Kannettavan näyttöön olen aiemmin nähtävästi säätänyt liian kirkkaan kontrastin, valoisuuden tai kirkkauden. Nähtävästi ajatellen, että näkee myös vähäisemmässä huoneen valossa. Tämä nätön valoisuus on liian suuri ja se voi rasittaa tietokoneen näyttöä ja käyttäjän silmiä.
Olen koettanut etsiä neuvoa tämän "valoisuuden" pienentämiseksi Windows Vistan ohjeesta, aiemmista keskusteluista yms. mutta tämä perusasetuksen säätäminen ei vain löydy. Enkä pääse muuttamaan sitä "Ohjauspaneeli", "mukauttaminen", "näyttö" kautta. "Tarkkuuden" olen säätänyt pieneksi.
Kyse on tavallisesta näytöstä, ei crystal. Eli jos joku voisi olla niin ystävällinen ja neuvoa tässä perusasiassa. Tietokoneen A-ajokortissa tämä neuvottiin, mutta olen jo unohtanut sen v. 2005 jälkeen.
Näytön valoisuus, kirkkaus, kontrasti
perusasia?!
0
580
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215764- 601927
- 251359
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2191178- 741105
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531057Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️661029Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1421023- 49991
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58965