Tupakointi ei ole syntiä. Se on vain pieni pahe (tai hyve), joka on sallittava maailman ainoille oikeille uskovaisille eli vanhoillislestadiolaisille.
Tämä syytä uskovaisten muistaa
Muistutus Oulusta
8175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
piti hyvän saarnan. Vastaa henkeen. Köh!
Eivät vanhoillislaestadiolaiset kiellä uskomista!
että vl-saarnamiehet saarnaavat vain vl-herätysliikkeen jäsenet tupakka suussa taivaaseen ja kaikki muut uskovaiset helvettiin.
mutta ei uhkaa sillä tavalla henkeä kuin alkoholi ja huumeet.Viimeksi mainitut ottavat ohjat.
Ei tupakointi kuitenkaan vaaratonta ole uskonkaan kannalta.Vaara littyy omaantuntoon. Kukaan nuori ei aloita polttamista isän tai äidin kehoituksesta, vaan salaa. Ja salapoltto on kuin kärventäsi omaatuntoa nuotiolla makkarratikunnokassa.Sitä ei kauan kestä.Tunto kuortuu ja kuolee, ellei sitä virvoita elämän vedellä
"Tupakka voi tappaa
mutta ei uhkaa sillä tavalla henkeä kuin alkoholi ja huumeet."
Tupakoinnin aiheuttamiin sairauksiin kuolee Suomessa keskimäärin 5 000 ihmistä joka vuosi. Määrä on enemmän kuin Suomessa vuoden aikana huumeiden, alkoholin, liikenneonnettomuuksien, aidsin, itsemurhien ja murhien seurauksena kuolleiden määrä yhteensä.
Maailmanlaajuisesti tupakoinnin seurauksena kuolee joka vuosi noin 4 miljoonaa ihmistä. Teollisuusmaissa tupakka on syynä lähes joka viidenteen kuolemantapaukseen.
"Tupakka voi tappaa mutta ei uhkaa sillä tavalla henkeä kuin alkoholi ja huumeet."
tupakoiva puhujaveli tuollaista lööperiä laskee palstalle?
arvauksesi mäni täysin pusikkoon et silleen että en ole puhuja ja enkä polta tupakkaa
Ei viitsitä valehdella. Alkoholin välittömät ja välilliset vaikutukset ovat joidenkin tutkijoiden mukaan nykyisin suurin kuolinsyy länsimaissa. Sitä ei vain haluta myöntää, koska viinan juonti on niin mukavaa... Varmaan riippuu siitä, mitä lähteitä tarkastelee, miten tilastot muodostetaan ja miten niitä tulkitaan.