Kyllä Vanhanen on selvinnyt hyvin median Google-kohkaajien ajojahdista.
Surullisin esimerkki median puolueellisuudesta oli aamutv:n, todennnäköisesti ruotsin äidikielenään omaksuneen Annika Damströmin ennakkkoasenne.
Suosittelen työnohjausta puolueettoman asenteen palauttamisessa, häpeä itseäsi!
Surullisin esimerkki median puolueellisuudesta oli aamutv:n, todennnäköisesti ruotsin äidikielenään omaksuneen Annika Damströmin ennakkkoasenne.
Suosittelen työnohjausta puolueettoman asenteen palauttamisessa, häpeä itseäsi!
Vastaukset 14
Vanhimmat
onko se selvinny siitäkin.
Toimittajien typeryys ihmetyttää.
Kyllä Vanhanen on hyvä johtaja; ei vain kohella, kuten Sinä.
"Vanhanen: Työpaikat putoavat kuin 1990-luvun lamassa
Kuluvasta vuodesta tulee tuotannon ja työpaikkojen menetysten suhteen 1990-luvun alun jyrkimpään pudotusvaiheeseen verrattava koettelemus, sanoi pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) arvioidessaan nykyistä taloustilannetta eduskunnassa.
Bruttokansantuote on kesän kynnyksellä painunut kolmen vuoden takaiselle tasolleen. Tuotanto supistui tämän vuoden ensimmäisellä neljänneksellä jyrkemmin kuin euromaissa keskimäärin eli 7,5 prosenttia viime vuoden vastaavasta neljänneksestä ja 2,7 prosenttia viime vuoden viimeisestä neljänneksestä.
”Pudotus oli hieman suurempi kuin maaliskuun ennusteessa. Saatavissa olevat tiedot huhtikuulta viittaavat tuotannon tason laskeneen edelleen. Koko vuoden 2009 bkt:n supistumiseksi arvioimme nyt 6 prosenttia eli yksi prosenttiyksikkö maaliskuista ennustetta enemmän”, luetteli Vanhanen.
Kansantalouden supistumisen jääminen kuuteen prosenttiin edellyttää, että tuotanto ei loppuvuonna juurikaan enää supistu alkuvuoden tasosta.
”Tähän liittyy negatiivinen riski. Vaikka maailmantalouden pahin synkkyys on hälvenemässä, uuden nousun oraat ovat vielä heiveröisiä”, Vanhanen varoitti.
Etenkin EU-maiden vaikeudet jatkuvat suurina ainakin koko loppuvuoden, työttömyys lisääntyy ja julkisen talouden rahoitusasemat heikkenevät dramaattisesti. Tämän ennusteen lähtökohtana on, että maailmantalous alkaa toipua ainoastaan hitaasti ensi vuoden aikana.
Kotimarkkinatuotanto supistuu yhä
Talouskasvu on Suomessa jäämässä tänä vuonna heikommaksi kuin euroalueella keskimäärin. Viennin hyödyke- ja aluerakenne heikentävät Suomen suhteellista asemaa myös ensi vuonna.
”Kotimarkkinatuotanto supistuu yhä, sillä työttömyyden kasvu leikkaa kotitalouksien kysyntää ja yritysten investoinnit vähenevät. Käynnissä olevasta taantumasta odotetaan kuitenkin lyhyempää kuin 1990-luvun alussa, jolloin kasvu käynnistyisi ensi vuoden aikana.”
Vanhanen muistuttaa, että työllisyys alkoi merkittävämmin heiketä puolisen vuotta tuotannon kasvun pysähtymisen jälkeen.
”Selkeä käänne huonompaan tapahtui vuoden vaihteessa ja heikkenevä kehitys jatkuu ensi vuoteen. Tämän vuoden huhtikuussa työllisiä oli 69 000 vähemmän kuin vuotta aiemmin. Työpaikat vähenevät lähes kaikilla toimialoilla ja työllisten määrä jää koko vuonna 100 000 pienemmäksi kuin viime vuonna.
Tänä vuonna työttömyysaste nousee keskimäärin 9 prosenttiin viime vuoden 6,4 prosentista ja työttömiä tulee olemaan lähes 250 000 henkeä. Ensi vuonna työllisyystilanne heikkenee edelleen ja työttömyysaste kohoaa keskimäärin ainakin 10 prosenttiin.
”Hallitus on vastannut työttömyyden ja lomautusten lisääntymiseen kolmessa vaiheessa: lisäämällä irtisanottujen ja lomautettujen kouluttamismahdollisuuksia, etsimällä keinoja nuorisotyöttömyyden, erityisesti nuorten miesten työttömyyden torjumiseksi sekä lisäämällä tukityöllistämistä pitkäaikaistyöttömyyden kasvun ehkäisemiseksi.”
Rahoituksen saatavuuden vaikeutumisen ja luottamuksen heikkenemisen kautta kriisi vaikuttaa koko kansantalouteen.
”Elvytystoimien ohella hallitus onkin kiinnittänyt erityistä huomiota rahoituksen saatavuuteen. Tällaisia toimenpiteitä ovat olleet esimerkiksi pankkien varainhankinnan valtiontakuut ja Finnveran suhdannelainat”, lisäsi Vanhanen.
Työurien pidentäminen toisi tasapainoa
Eri arvioiden mukaan Suomen julkisen talouden kestävyysvaje on karkeasti noin viisi prosenttia suhteessa kokonaistuotantoon. Toisin sanoen koko julkisen talouden tasapainon pitäisi olla rakenteellisesti noin 10 miljardia euroa parempi, jotta julkinen velkaantuminen ei kasvaisi hallitsemattomasti.
Miten sitten kestävyysvaje olisi paikattavissa? Tapoja on karkeasti ottaen kolme: kasvua tukevat rakenteelliset toimet, verojen korottaminen tai menojen leikkaukset. Kaikkiin vaihtoehtoihin pitää liittyä tuottavuuden kasvattaminen.
”Rakenteellisissa uudistuksissa on kyse ennen kaikkea työurien pidentämisestä. Esimerkiksi yhden vuoden lisäys keskimääräisessä työurien pituudessa parantaa julkisen talouden tasapainoa karkeasti 1,5 prosentilla suhteessa kokonaistuotantoon. ”
Eli työurien pidentäminen runsaalla kolmella vuodella nyt arvioidusta riittäisi poistamaan koko laskennallisen kestävyysvajeen.
Työurien pidentämistä koskeva työ on käynnissä kahdessa erillisessä työryhmässä (ETK:n Jukka Rantalan vetämä työryhmä sekä EK:n johtaja Jukka Ahtelan vetämä työryhmä, joka keskittyy työelämään kehittämistoimiin).
Työryhmät työskentelevät nopealla aikataululla, ja molempien työryhmien on määrä esittää ehdotuksensa vuoden loppuun mennessä".
Tuosta näette että Vanhanen on laittanut esikuntansa töihin ha Suomi varmasti selviää kärkimaiden joukossa tästä globaalistakin lamasta
Selviääkö, ei selviä kuin muita Euroopan maita huonommin. Tämä Suomi on vaivaiset 5,3 milj ihmistä, joista työllisiä n 2,5 milj.
Kyllähän tämän jokainen talousasioita tunteva tietää ja osaa ennustaa, työttömyys lisääntyy ja yritysten tulosket on mitä on. Ei yksi nokia pelasta kun siltäkin vaaditaan kovaa tulosta - tässä lamassa ei ole löytynyt mitään muuta kuin ulosheittoja, työttömiä, firmoja nurin ja uutta nokiaa ei ole syntynyt...
Edellisestä lamasta jäi vielä metsäteollisuus, nyt siitäkään ei ole mihinkään - Kiinaan kaikki elqotekit ja muut myydääaljastanut rahaa maatalouteen ja nyt sekin näyttää jäävän ulkolaisten tuotteiden jalkoihin (halpaa maitoa ja maitotuotteita).
Lainaten karvisen sanoja: tänne ei kannata panostaa mitään? Tämä ei kyllä luo uskottavuutta Suomen selviämiseen muita paremmin ja hallituksen pitäisi aloittaa työt tilanteen parantamiseksi!!!
Kyllä pitää uskoa olla suomalaiseen tekemiseen ekä vaipua epäuskoon ja onnettomuuteen kuin jotkut tällä palstalla.
Maaseudulla on lähes kaikki yrittäjiä joten kyllä uskoa tekemiseen löytyy vaikka isot muuttaa Kiinaan tai kaatuu niin me vielä työllistetään.
puskista.hoh, hoh, hoooooooooooooo
OTA JO PÄÄ POIS SIELTÄ VANHASEN PERSEESTÄ JA HAUKAA RAITISTA ILMAA SAATANAN ÄÄLIÖ
Minulla on kymmenien vuosien kokemus ihmisten arvioinnista johtajuuden näkökulmasta. Siihen perustuen pidän Vanhasta eräänä kehityskykyisimmistä poliittisista johtajista.
Niistä suurista paineista, jotka häneen kohdistuvat, on selviäminen ollut erinomainen.
Mulla on muuten kohtuullisen iso pää, joten se ei liene teknisesti mahdollista.
n,valehtelavan noidan anneli jäätteenmäen jälkeen.matti,surkimus oli hiljattain irvokas ilmetys pohjoismaiden neuvostossa,ensimmäinen suomen pääministeri tulkkauskuulokkeet päässä,masa kun ei ymmärrä ruottin kieltä.matti myös hiljattain kehoitti lyhentämään yliopistovuosia,jotta suomessa on lisää veronmaksajia.matti itse tuplasi lukion kahdesti,yliopiston kirjoilla sen jälkeen yli 10 vuotta.armosta,isä tatun sanomalla sai kuppaisen maisterin paperit,uimamaisteri on tehnyt enemmän duunia paperinsa eteen.tulee mieleen, tälläinen valehteleva pikku mitättömyys ei ansaitse pääministerin virkaasuomen ykkösmiehenä.
On se hyvä ettet ole kateellinen
koskaan ollut suomen pääministerinä älyllisesti typerämpää kuin matti vanhanen?
Lipponen määki ja örisi kuin sillä olis koko ajan orsi tungettuna hanuriin-lieneekö näin? Näin lienee sanoo kihtilääkäri.