Haloo eduskunta!! Eikös näille ulkomaalisille marjanpoimijoille voitaisiin säätää jonkunsorttinen vero myytävistä mustikoista. Perkeke taas oli ulkomaalaiset poimijat putsanneet minun vakio mustikka paikan. Siellä niitä oli kymmenittäin ämpäreiden kanssa. Rahat mitkä ulkomaalaiset saa mustikoista menee ulkomaille.Ei Suomi hyödy mitenkään niistä.
mustikka
4
572
Vastaukset
- poimija myös
Sinun vakiopaikka,haloo! Kyllä noihin metsiin jää keräämättömiäkin ihan liikaa. Lopeta tuo naurettava ruikutus. Hyvä että hekin viitsivät poimia. Marjoja riittää varmasti kaikille.
- riitä
ei edes niille tänne rahdattaville poimijaraukoille. Kainuussa ja Lapissa on pakkanen pominut mustikat jo ennakkoon. Viimekesänäkään mustikkaa ei ollut vaan kihokilla ja muilla yrteillä yritettiin tilannetta paikata. Suuri osa poimijoista joutui palamaan kotimaahansa taskut tyhjänä.
- ammattina
Ei marjoja todellakaan riitä kaikille. Taidat olla joku sunnuntai poimija kun et mitään ymmärrä. Nyt puhutaankin ammattimaisesta marjanpoimisesta, tuhansista kiloista. Metsiin jää keräämättömia mustikoita, mutta pitäisi olla helikopteri jotta niitä pääsisi keräämään. Kyllä Suomalaisetkin viitsisivät kerätä, jos ei poljettaisi hintoja alas.
- helikopteri
ammattina kirjoitti:
Ei marjoja todellakaan riitä kaikille. Taidat olla joku sunnuntai poimija kun et mitään ymmärrä. Nyt puhutaankin ammattimaisesta marjanpoimisesta, tuhansista kiloista. Metsiin jää keräämättömia mustikoita, mutta pitäisi olla helikopteri jotta niitä pääsisi keräämään. Kyllä Suomalaisetkin viitsisivät kerätä, jos ei poljettaisi hintoja alas.
Lentäenhän ne ulkomaalaisetkin "sun" mustikoita tulee poimimaan. Aika huonoksi on mennyt joko metsät tai ammattikerääjien jalat,jos ei apajille pääse kuin helikopterilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1502893- 2352183
- 492123
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2251969Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261710Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä821456Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve391310- 1221178
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3171060Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65895