PARAS POIMURI?

mutsikoille

Mikä olisi paras poimurimalli mustikoille?

Olen pitänyt vanhasta peltisestä missä piikit on kuin paksua rautalankaa. Sellaista vaan ei löydy enää, joten ostaa hökäsin toiseksi koneeksi Etolasta semmosen muovisen rojun jolla ei tehnyt mitään. Piikit siinä on U:n muotoon taivutettua muovia joten kerääviä piikkivälejä on ihan liian vähän. Tuntuu myös, että sillä vaan liiskaa marjat, ei paljon käsillä keräämistä nopeampaa.

Onko nyt jotain myynnissä olevaa mallia millä homma käy?

4

4679

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käsin

      Poimin käsin noin 2 litraa tunnissa, mutta marjat ovat huippulaatuisia ja täysin puhtaita. Minulla on kyllä harava, jolla olen poiminut välittäjille joskus aikaisemmin(enää en viitsi), mutta haravalla poimittu marja soveltuu vain koneelliseen puhdistukseen. En tunne lainkaan näitä pieniä käsipoimureita.

    • Jonas ...

      Katso kuluttajalehden testi netissä

      ruåtsalainen Jonas ja pikku-Jonas ottivat kärkitilat

      • ei tieta

        mistähän niitä saa ostaa?


    • anttirantalalappajärvi

      Poimuria en käytä kuin puolukan ja karpalon keräämiseen ja siihen tarkoitukseen soveltuu erinomaisesti ihan tavallinen muovinen poimuri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      897
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      647
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      572
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      31
      542
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      508
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      503
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      75
      457
    9. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      436
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    Aihe