erittäin hyvästä opastuksesta.
Monikalle kiitos
2
639
Vastaukset
- Petri & Saara :-))))))))
Monika toimi oppaanamme ja uskomattoman pienessä ajassa saimme uskomattoman hyvän yleiskuvan Budapestista.
Monikalla unkarilaisena on luonnollisesti mahtava paikallistuntemus ;-) ja HIENO suomen kielen taito.
Boonuksena: suuri "tieto annos" kaupungin historiaa sekä mukavaa seuraa ;-)
Tämän jälkeen olikin helppo F1 viikonlopumme, kun tiesimme, missä kannattaa käydä ja syödä ja kuinka julkinen liikenne toimii. Lomastamme tuli näin paljon antoisampi.
Tuhannet kiitokset HEV junan kassan takia annetusta unkarinkielisestä selostuksesta, kyllä me ostimme sen paperipalan avulla ilman huolia sopivat menopaluut etukäteen.
Lomabudjettimmekin todistaa että oppaan palkkiokin säästyi moninkertaisesti hyvien ostos- ja ruokailuvinkkien ansiosta.
Rose ravintola oli ihanaaaaaaaaaa.
Unohtumaton kokemus ja ihana kaupunki. Tulemme varmasti uudestaan.
Voimme lämpimästi suositella Monikaa kaikille! www.opas.hu- merheka
Kahden pariskunnan pitkä viikonloppu Budapestissä oli upea kokemus. Tilasimme Monikan kaupunkikieroksen jo ennen matkaamme s-postilla. Monika myös tilasi meille taxin kentälle ja hän soitti taksimatkamme aikana autoon ja toivotti meidät tervetulleeksi ja varmisti tapaamisaikamme. Kierros oli hyvin suunniteltu ja Monika myös antoi hyviä vinkkejä ruokapaikoista, ostoksista ja muista toivomistamme kohteista. Hän myös hankki meille kolmen päivän liput julkisiin ja iltaristeilyliput. Lisäksi hän tilasi saman taxin viemään meidät lentokentälle ja soitti taas autoon kysyäkseen onko lomamme sujunut hyvin ja toivotteli hyvää matkaa ja tervetuloa takaisin Budapestiin.
Olemme matkustaneet paljon ja tämä oli ensimmäinen "pikaloma" ja siksi halusimme oppaan ja tietoiskun kohteestamme ettei mutaman päivän visiitti upeassa kaupungissa menisi etsimiseen. Olemme erittäin tyytyväisiä ja voimme lämpimästi suositella Monikan opaspalvelua. Tunsimme olecvamme enemmänkin hänen vieraitaan kuin pelkkiä asiakkaita. Siis sydämelliset kiitokset Monikalle.
Hotellimme oli Ramada. Palvelu ystävällistä ja huoneemme olivat suuret ja viihtyisät. Sijaintikin ihan kelvollinen ja alue oli rauhallinen. Seuraavalla kerralla voisimme miettiä aivan keskustahotellia - vaikka kaksi pysäkinväliä kävelykadulle ei todellakaan ole pitkä matka.
Sitten se AAAHHH, Budapestin antiikkikaupat - pitäisi tilata rekka ostoksia varten. Tarjonta on runsas ja hinnat vielä kohtuulliset ja löytöjäkin voi tehdä. Vanhemman rouvan budjetti on nyt kaulan ympärillä ja todellinen löytö keskustan antiikkiliikkeestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743487Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1321880Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3001629- 791470
- 781451
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531166Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois681029- 631021
- 221007