sora hiekaksi

Miten voi vaihtaa soran hiekkaan, kun akvassa on kaloja? Haluaisin ottaa monneja, ja nehän tarvitsevat hiekkapohjan.
4280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Yksi hyvä keino on, jos ei ole kovin iso akvaario kyseessä, nakata kaikki tekniikka, kalat ja kasvit saaviin ja sitten vaan vaihtaa sora hiekkaan.

Jotkut ovat kuulemma tehneet niin, että ovat ottaneet sorapohjan pala palalta ylös vaikka akvassa on kalatkin sisässä. Sitten laittaneet pakastepussiin sen määrän hiekkaa kuin ottivat soraa ylös. Sitten kun hiekkapussi on akvaarion pohjassa siihen tehnään pohjaan reikä, niin hiekka valuu pussista ulos eikö pöllyä pitkin akvaariota.

Eivät kaikki monnit tarvitse hiekkapohjaa, sellaiset vaan jotka tonkivat hiekkaa kuten monniset. Myös joillekin nuoliaisille hieno hiekka on välttämättömyys, esim. piikkisilmät diggailevat hiekan pöllyttämisestä.

Äänestä

... tarvi hienoa hiekkaa akvaarion pohjaksi, nyt kun sain näsäviisasteltua niin tarkoitat kait Corydoras suvun panssarimonnisia joista on muutaman vuoden aikana tullut oikea villitys akvaristien parissa.

Niille tosiaan on fiksu idea antaa mahdollisuus tonkia hienossa hiekassa olevia ravinnon rippeitä joita ne etsivät "tuntoviiksillään".

Ns. sorassa viikset tahtovat ahnaan tonkimisen tuloksena kulahtaa pois joka ei kait ole mukava asia kaloillekkaan, mieti ite jos sulta nypittäisiin viiksikarva/taimuukarva kerrallaan (kellä nyt sitten viikset tai muutkarvat kasvaa) pois hiekkapaperia apuna käyttäen, saattaa tehä kipiää?

Homman aloittaisin niin jotta pesisin hiekan ensiksi pölyttömäksi ammeessa "lasten pesuamme", kun yhtään pölyä ja likaa ei enää jää pesuveteen homma on valmis. Kalat saaviin tai ämpäreihin, jossa akvan vettä, odottelemaan. Valuta akva vettä puolet pois ja suodatin sammuksiin.

Kasvit kalojen kanssa lillumaan ja kivet ja kannot ämpäriin kans, sitten lapiolle töitä Vanhat hiekat vaikkas naapuri yhtiön lasten hiekkalaatikkoon, ei vaiska. Johki ämpäriin. Uusi hienohiekka tilalle niin paljon hiekkaa jotta takaosassa on paksuimmillaan n. 5-7cm.

Istuttele kasvit uuteen hiekkaan ja laita ravinne pallukoita kunnolla niiden ympärille. Kannot ja kivet takasin akvaan.

Suodatin pyörimään ja lisää vettä tarpeeksi.

Sitten neljän tunnin raadannan jälkeen kalat takas akvaarioon ja odottelemaan sameuden poistamista.

Olikohan homma siinä?!!!

Ainiin, mulla meni tollaset 20kg hiekkaa 355l akvan hiekan vaihtoon. Laske siitä oma tarve.

Äänestä
  • "... tarvi hienoa hiekkaa akvaarion pohjaksi, nyt kun sain näsäviisasteltua niin tarkoitat kait Corydoras suvun panssarimonnisia joista on muutaman vuoden aikana tullut oikea villitys akvaristien parissa."

    No nytpä se vaari laittoi hyvä viisastelun aiheen.
    Hihiii, ei ne ole panssarimonnisia vaan panssarimonneja. Se on monnikalaheimo. Siihen kuuluu hmmm....jotain kymmenisen eri sukua, joista Corydoras, Aspidoras ja Brochis nimiset suvut ovat monnisia. Ups. tarkistin asian, panssarimonneja on kahdeksaa eri sukua.
    http://www.fishbase.org/Nomenclature/FamilySearchList.cfm?famcode1=156&famcode2=&Group=species

    Äänestä

  • ...no ihmettelen vaan tuota kun omassa 200 litraisessa on 35 kg hiekkaa ja sulla noin isossa niin vähän!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vesitähdikki kirjoitti:

Miten voi vaihtaa soran hiekkaan, kun akvassa on kaloja? Haluaisin ottaa monneja, ja nehän tarvitsevat hiekkapohjan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu