haluaisin olla uskovainen taas, haluaisin osata mutta kun ei! maailma on vienyt mukanaan. on ikävä sitä turvallisuuden tunnetta. olkaa te onnellisia joilta uskoa ei ole otettu pois! olen onnellinen teidän puolesta. itse olen naimisissa sellaisen miehen kanssa joka ei ole uskovaisesta perheestä, hänen takiaan uskonkin kielsin. elämämme on onnellista ja ihanaa mutta siti, kaipaan sitä, mitä olin ennen!
halu olla uskomassa
24
375
Vastaukset
- Tuomari Kyömynenä
Kaikkea hyvää ei saa. On tehtävä valintoja.
- minä vain..
ei saakkaan ja osaan nauttia siitä mitä minulla on, rakastava mies ja ihana pieni poika vauva. tarkoitin sitä vain että nauttikaa siitä ihanasta lahjasta jonka jumala on teille lahjoittanut! ja että olen onnellinen siitä että kaiken tämän ehkäisy jupakan jälkeenkin vieläkin löyty paljon niitä jotka kuitenkin uskovat!
- parannuksessa
tulee mieli, joka haluaa hyljätä kaiken synnin, ja sen mikä on jumalasta erottanut. nyt on vielä mahdollisuus palata ja pyytää evankeliumia omalle kohdalle. Uskomisen asiat ovat henkilö kohtasia. luota ja elä uskomassa taas jälleen.
- samalaisessa
tilanteessa kuin sinä. Jumala voi kyllä sinut vielä johdattaa takaisin valtakuntaansa, jos vain itse tosissasi haluat. Niin kävi minullekin.
- haluat
olla uskossa Jeesukseen = OK
Jos haluat olla uskomassa = olet vl = saatanan lapsi- onko sama asia?
sama asia olla uskomassa. ja olla uskomassa Jeesukseen. koska olla uskomassa tarkoitetaan myös että mieli elää jumalan sanan mukaisesti ja uskoo Jeesukseen mutta myös Jumalaan.
kyllä monet jotka on uskossa jeesukseen sanovat että kun tulin uskoon. ja uskoon ei tulla omin voimin, koska Jumala saattaa uskoon.
mikä saatana sitten on, eikä saatana usko jeesukseen? kyllä varmasti uskoo muttei "ole uskomassa, vaan on vihollinen ja kapinoi taivasta vastaan" onko sama asia? kirjoitti:
sama asia olla uskomassa. ja olla uskomassa Jeesukseen. koska olla uskomassa tarkoitetaan myös että mieli elää jumalan sanan mukaisesti ja uskoo Jeesukseen mutta myös Jumalaan.
kyllä monet jotka on uskossa jeesukseen sanovat että kun tulin uskoon. ja uskoon ei tulla omin voimin, koska Jumala saattaa uskoon.
mikä saatana sitten on, eikä saatana usko jeesukseen? kyllä varmasti uskoo muttei "ole uskomassa, vaan on vihollinen ja kapinoi taivasta vastaan"***mikä saatana sitten on, eikä saatana usko jeesukseen? kyllä varmasti uskoo muttei "ole uskomassa, vaan on vihollinen ja kapinoi taivasta vastaan"***
Voipi olla vaikka uskomassakin , muttei se saatanaa auta. Koska saatanan syntien edestä ei ole enää uhria. Sitä saa vl:kin parannusatomaatiossaan miettiä, onko hänen tahallisten syntien edestä enää Uhria.- xxxoooxxx
Tällaisiin kirjoituksiin törmää jatkuvasti tällä palstalla. Silti monet täällä väittävät että vl:t tuomitsevat. Kysynpä vain, että kuka täällä tuomitsee ja ketä?
- Apel
Lestadiolaisuus ei ole saatanasta vaan Jumalasta. Jumala puhui Lestadiuksen kautta eikä se ollut saatana. Voit vielä parantua etkö käsitä että saatana se on sinussa eikä vlssä. Irrottaudu sillä Jumalan pilkka on vakava synti. Jumala antaa sinun pilkata vähän aikaa ja katsoo pystytkö erkanemaan saatanasta mutta ei kauaa.
- lyyleri
Onpa täällä hurjia syytöksiä!!! Ettei olis poliisiasia..!?
- veli vl
xxxoooxxx kirjoitti:
Tällaisiin kirjoituksiin törmää jatkuvasti tällä palstalla. Silti monet täällä väittävät että vl:t tuomitsevat. Kysynpä vain, että kuka täällä tuomitsee ja ketä?
laki tuomitsee syntisiä, ei vl, mutta syntinen kokee lain saarnan joko pelastukseksi taikka syyttelyksi.
niin syytti kansa lestadiuksen aikana keski ruotsissa saaranannutta uskon-veljeä,
hänet oli (en muista nimeä) valittu sinne vartavasten kirkkoherraksi koska hänellä oli kantava ääni ja kirkossa ei siihen aikaan ollut äänentoistoja, kyseessä oli siis valtava kirkko pienellä paikkakunnalla keskiruotsissa.
kansa pettyi uuteen kirkkoherraan, sanoivat että liikaa nuhtelee ja syytteleen, he halusivat pois hänet kirkon palveluksesta mutteivät enään saaneet sitä pois koska oli hänet sinne haluamalla hänet ensin halunneet. oli pitkään tyhjänä iso kirkko, kunnes alkoi herätyksen ajat, tuli kirkko jopa pihalle asti porukkaa täyteen.
- tynnyrissä
kasvatettu ja kasvanut, ei osaa elää oikeaa ihmiselämää vaan kaipaa takaisin tynnyriin eli aivopesu on siltä osin onnistunut
- lyyleri
saanut maistaa kuinka Herra on suloinen...sitä ei elläissään unohda..Jumalalta voi rukoilla palaamisen armoa...Jumalan lahjaa se on !!
- valhetynnyrissä
Miksi ylläpito sallii palstalla toimia sheriffinä palstalaisia törkeästi harhauttavan ja sukupuolensa valehtelevan vl-naisen?! Henkilö on kaiken lisäksi opettaja.
Galleria:
Nimimerkki: Bergeronnette
Liittynyt jäseneksi: 09-05-2007 klo 14:54
Sukupuoli: Mies
Nimimerkki: Bergeronnette
Liittynyt jäseneksi: 09-05-2007 klo 14:54
Sukupuoli: Nainen - lyyleri
valhetynnyrissä kirjoitti:
Miksi ylläpito sallii palstalla toimia sheriffinä palstalaisia törkeästi harhauttavan ja sukupuolensa valehtelevan vl-naisen?! Henkilö on kaiken lisäksi opettaja.
Galleria:
Nimimerkki: Bergeronnette
Liittynyt jäseneksi: 09-05-2007 klo 14:54
Sukupuoli: Mies
Nimimerkki: Bergeronnette
Liittynyt jäseneksi: 09-05-2007 klo 14:54
Sukupuoli: Nainentämä sama jankutus viikosta toiseen.!!!Aikuiset ihmiset.!!??
- xxxoooxxx
En tiedä kuka olet, mutta voin silti rukoilla puolestasi, että toiveesi toteutuisi. Jumalan siunausta elämääsi!
Hepr. 4:7 Määrää hän taas yhden päivän, niin pitkän ajan perästä, ja Davidin kautta sanoo: tänäpänä, (niinkuin sanottu on) tänäpänä, jos te kuulette hänen äänensä, niin älkäät paaduttako teidän sydämiänne. - Jätät aivot
Narikkaan ja lähet seuroihin. Pian totut siihen että saat nimitellä norm ihmisiä epäuskoisiksi.
Sitten olet onnellinen ja turvassa- xxxoooxxx
noin helppoa se on :)
- sekaan
Eikö vl seuroihin voi mennä ilman että kuuluu siihen.
Onhan kirkkoonkin ovet aina auki. - xxxoooxxx
sekaan kirjoitti:
Eikö vl seuroihin voi mennä ilman että kuuluu siihen.
Onhan kirkkoonkin ovet aina auki."Eikö vl seuroihin voi mennä ilman että kuuluu siihen."
Kyllä. Kaikki ovat tervetulleita seuroihin.
- kokouksia?
Tuskin enää jaksaisit sitä saastaa, joten kannattaa pysytellä poissa niistä saatanan paikoista (Ry:t)...
- eksyksissä vaan
itse ei jaksa ry:lle jos menee kaikki kattoo että tuokin pelle/juoppo täällä, huoh tätä se on kun asuu pikkupaikkakunnalla, vois mielenkiinnosta käydä tiedä vaikka löytäisi uskon taas.
mutta saa sinne tosiaan mennä ihan vapaasti, meillä kyllä oli veljen kanssa aikoinaan jonkinasteinen porttikielto, vaikkei semmoisia periaatteessa olekaan
- uskonlahkoja
Uskonlahkoja on tuhansia maailmassa.
Esimerkkejä suomalaisista uskovaisista:
- jehovalaiselta
- helluntalaisilta
- mormooneilta
- budhalailta
- islamilaisilta
- amicheilta
- huttereilta
- mormooneilta
- adventistit
- vl-uskonlahko
- juutalaisia
- ortodoksit
- rauhansanalaisia
- jne
Kaikki sanovat itseään uskovaisiksi.
Mitä ja ketä tarkoitat "uskovaisella" Perustelut?- veli vl
uskovainen se on epäuskossakin
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt631237- 1071203
Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa146896Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv64873- 71810
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel109702- 56676
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto103672- 43596
- 78591