimarannat ja matka kentältä keskustaan

hjydhjshy

lähtö olisi muutaman viikon päästä san migueliin ja hotellina vip executive.paljonko on matkaa kentältä hotellille(paljonko maksaa taksi?) ja onko saarella paikkoja missä snorklata ja uida?entä san miguelissa? Paljonko kannattaa maksaa delfiiniretkestä? Entä autonvuokrauksesta?

4

709

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkaa Ponta Delgadan lentokentältä VIP Executive -hotelliin on 6-7 kilometriä, mikä taittuu kehätietä pitkin normaalisti noin 10 minuutissa. Taksitaksa lentokentän ja kaupunkikeskustan hotellien välillä on kiinteä ja lienee tällä hetkellä luokkaa 7 euroa. Azorien takseissa ei ole mittareita, vaan maksu laskutetaan taulukon mukaan.

      VIP-hotellia lähinnä oleva uimapaikka on keskustan rannassa sijaitseva uimala, jonka vieressä on mahdollisuus uida meressä. Varsinaista rantaa siinä ei ole vaan pelkästään tilaisuus pulahtaa meriveteen. Meriveden lämpötila on tällä hetkellä 21 C ja nousussa. Ponta Delgadan keskustaa lähinnä oleva uimarannat, Praia das Milícias ja Praia do Pópulo, sijaitsevat keskustasta itään noin 6 km:n päässä. Niille kulkee busseja, mm. Lagoaan ja Vila Franca do Campoon menevät bussit ajavat läheltä ranta-aluetta. Taksimatka maksaa kuutisen euroa.

      Snorklaajia liikkuu Ponta Delgadan rantavesissäkin, mutta lajin harrastajat suosivat Calouraa ja Vila Franca do Campon edustalla sijaitsevaa kraatterisaarta (Ilhéu da Vila Franca do Campo). Luonnonkauniiseen Calouraan on Ponta Delgadan keskustasta matkaa noin 17 km, Vila Franca do Campoon noin 25 km.

      Valas- ja delfiinien safarien hintahaitari lienee melko kapea. Hinnat ovat olleet luokkaa 45-50 e. Delfiinien kanssa uimisesta saatetaan veloittaa enemmän.

      Autonvuokrauksen hinnat vaihtelevat. Budjetin voinee laskea 35 euron päivä vuokrasta ylöspäin.

      Kaikkia näitä kysymyksiä on tällä palstalla käsitelty aikaisemmin. Nämä viestiketjut löytyvät paitsi otsikoita selaamalla myös hakutoiminnolla Laaja haku. Kotisivuillani (Minun Azorini/Azorit/FAQ) on tietoa mm. autonvuokrauksesta, valas- ja delfiinisagareista ja uimarannoista.

      Calourasta ja Vila Franca do Camposta samoin kuin muista paikoista São Miguelilla on runsaasti videoita Youtubessa (www.youtube.com) ja Acorestubessa (www.acorestube.com), joista ne sopivilla hakusanoilla löytyvät. Tässä polku viestiin, jossa aiheesta annetaan vinkkejä: http://keskustelu.suomi24.fi/node/8217460

      • Fogo

        Pari viikkoa sitten taksi lentokentän ja hotellin välillä maksoi 10 euroa. Muiltakin oli peritty samaa hintaa, joten kymppi lienee tällä hetkellä se kiinteä hinta.


    • Hinta on 10 e matkalaukkuineen, vahvisti tuttu taksinkuljettajamme. Portugalin mantereella peritään lisähintaa laukuista taksamittarin näyttämän lukeman päälle. Minulla on pieni aavistus, että kyseessä on ns. "turistihinta", sillä en muista itseltämme koskaan vielä perityn 10 euroa laukkuineenkaan.

      Autonvuokraajaa ovat luonnollisesti lähellä kaikki São Miguelin uimarannat, joita on jota on jota kuinkin joka rantakylässä. Rannat on merkitty karttaan. Seuraavasta linkistä löytyvät sinisen lipun saaneet rannat: http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/sininen lippu tid:5550?perpage=25&term_keywords=sininen lippu

      • dkadkfjödkf

        kiitos kattavasta infosta!! auto on tarkoitus vuokrata ja ehkä jollekin delfiiniretkelle lähdetään myös! kuljetuksen otimme matkatoimistosta..samanhintainen ja edestakasin..innolla lomaa odotellessa:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      204
      2358
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1572
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      135
      1222
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      288
      1018
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      972
    6. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      288
      915
    7. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      906
    8. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      902
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      765
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      763
    Aihe