Mitenkäs se olikaan..

Eikös rakennusalan kuittiepäselvyyksissä ollut kyse siitä, että kuitteja kierräteltiin samankin omistajan eri yritysten välillä ja näin hyödyttiin mm arvonlisäveronpalautuksista?
3121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Saatavissa virallista tietoa alla olevan mukaisesti..

9 Luku
Yhdistysrekisteriin merkitseminen

47 § Viranomaiset


Yhdistysrekisteriä pitää patentti- ja
rekisterihallitus. Yhdistysrekisteriasioiden
paikallisviranomaisina toimivat
[väestökirjahallinnosta annetussa laissa (76/84)]
tarkoitetut rekisteritoimistot. (13.12.1994/1177)


Yhdistysrekisteri siihen kuuluvine asiakirjoineen on
julkinen. Jokaisella on oikeus saada otteita ja todistuksia yhdistysrekisteristä ja siihen kuuluvista asiakirjoista siten kuin viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetussa laissa (621/1999) säädetään. (21.5.1999/685)

Äänestä

Toinen yrittäjä kirjoittaa kuitin jostain aivan olemattomasta, työstä, myynnistä palvelusta, jollaista ei koskaan ole tapahtunutkaan.

Sama ihminen voi tehtailla satoja kuitteja näin. Se menee niinkauan hyvin kun ei katsota, onko kuittien takana mitään todellista.

Näin voi yrittäjä ottaa omasta yrityksestään perusteetta mahtavaa "palkkaa", ilman veroja. Tunnen sellaisen henkilön , joka on näistä tuomittu, en viitsi ihan kysyä.

Oikaiskaa, jos tiedätte tapahtuvan muulla tavalla. Näin voi tehdä myös tässä nimenomaisessa yrityksessä.

Äänestä
  • Tuollainen ainakin on, että eri yritysnimiä noinkin paljon samalla henkilöllä. Mikähän tarkoitus sellaisella on??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yritysryppäissä.. kirjoitti:

Eikös rakennusalan kuittiepäselvyyksissä ollut kyse siitä, että kuitteja kierräteltiin samankin omistajan eri yritysten välillä ja näin hyödyttiin mm arvonlisäveronpalautuksista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu