Kertokaa nyt nuo alkoholijuomien ikärajat siis vahvin mitä 18vuotias saa ostaa? jne..koskenkorvan ikäraja?
Alkoholijuomien ikärajat??
5
15910
Vastaukset
- ollaan
Eikös se mene niin että mitä ne sulle myy Virossa, sitä saat ostaa.
Ja eihän laki kiellä 18-vuotista kuljettamasta alkoholia, oli siinä sitten voltteja vaikka kuinka? Samoin juoda sitä saa.
Jos Suomessa ei ALKOssa saa myydä 18-vuotiaalle kossua, niin kyllä sitä varmaan Virossa myydään.- Faktaa
"Ikärajat
Alkoholijuomia koskevilla ikärajoilla tarkoitetaan sitä, minkä ikäinen henkilö saa Suomessa pitää hallussaan ja kuljettaa alkoholijuomia.
20 vuotta
Väkevät alkoholijuomat, yli 22 %
18 vuotta
Alkoholijuomat, enintään 22 %, esimerkiksi:
aperitiivit, kuten vermutit, katkerot, sherryt, long drinkit, siideri ja kuohuviini
miedot viinit (puna-, valko- ja roséviinit)
olut"
========
Edelleen voimassa olevan Alkoholilain mukaan kaikkien alkoholijuomien hallussapito on kielletty alle 18-vuotiailta ja väkevien alkoholijuomien (yli 22 tilavuus-%) hallussapito vastaavasti alle 20-vuotiailta.
- pikkuinen
onko 16-vuotiaan helppo vai hyvin helppo ostaa viinaa virosta?
- esa
itellä ei siihen aikaan ollu mitään ongelmia.. ei kyllä suomessakaan.. joltain ne on kuulemma kysyny et kuin vanha ja ei oo kaikille myyny, mut kukaan ei oo jääny ilman.. eli kaikki saa
- Anonyymi
Vahvin alkoholijuoma, jota 18-vuotias saa ostaa Suomessa on 22 prosenttinen väkevä viina. Koskenkorvan 38 prosenttinen Koskenkorva-viina kuuluu siis tähän kategoriaan ja sen ikäraja on 18 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648