kun jeesuskin muutti veden viiniksi!!!Ainakin raamatun mukaan!!
miks ette saa juoda
kaks kalaa
502654
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
viiniä sai juoda vaan jeesuksen oma jengi (ne 12), muilta se oli kiellettyä.
vasta hiljattain joten korjatkaa jos väärin vastaan. Mielestäni vl ei käytä alkoholia koska vaikka Jeesus hyväksyi alkoholin kohtuukäytön raaka totuus on ettei kaikki pysy kohtuudessa. Sen vuoksi ei tahdota olla kiusaksi niille heikoille uskonveljille ja -sisarille joille alkoholi muodostuisi ongelmaksi. Kulttuuriympäristöllä lienee oma vaikutuksensa. Suomessahan on tunnetusti humalahakuinen alkoholikulttuuri, täysin erinlainen kuin etelän kulttuurissa, mihin Herramme lukeutui...
On se ettei määrä vaikuta ; vaan LAATU.
Mutta kenen - sinun ilmeisesti.
...
Niin sama kenen kunhan vain totuutena pysyy.
Valheet josko ne olisi sinun ja seurakunnankin yhteisiä niin valheina pysyvät vaikka muuksi sanoisit.
laatu voi vaikuttaa, ettei oksenna niin paljon, mut kopan sekoomiseen vaikuttaa alkoholi, jota sisältää nin hyvät kuin huonotkin juomat.
Kun koppa näyttää vieläkin olevan sekaisin, taisit otta vähän vääränsorttista alkoviinaa.
kysymys ei ole siitä että me emme saa juoda. vaan siitä että me emme halua juoda. Raamatussa kielletään menemästä maailman mukaan ja elämään maailmallisesti. Runsas alkoholin käyttö on nykyisen maailman kirous. Haluamme pysyä erossa maailman tavoilta. Jeesuksen viini oli aivan eri asia kuin se alkoholi mitä nykyihmiset käyttävät. Jeesus asetti ehtoollisen ja vain Jeesuksen pyynnöstä käymme ehtoollisella. Se tehdään hänen muistoksi. Miksi siis alkaa juomaan ja käyttämään alkoholia jos siitä tulee vain ongelmia elämään. Kysymys ei kuitenkaan ole siitä että emme saisi tehdä jotain vaan siitä että emme halua. Uskomassa olemme omasta tahdostamme.
"kysymys ei ole siitä että me emme saa juoda. vaan siitä että me emme halua juoda."
Entäs ne jotka haluavatkin juoda? Ovatko he mielestäsi "oikeassa" uskossa? Vai onko heilläkin vapaus valita ja olla muiden silmissä silti uskovia vai tuleeko "tee parannus" tuomio? Vai onko sellainen kokonaan mahdoton ajatus, että joku vl haluaakin juoda, vaikka saunakaljan?
että ne jotka haluavat juoda juovat ja ne jotka eivät haluo juoda, eivät juo. Jos minulta joku kysyy neuvoa, niin en ainakaan kehota juomaan yhtään. Kukin tekee itse ratkaisun loppujen lopuksi.
Ei se autuus ole juomattomuudessa, TV:ttömyydessä, ehkäsemättömyydessä tai missään muussakaan teossa, vaan yksin armossa yksin Kristuksen tähden.
Synnin välttäminen on niiden paikkojen ja houkutusten välttämistä, jossa synti voi tarttua.
Ehdoton kielto, pelko pelkää pelkoakin.
Kyllä se kieltolailta haiskahtaa, kun jopa rapakaljaa juovaa katsotaan kuin maailman suurinta ihmettä, eikä itse haluaisi ettes maistaa saati janoonsa sitä juoda.
Jumalalle kiitos sain kaverini tuon pelon vallasta pois.
Hän joi kansani kuumana kesäpäivänä pullollisen rapakaljaa.
Eikä HYVÄ viinakaan ole syljeksittävää, en ainakaan minä 50 vuotta vanhaan konjakki in sylkisi jos lasillisen toisi joku nenäni eteen.
Nam nam nam.......
Eipä niin, mutta uskonkuuliaisuus edellyttää ainakin ettei TIETEN TAHTOIN EHKÄISE EIKÄ KATSELE TV-täkään.
TV on kyllä sellainen että siinä olen heikko jos kylään menen niin kyllä sitä tollottaa.
Ei aina näin ole ollut.
Eikä Juomattomuus ole ehto eikä mikään laki että vain reilut raittiit pääsee autuuden avaraa hekumaa täyttämään:
No kun juuri nämät raittiit jotka ei todellakaan ole reiluja niin hekumaa ja ,uuta liuvallista sitten harrastavat ja tietystihhän se vapaata on, kun he itse on se vapaaksi ethnyt..
Kuitenkin sekin on kuin Gomorin mitta että siinkin on rajoituksensa.
TV:n katsominen on sinulle pahempi asia kuin alkoholin juominen? Itse pidättäydyn molemmista, paitsi hyviä keskusteluohjelmia ja dokumentteja tuosta töllöttimestä kyllä tulee, ei sitä käy kiistäminen.
Tuosta töllöstä, kun minulla ei sitä ole.
On se kummaa että kielletyt asiat legalisoidaan ja legaaliset kielletään..
On oppimme ojassa ja kaivaa ravia vain syvemmäksi.
Jos ei suoras´taan kielletä, niin jonkun VERUKKEEN kanssa sitten sohitaan että sen voi olla tekemätä, varsinkin PAASTO, ja avioero sehän se verukkeita haetuttaa, mutta HUORUUDEN sallimisen oi se hempeys oi se hempeys.
Viruttakaa se veruke verenvioistaan.
Toivottavasti et viittaa homoseksuaalisuuteen. Siis minuun. En kai itselleni mitään voi, mutta sille voin, että pidättäydyn sen toteuttamisesta. Pahoittelen, jos tulkitsen väärin. Järki ei luista, kun on kuumeessa ja nukkunut huonosti...
Vaan erääseen pariskuntaan, jotka ensin elivät huoruudessa, ja nyttemmin avoliitossa.
Nainen on uskovainen ? ja mies uskoton.
Tuon ? voi kai laittaa , joskin tämän hommelin on seurakunta hyväksynyt...
Kuulostaa hurjalta. Ei tuollainen ole hyväksyttävää, huoruuden synti se on.
se on.Hyvin vastasit.
ajattelen asiasta samalla tavalla.
Mutta gangsterus tyrannius ei vain demokriuksen kanssa ala kuulemaan vaikka hänelle sanotaankin, ettei sellainen ole soveliasta.
Viisaiksi ovat tulleet.
Paisuneet, vaikka eräskin sanoi minun niin tehneen.
Demokratius paisuttaa.
Uskon ,että jokainen haluaa nauttia elämästä ja minun mielestäni se ei saa olla noin säännösteltyä!!! Jos nyt joskus haluaa nauttia alkoholia niin ei siitä ongelmia tule!!!(väärät käsitykset)Elämä on elämistä varten!!! Teet työtä sen takia, että ssat joskus nauttia rahoistasi! Oletkos koskaan ajatellu ,että ne ihmiset pärjäävät paremmin sosiaalisesti, rahallisesti ,kenellä ei ole niin suurta uskoa mihinkään, eikä tee siitä uskonnosta niin suurta haloota!!!
Siltä vaikuttaa. Mitä se sinua a) haittaa, jos joku uskoo b) kiinnostaa inttää täällä. Ja opettele kirjoittamaan, kaikesta näkee, että olet vielä yläasteella/amiksessa.
Josko arvon ateistilla olisi heittää tilastoja ilman uskontoa muita paremmin pärjäämisestä? Ne jutut, joita minä olen lukenut, kertovat juuri päinvastaisesta. Ne ihmiset, joilla ei ole uskoa mihinkään, ovat onnettomia: heillä ei ole kestävää pohjaa elämällään. JOS he eivät usko *mihinkään* niinkuin väität.
Sen kun "nautit" alkoholiasi, niinhän suurin osa suomalaisista tekee. Mitä me olemme sen estämään. Ja sinäkö kirjoitit sen törkyjutun tännekin?
muistelen, että olen lukenut jostain, että se viini, mitä Jeesuksen aikalaiset joivat oli miedompaa kuin meidän keskiolut. elikkä he eivät humaltuneet (ainakaan vahvasti) kuten nykyisin on tapana.
Olen kuullut minäkin, että se viini oli hyvin mietoa (hapanta?).
Se mikä teki siitä viinistä mietoa oli, että sitä oli tapana juoda vedellä sekoitettuna, ei siis pelkkää viiniä. Vähän samalla tavalla kuin nykyään tehdään mehua mehutiivisteestä. ;)
Näin siis ainakin arkipäivässä, mutta juotiin myös laimentamattomana. Esim. kertomus Kaanan häistä osoittaa, että joskus juotiin myös humaltumiseen asti.
Viinikö hapanta, elä selitä, vaan se hapatus on HAPANTA joka on hapatuksen hapattanut joka seurakunnan happamaksi on tehnyt.
Joskus tuntuu siltä, etteivät ne nuoret kaikkein ehdottomimpia ole - vaan nuo vanhat parrat...
tämä viini miedoksi väittäminen on valhetta sillä Raamattu varoittaa juopumasta, joten kyllä siittä silloinkin kännin sai jos ei osannut kohtuudessa pysyä
Että kieltää juopumisen;
Neuvoo ettemme juopuisi sellaisista alkoholipitoisista aineista joista tulee HUONO (PAHA) meno..
Juopumista se ei kiellä, eikä muutenkaan, siellä on neuvoja jotka TULKATAAN kielloiksi.
raivoisasti juopottelua. Miksi?
rapajuoppo, kovasti ainaki mikäläisiä koittaa haukkua! Itsepuolustusta vissiin...
Äläpäs lisäile sanoja sinne. Siellähän sanotaan, että "älkää juopuko viinistä, josta tulee paha meno", ei siis lue "SELLAISESTA viinistä, josta tulee paha meno".
Se mitä siellä lukee tarkoittaa "älkää juopuko viinistä, koska siitä tulee paha meno", ja jotkut suomalaisetkin raamatunkäännökset kääntävät sen juuri niin.
Lue tämä Kirahwin vastaus ja ymmärrä vihdoinkin ja lopeta tämä juomisjutun veivaaminen...se kyllä monia loukkaa...tarvitsisit vintiö noita tupoksen luutatehtaan piiskan jäännöksiä.
Kun teette vääryyttä, niitä kohtaan jotka juovat (epäuskoiset) ja juovat HYVÄÄ viinaa eikä remiua kaupungilla eikä muutenkaan kenellenkään aiheuta pahennusta.
Ja te heitä siitä nuhtelette ja sanotte heidän tekevän syntiä.
Sama koskee myös AVIOEROA, (epäuskoistenkin kohdalal) heille se AINAKIN ON vapaa HUORUUDEN SYYSTÄ OTTAA.
Myös se että sanotte kaiken viinan olevan PAHAA jota se ei todellakaan ole.
Rapajuoppo, muuten mikä se sellainen on?.
Juo rapaa vai , no jokaisella ominaisuutensa.
Minä *haukun?* jokaista joka tekee VÄÄRYYTTÄ.
16. Ja hankitkaat teitänne ajallansa; sillä aika on paha.
17. Älkäät sentähden olko taitamattomat, vaan ymmärtäväiset, mikä Herran tahto on.
###
18. Ja älkäät juopuko viinasta, josta paha meno tulee, vaan olkaat täytetyt (Pyhällä) Hengellä.
###
Kuinkas ymmärrät ## älkäät juopuko viinasta, josta paha meno tulee ## eikö tuo sano selvästi VIINASTA josta paha meno tulee... ei se sano ettei VIINASTA ollenkaan, vaan ainoastaa josta tulee paha meno.
19. Ja puhukaat keskenänne psalmeilla, ja kiitosvirsillä, ja hengellisillä lauluilla, veisaten ja soittain Herralle teidän sydämessänne,
##39. Ja ei tahdo kenkään, joka juo vanhaa viinaa, kohta nuorta juoda; sillä hän sanoo: vanha on parempi.##
NÄMÄT ovat Jeesuksen sanoja.
33. Sillä Johannes Kastaja tuli, ja ei syönyt leipää eikä juonut viinaa, ja te sanotte: hänellä on perkele.
34. Ihmisen Poika on tullut, syö ja juo, ja te sanotte: katso ihmistä, syömäriä ja viinan juomaria, Publikanien ja syntisten ystävää:
Sanotko sinäkin että Jeesuksessa olisi perkele kun hän JOI viinaa.
23. Älä silleen vettä juo, vaan nautitse jotakin viinaa sydämes tähden ja ettäs myös usein sairastat.
TÄSSÄ NÄET RAITTIIN ymmärryksen VIINASTA.
Purkaa yhden LUUDAN ja annan teille OIKEIN ISÄN kädestä.
Juomisessa ja juopumisessa on vissi ero.
Juopumus on aina juopumus, tulipa se sitten niistä sinun mainostamistasi "hienommista" juomista tai halvemmista merkeistä. Niiden sisältämä alkoholi on kemiallisena yhdisteenä täysin sama, ja niiden aiheuttama juopumus on olotilana täysin sama pahaa menoa aiheuttava juopumus.
Toinen on teko ja toinen on sen seuraus.
Tietystihhän joka jou se myös juopuu, ainakin kun juo alkohoolipitoisia juomia.
Riippuu siitä miten paljon juo ja miten vahva pitoisuus juomassa on.
41. Kuitenkin antakaa almua niistä, mitä teillä on, ja katso, niin teille ovat kaikki puhtaat.
42. Mutta voi teitä, te Pharisealaiset! että te kymmenykset teette mintuista ja ruutasta, ja kaikkinaisista kaaleista, ja jätätte pois tuomion ja Jumalan rakkauden: näitä piti tehtämän, ja toisia ei jätettämän.
43. Voi teitä, te Pharisealaiset! jotka rakastatte ylimmäisiä istuimia synagogissa ja tervehdyksiä turulla.
44. Voi teitä, te kirjanoppineet ja Pharisealaiset, te ulkokullatut! sillä te olette niinkuin peitetyt haudat, joiden päällä ihmiset tietämättä käyvät.
45. Niin vastasi yksi lainoppineista ja sanoi hänelle: Mestari, näillä sanoilla sinä myös meitä pilkkaat.
46. Niin hän sanoi: voi teitäkin, te lainoppineet! sillä te raskautatte ihmiset kuormilla, jotka ovat työläät kantaa, ja ette itse yhdellä sormellannekaan tahdo niihin kuormiin ruveta.
47. Voi teitä, että te rakennatte prophetain hautoja, mutta tiedän isänne tappoivat ne.
48. Niin te tosin todistatte ja suostutte teidän isäinne töihin; sillä he tappoivat ne, mutta te rakennatte niiden haudat.
Eikös sillä ole jokin merkitys juutalaisillekkin, es: Aabrahamilla oli parta niin myäs Jeesuksellakin..
Partaan tarttuu ijän mukana viisautta, jotkut leikkaa partansa etei viisaus heitä vain saastuttaisi, ** saastaisille kun mikän ei ole puhdasta.
äidinkielen oppitunti ei liene pahitteeksi Vakaksellekaan, jotta oppisi näkemään lauseen ja sivulauseen merkitykset, sekä subjektin ja objektin.
Miksi suurimmalla osalla ihmisistä on aamulla krapulan lisäksi morkkis?
Miksi jotku ihmiset käyttäytyvät humalassa agressiivisesti?
Miksi alkoholi saa ihmisen tekemään sellaisia asioita, joita ei muutoin tekisi?
Miksi niin monen ihmisen elämä on mennyt alkoholismin takia pilalle?
Miksi niin monet ihmiset häpeävät sitä, että ovat juoneet?
Mitä hyvää elämääsi on alkoholi tuonut?
Kun mietit näitä kysymyksiä, saatat saada jotain vinkkiä siittä, miksi on parempi olla juomatta.
Raamatussa ei kielletä juomista, mutta sanotaan näin:
"Älkää juopuko viinistä, josta paha meno tulee"
Mutta, voi meitä ihmisiä, kun niin harva pystyy pitämään juomisensa maistelussa. Siksi me olemme katsoneet paremmaksi elää ilman viinaa.
(",)
siinä on ero
Koska juovat HUONOJA viinoja JOISTA TULEE PAHA MENO!
viinaa ja viiniä voi ottaa sivistyneestikin. se riippuu siitä, paljonko ottaa ja missä seurassa. itse en saa koskaan edes krapulaa, saati morkkista.
mutta niin olen käsittänyt, että Raamattu varoittaa ihmisiä juomisesta. aiheellinen varoitus toki.
" Miksi suurimmalla osalla ihmisistä on aamulla krapulan lisäksi morkkis? "
Kemiaa, alkoholi aiheuttaa aivoissa reaktion, josta morkkis (osaltaan) johtuu.
"Miksi jotku ihmiset käyttäytyvät humalassa agressiivisesti?
Miksi alkoholi saa ihmisen tekemään sellaisia asioita, joita ei muutoin tekisi?"
Molempiin vastaus on: Alkoholi poistaa ihmiseltä estot.
"Miksi niin monet ihmiset häpeävät sitä, että ovat juoneet?"
Jaa-a. Ehkäpä yhteiskunta yleisesti paheksuu juopumista.
"Mitä hyvää elämääsi on alkoholi tuonut?"
Oikein paljon ja monia hyviä asioita. Hauskoja iltoja, rentouttavia iltaoluita, mukavia ystäviä, seksiä, tyttöystävän, itsevarmuutta, kokemuksia, muistoja.