Charles Plogman on voittanut Iskelmä-Finlandia -palkinnon. Nokialla Tapsan Tahdeilla jaettu tunnustus on arvoltaan 10000 euroa.
Kevyen musiikin palkinnon saajan valitsi säveltäjä-muusikko Henrik Otto Donner. Palkintoa tavoittelivat Plogmanin lisäksi Annika Eklund, Kaija Koo, Pertti Neumann ja Finlanders-yhtye.
Finlanders voitti yleisöäänestyksen. Bändi sai 48 prosenttia annetuista äänistä.
43-vuotias Plogman on aiemmin laulanut yhtyeissä Charlies, Amore, Styrox ja Stig Snickars. Vuodesta 2005 hän on työskennellyt sooloartistina ja keikkaillut Tommys-yhtyeen kanssa.
Plogmanin soolouran hittejä ovat muun muassa Jalat alta, Pientä unelmaa, Aamuun on hetki aikaa ja Lanka jo palaa. Hänen kaksi soololevyään on myynyt kultaa.
Iskelmä-Finlandiaa on jaettu vuodesta 2001 lähtien. Aiempina vuosina tunnustuksen ovat pokanneet Antti Huovila, Marion Rung, Kari Tapio, Matti ja Teppo, Jari Sillanpää, Paula Koivuniemi, Eino Grön ja Olli Lindholm.
Iskelmä-Finlandian saamisen perusteena voi olla vuosia jatkunut pitkä ja menestyksekäs työ esiintyjänä. Myös nuoremman artistin vahvat näytöt suuresta menestyksestä voivat riittää palkinnon saamiseen.
Charles Plogman
22
774
Vastaukset 22
- 0987 hyj
ibknlm.kl.
"Kevyen musiikin palkinnon saajan valitsi säveltäjä-muusikko Henrik Otto Donner. "
- ha ha ha
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Charles Plogman voitti Iskelmä-Finlandian/1135247903822
ha ha ha kirjoitti:
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Charles Plogman voitti Iskelmä-Finlandian/1135247903822
mutta kyllä tässäkin on taas Tuppursson Tappurssonnin takuumiehenä!
- eller hur, Tala?
heikki_tala kirjoitti:
mutta kyllä tässäkin on taas Tuppursson Tappurssonnin takuumiehenä!
Miten sä aina keksit noita outouksia,
oli asia mikä tahansa?
Ps. Palkittua artistia en ole koskaan
nähnyt humalassa esiintymislavalla,
kuten "fenno-artistit" hyvin usein ovat. - on noin
heikki_tala kirjoitti:
mutta kyllä tässäkin on taas Tuppursson Tappurssonnin takuumiehenä!
10-vuotiaan tasolla.
on noin kirjoitti:
10-vuotiaan tasolla.
...ja jotta logiikka olisi täydellinen niin suomenkielisten tulisi aina antaa kaikki palkinnot meille ruotsinkielisille jotta peli olisi täysin reilua eikä kukaan pääsisi suosimaan omiaan!
- Pois pakkoruotsi !
Suomen kielellä Plogman on iskelmäuransa tehnyt..
Jos hän olisi kielitalibanien toiveiden mukaisesti jäänyt rantakaistaleelle laulelemaan ruotsin kielellä, siellä hän edelleen tuntemattomana lauleskelisi.
Eli taas on todistettu, ettei ilman suomen kielen osaamista tässä maassa pääse puusta pitkään--harvinaisen yksikielinen maa..
Charles sen on oivaltanut.. avarakatseinen mies.. - fiksu kaveri
Pois pakkoruotsi ! kirjoitti:
Suomen kielellä Plogman on iskelmäuransa tehnyt..
Jos hän olisi kielitalibanien toiveiden mukaisesti jäänyt rantakaistaleelle laulelemaan ruotsin kielellä, siellä hän edelleen tuntemattomana lauleskelisi.
Eli taas on todistettu, ettei ilman suomen kielen osaamista tässä maassa pääse puusta pitkään--harvinaisen yksikielinen maa..
Charles sen on oivaltanut.. avarakatseinen mies..toisin kuin nämä suomenkieliset
"artistit", jotka läträä "kuningas-
alkoholin" kanssa ja laulavat
englanniksi, itsetuntoaan kohottaakseen. - djkjl
Ankdam kirjoitti:
...ja jotta logiikka olisi täydellinen niin suomenkielisten tulisi aina antaa kaikki palkinnot meille ruotsinkielisille jotta peli olisi täysin reilua eikä kukaan pääsisi suosimaan omiaan!
pahan pistit, tuo varmastu sattuu Talan sielussa, mikäli hänellä sellaista ylipäätään on...
- pakkoruotsinet
Suomenruotsalainen Henrik Otto Donner antoi palkinnon suomenruotsalaiselle Charles Plogmanille. Näin se menee, Suomessa.
- Charles ihanaa
Oikea mies voitti
- Kuka on Charles Plogman?
Charles ihanaa kirjoitti:
Oikea mies voitti
Onko joku joskus aikasemmin kuullut tuon nimisestä laulajasta? Tai yhtyeistä Charlies, Amore, Styrox ja Stig Snickars? Miksei hän ole aikasemmin noussut valtamedian otsikoihin laulajan lahjoillaan?
Jos jotain positiivista haetaan niin ihan hyvä että joku tuntematon muusikko sai palkinnon. Hän varmaan tarvitsee tuota palkintoa saadakseen mainetta. - Nisse vsa
Punikki tonneri antoi toiselle luikulle palkinnon,ihan kuten mannerheimin ristit jaettiin suuremmaksi osaksi.
- sappua
Olivatpa valintaperusteet mitkä tahansa niin minusta Finlanders-yhtye on paras.
jolla on noin epäisänmaallinen nimi!!
Eikö SuoLin kuuluisi puuttua asiaan!! tai ainakin esittää närkästyksensä!!- sappua
Ankdam kirjoitti:
jolla on noin epäisänmaallinen nimi!!
Eikö SuoLin kuuluisi puuttua asiaan!! tai ainakin esittää närkästyksensä!!Oli mikä oli niin hienosti ja laaja-alaisesti musisoivat. Tiedän porukan jo vuosien ajalta.
Ei nimi miestä pahenna jos ei mies nimeä. - kuten.
sappua kirjoitti:
Oli mikä oli niin hienosti ja laaja-alaisesti musisoivat. Tiedän porukan jo vuosien ajalta.
Ei nimi miestä pahenna jos ei mies nimeä.-Olavi Virta
-Tapio Rautavaara
-Tapani Kansa
-Markku Aro
-Jne
Toisenluokan palkinnot ei merkkaa mitään.
-Suomen ainoan euroviisu kisa voiton toi Lordi
-Suomen kaikku ulkomailla pärjäävät pop ja rock bändit on Fennoja - Faktapölö
kuten. kirjoitti:
-Olavi Virta
-Tapio Rautavaara
-Tapani Kansa
-Markku Aro
-Jne
Toisenluokan palkinnot ei merkkaa mitään.
-Suomen ainoan euroviisu kisa voiton toi Lordi
-Suomen kaikku ulkomailla pärjäävät pop ja rock bändit on FennojaKaikki mikä kulttuuriin liittyy on fakta ,mutta mitä ne riiviöt tähän liittyy ja yleensäkin pitäkää nyt edes itsestänne huolta.Kysykää lisää neuvoja 0500-124223 ohjelmasuomi2000.fi
- Taiteilija Oulusta
Faktapölö kirjoitti:
Kaikki mikä kulttuuriin liittyy on fakta ,mutta mitä ne riiviöt tähän liittyy ja yleensäkin pitäkää nyt edes itsestänne huolta.Kysykää lisää neuvoja 0500-124223 ohjelmasuomi2000.fi
Ei se auta jos on pelkkää karismaa ,sekä esiintymiskykyä.Pitää olla myös luovuutta ,yleensä omasta elämästä kansalle! edelliselle kaverille varmaan kannattaa soittaa!
- han Plogman
Så e te!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3921476- 71798
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et38737Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri29684- 52652
- 44635
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht383609- 63543
- 88527
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle21474