Osaako joku kertoa onko vaaraa että kärpäsen toukat eläisivät / kasvaisivat mahassa / suolistossa? Poikani 2v 3kk söi pöydälle jääneen nakin johon kärpänen oli muninut muniaan... yöks! Paketissa oli kaksi nakkia vielä sen jälkeen jäljellä ja niissä oli paljon pieniä vaaleita kärpäsen munia. Siinä vaiheessa vasta tajusin asian. Voisiko hänelle syöttää jotakin "neutralisoivaa" vai kuolevatko toukat vatsahappoihin?
Kiitos avusta jo etukäteen!!
Kärpäsen munat lapsen mahassa/suolistossa?!
8
8059
Vastaukset
- mahassa..
hyvää ravintoa itseasiassa,ei syytä huoleen.
- tuollaista vaaraa
Minut yllätettiin pienenä nuolemasta nahkaista kärpäslätkää oikein antaumuksella (puhdasta tuli ; ) ) ja selvisin siitä hengissä.
- kikiki
Heh. itseasiassa sama homma oli täälläkin tällä viikolla, poika naposteli pihviä naapurissa ja sitten alko katteleen et mitäs tossa onkaan..yöks. Ei oo tullut mitään seurauksia. Itsehän fiksuna vauvana söin jatkuvasti kärpäsiä jos niitä löysin-kuolleita kaiketi...ja ihan normaali musta on tullut ;) ei hätää.
- Anonyymi
"ja ihan normaali musta on tullut"
Miten tiedät olevasi ihan normaali?
- Tarkkaile kakkaa vähän!
Kakatessahan ne ulos putkahtavat, ja potasta löytynevät. Aika pieni on mahdollisuus lapamato tuosta saada.
Jos todella huono tuuri on käynyt, niin lääkäriltä todellakin saa kyllä matokuurin. - juuh
Lapamato kärpäsen munista....?
- Anonyymi
Söin luomumandariinia. Pari-kolme lohkoa olivat nahistuneempia, mutta ajattelin syödä.. kolme lohkoa kokonaisuutena syötyäni, huomasin valkoisen (tai mandariinin vuoksi hieman oranssihtavan) toukan (n. 5 mm - 8 mm ja 1 mm paksun) kipristelevän lohkon päällä ! :) Tulipa sylkäistyä suussani oleva mandariininlohko pois aika nopeasti! Eli.. ehkä söin, ehkä en, valkoisen toukan, varmaankin kärpäsen? Mutta ainakin yhtä eli siinä lohkon päällä ollutta sitten pääsin tarkemmin tarkastelemaan.. Mandariini oli isohko ja ilmaa oli kuoren ja hedelmälohkojen välissä tässä yksilössä. Ulospäin näytti ihan ehjältä ja siksi yllätys oli aika suuri!
Ovatko muna kuoren päällä ensin ja sitten toukka pääsee kaivautumaan hedelmän sisään? Vai miten tuo toukka oli mandariinin sisälle, niiden huonompien ja hieman kutustuneiden kosteiden lohkojen väliin päässyt?
Nyt tapauksesta on 1 h ja yhä hengissä ja terveenä, pienellä henkisellä kolhulla varustettuna :) Pitäisikö ao. luomuerästä äkkiäs syödä mandariini, ettei jää "kummittelemaan". Uskon kyllä terveelliseksi luomuksi, koska elävä toukka oli sisällä eikä kemikaalin tappama muna siis.. - Anonyymi
Vaikka tästä on jo 15v, jos joku teistä syö ruoan johon kärpänen on muninut, ei haittaa, koska mahaneste tuhoaa ruoan munan mukana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753504Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1391921Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041671- 851530
- 881524
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531202Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001160Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä
Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity2671146Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois721111- 631031