Voyager -99 matkamittari

ei pelaa?

Osaako kukaan arvioida/neuvoa missä mahtaa olla vika...

Voyager 2.4 automaatti (-99) ja matkamittari lakkasi toimimasta. Lisäksi vaihteisto ei suostu vaihtamaan ja jotenkin tuntuu että D:llä kun ajelee niin on 2-vaihde silmässä. Pakki menee päälle aivan hyvin ja vaihtaa myös vapaalle ihan ok joten jotain eloa lootassa ainakin on... vaihteistosta ei kuulu mitään ylimääräistä.

Kokeilin vähän reilummin painaa kaasua taajama-aluella ajaessa siten että kierrokset oli jossain 4-5 tuhannen huitteilla ja silloin nopeusmittariin tuli eloa hetkellisesti... kävi jopa 160km huitteilla ja heilui "holtittomasti". Nopeutta oli todellisuudessa ehkä 70km/h.

Onkohan kyseessä nopeusanturi vai mikä? Ja paljonkohan tuommonen nopeusanturi kustantaa, pystyykö sen itse asentaa (helposti) ja missä helevetissä se on :-)

9

1005

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli kyseessä

      Nopeusmittari ei pelaa tuossa edellisessä viestissä... tää on tätä perjantai illan huumaa...

    • mmakine

      Nopeusanturi on vaihdelaatikon etupuolella, tarkan sijainnin kertominen on sitten melkein mahdotonta. Oman auton konepellin alla en käynyt katsomassa mutta noin nopeasti Haynesin kuvaa katsoen arvioisin että se on vaihdevaijerin vieressä, edestä katsoen oikealla oleva sähköliitin. Haynesin Kytkentäkaavion mukaan signaalipiuha on vaaleanvihreä/valkoinen ja maapiuha tummansininen/musta. Olettaen siis että kyseessä on 4-vaihteinen 41TE-laatikko mutta ei kai suomessa 3-vaihteisia juuri ole?

      Katso tuolta
      http://www.rockauto.com/

      Ota osaluettelosta part number search ja laita siihen 5S4677. Näet siitä Anturin hinnan joka tänään on 36,79 USD suomeen roudaamisen tuska. En tiedä mistä se kannattaisi oikeasti ostaa mutta tuolta sivulta näet myös anturin kuvan jota katsellessa voi helposti päätellä millainen homma sen vaihto on. Ei iso.

      Anturi antaa nopeustiedon TCM:lle joka antaa sen PCM:lle josta sitä jaellaan kaikille sitä tarvitseville laitteille. Vaihdelaatikko on vikatilassa kun ei saa nopeustietoa. Muista että vika ei välttämättä ole itse anturissa. Tarkasta myös kaikki piuhaliitokset. Toivottavasti ei ole TCM tai PCM rikki.

      • jo tästä

        Kiitosta vaan vinkeistä. Sitten jos vielä valaiset että mitä nuo TCM ja PCM on...

        nimim. Tankata osaan


      • mmakine
        jo tästä kirjoitti:

        Kiitosta vaan vinkeistä. Sitten jos vielä valaiset että mitä nuo TCM ja PCM on...

        nimim. Tankata osaan

        TCM = Transaxle control module
        PCM = Powertrain control module

        Eli vaihdelaatikon ja moottorin/vaihteiston tietokoneet.


      • ph
        mmakine kirjoitti:

        TCM = Transaxle control module
        PCM = Powertrain control module

        Eli vaihdelaatikon ja moottorin/vaihteiston tietokoneet.

        jenkin omistajana parhaan palvelun ja kohtuulliset varaosahinnat olen saanut koskenkorvalta jari mäeltä katso yhteystiedot netistä "jari mäki"


    • Sege88

      Hei. Mulla on sama vika. Saitko omasi korjattu? Ja mitä oli sökönä?

    • chrysler voyager 99

      Mullakin on täsmälleen samat viat ja oireet ja sama auto ja vuosimalli, kun joutui ajaa kakkosella 100 km 5500 kierroksilla ihme ettei moottori lämmennyt . Mutta tietääkö kukan ja onko kukaan löytänyt syytä?

    • twistinhyppysähkö

      älä sulje pois madollisuutta, että kaksi erillistä vikaa . Nopeusanturi voi aiheuttaa mittareiden sekoilun ja ehkä nykimisen ylempien vaihteiden kohdalla, mutta kierrokset voi aiheutua laxt shutdown releen toimintahäiriöstä, Jos autossasi on mikrorele pääsulakerasiassa konepellin alla on tämä toiminto TCM moduulissa jos isompi rele niin voisit kokeilla sen vaihtoa.

    • Cy99

      Minullakin sama vika. Löytyikö ratkaisua vikaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11185
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1076
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      105
      1001
    Aihe