Vaikuttiko vaalirahoitus-skandaali äänestyskäyttäytymiseesi?
Itse sain yhden syyn lisää olla osallistumatta ja panostaa broilerien korvaamiseen (pienellä määrällä) korkeakoulutetuilla asiantuntijoilla (ei suojatöitä enää).
Itse sain yhden syyn lisää olla osallistumatta ja panostaa broilerien korvaamiseen (pienellä määrällä) korkeakoulutetuilla asiantuntijoilla (ei suojatöitä enää).
Vastaukset 3
Vanhimmat
siten että pystyy jopa keskustelemaan asioista niiden oikeilla nimillä ilman Kekkoslovakian haamua:)
Lintukotomme alasajo on vasta alussa ja kyyti vaan kylmenee..lama syö kansaa rotan lailla ja herrat vaan ostaa porssejaan..kysykää lapsiperheiltä miltä tuntuu asua "hyvinvointi" Suomessa!
Suuret ikäluokat saivat talot ja työt, nyt jää nuorille luu käteen..
Äänestää yritän aina. Vaikka sitten tyhjää. Huolestuttavinta näyttää olevan se, että presidenttimmekin peittelee jostain syystä rahoittajiaan vuoden 2006 vaaleista.
STT:n 31.7.2009 päivätyssä uutisessa hän lausui seuraavaa:
Itä-Savon ja Länsi-Savon haastattelema Halonen muistuttaa, että oikeanlainen puoluetuki ja rahoitus kuuluvat politiikkaan.
- Politiikan ja yhteisten asioiden hoitaminen on todellakin yhteistä. Tässä mielessä kun on vaaleja, olivat ne sitten kunnallisvaaleja, eduskuntavaaleja tai presidentin vaalit, ymmärrettävästi sellaiset tahot tukevat ehdokkaita sen mielesesti, mitkä heidän intrenssinsä ovat. Mutta intressien yhteys ei saa olla liian läheinen. Se ei saa olla kaupankäyntiä, Halonen sanoo haastattelussa Itä-Savossa ja Länsi-Savossa.
Halosen mukaan puolueille tai ehdokkaille maksettava tuki ei voi olla kauppaa yksittäisten yritysten tai henkilöiden etujen puolesta. Presidentin mielestä Suomen uskottavuus avoimena yhteiskuntana ei ole kärsinyt.
Mielestäni on ja erittäin paljon. Riittää kun vilkaisee presidenttimme omaan vaalirahoitusilmoitukseen vuoden 2009 vaaleista:
http://ajankuva.blogspot.com/2009/04/vaalirahoituksen-avoimuudesta.html
puolue on jo isoin puolue ja jopa lintukodossa kohta nähdään valo!