Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

saako itseään myydä

heippa. meillä oli pientä riitaa eilen suomen rikoslain tiimoilta. mun nähdäkseni rahan pyytäminen seksistä on aivan täysin laillista ja vapaavalintaista toimintaa, kunhan hommaan ei liity paritusta. toisen mielestä itsensä myyminen on sakoilla rangaistava teko. kai sitä nyt saa herrajumala omasta ruumiistaan määrätä! vaikka tehdä sillä ansiotyötä. kumpi on oikeassa? (minä!)
12912
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Maksun ottaminen seksistä on ihan laillista. Muuten esim. joku www.salli.org olisi laiton, mutta se ei ole laiton vaan ihan laillinen tukijärjestö. : )

Paritus, ihmiskauppa ja seksiin pakottaminen ovat rikollista toimintaa ja myös rikos ihmisyyttä vastaan.
Siksi etenkin maahanmuuttajanaisten prostituutioon tulisi kiinnittää huomiota rankasti, sillä takana voi olla aina suoranainen orjakauppa ja paritus.

Meidän supisuomalaisten kohdalla ei yleensäkään onneksi noin ole.

Äänestä

Itsensä myyminen on laillista, toisen myyminen laitonta.
Ostaminen itsenäiseltä yrittäjältä on laillista, ostaminen ihmiskaupan uhrilta laitonta.

Äänestä
  • kiitos asiallisista viesteistä! tienaan tällä oikeassaolollani kaljan :)

    Äänestä

  • Varmuutta ei saa selville varmaan millään, todennäköisyys parituksesta kuitenkin on erittäin suuri, jos prostituoitu on Venäjältä, Baltiasta tai Itä-Euroopan maista (ei mitään leimaamista, näin se vaan on, enkä tarkoita, että ao. seutujen naiset yleisesti ovat maksullisia), tai ylipäänsä ei puhu Suomea. Ei tarvitse katsoa kuin Seksitreffejä ja Sexworkiä niin huomaa kyllä, että mistä on kulloinkin uusi 'erä' tyttöjä kärrätty hommiin. Tosi harvassa ovat oikeasti sellaiset ammattilaiset, jotka kiertävät eri maita itselleen töitä tehden, vaikka toki heitäkin on.

    Sinänsä olen sitä mieltä, että itselleen tehköön kuka haluaa, toisaalta ne verotkin olisi paikallaan maksaa, samalla kun yleensä nostetaan vielä jotain tukia. Vaikea ellei mahdoton valvoa, mutta silti. Suurin osa Suomen prostituoiduista, tai ainakin suurin näkyvin ja siten helpoiten kauppatavaraksi tuleva osa, on paritettuja ulkomaalaisia, virkavaltaa ilmeisesti ei vaan pätkääkään kiinnosta tehdä asialle mitään. Onhan tuota paritusta tietysti Suomessakin eri muodoissaan, esim. monet (huom. en sanonut kaikki) tanssiryhmien jäsenet, pornonäyttelijät jne. tekevät sivubisnestä ja monet keikat hoituvat tuottajien yms. taustahenkilöiden kautta, samoin kuin ulkomaisten naisten tuominen Suomeen ainakin yksittäistapauksissa, 'tilauksen' mukaan. Ei tarvitsisi kuin joku sisäpiiriläinen aukaisisi suunsa, niin tuomio napsahtaisi aika monelle tunnetullekin nimelle.

    Äänestä

  • Saanko siis ostaa seksiä ja vaikuttaako siihen onko välissä sutenööri ?

    Äänestä

  • Selvitä kirjoitti:

    Saanko siis ostaa seksiä ja vaikuttaako siihen onko välissä sutenööri ?

    Ihmiskaupan ja/tai parituksen uhrilta seksin ostaminen on laissa rangaistavaa, yksityiseltä omasta tahdostaan myyvältä ostaminen ei ole rangaistavaa. Jos haluat ostaa ja olla mahdollisimman varma yksityisyrittäjyydestään, niin sellaiselta, joka puhuu täydellistä suomea.

    Äänestä

  • Eikö siitä tulosta pitäisi maksaa ennakkovero, sotu ja vakuutusmaksut?

    Äänestä

  • verotus? kirjoitti:

    Eikö siitä tulosta pitäisi maksaa ennakkovero, sotu ja vakuutusmaksut?

    Verojen ja muun sensekaisen suojelurahan maksaminen on vain typerysten elämän tarkoitus.

    Äänestä

  • verotus? kirjoitti:

    Eikö siitä tulosta pitäisi maksaa ennakkovero, sotu ja vakuutusmaksut?

    Tottakai pitää maksaa kaikki lailliset maksut.
    Siksi turvallisin tuntemistani palveluista on seuralainen, koska he hoitavat kaikki maksut.
    Tiedän, koska olen tarkastanut:-))

    Äänestä

  • Virkanainen ja ostaja kirjoitti:

    Tottakai pitää maksaa kaikki lailliset maksut.
    Siksi turvallisin tuntemistani palveluista on seuralainen, koska he hoitavat kaikki maksut.
    Tiedän, koska olen tarkastanut:-))

    Toivottavasti jatkavat samalla linjalla, seuralainen, hyvin tuli mies minuun.

    Äänestä

ei ole suinkaan kysymys. Nainen myy vain palvelua, ei itseään.
Pitäisi käyttää oikeita sanontoja.

Äänestä

Seksin myynnissä kestotilaus on myyjälle parempi bisnes kuin irtonumeromyynti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


vep kirjoitti:

heippa. meillä oli pientä riitaa eilen suomen rikoslain tiimoilta. mun nähdäkseni rahan pyytäminen seksistä on aivan täysin laillista ja vapaavalintaista toimintaa, kunhan hommaan ei liity paritusta. toisen mielestä itsensä myyminen on sakoilla rangaistava teko. kai sitä nyt saa herrajumala omasta ruumiistaan määrätä! vaikka tehdä sillä ansiotyötä. kumpi on oikeassa? (minä!)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu